هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

معماری بهترین شهر جهان

کد مطلب : 2196
تاریخچه پیدایش شهر کپنهاگ به قرن یازدهم میلادی بازمی‌گردد. این شهر که در سده‌های پانزده و شانزده بزرگ‌ترین بندر دریایی و مرکز اداری و تجاری شمال اروپا به شمار می‌آمد در طی سال‌های اخیر دو بار عنوان بهترین شهر جهان برای زندگی را از آن خود کرد. این عنوان به دلیل برخورداری از ویژگی‌های چون معماری و فضاهای سبز خلاقانه، طراحی شهری دموکراتیک، استفاده بهینه از فضا، چرخه سالم فرهنگی، سبک زندگی آرام و بی‌شتاب، شرایط مطلوب کسب‌وکار، امکان دسترسی سریع و امن به نقاط مختلف شهر و نیز برخورداری از روابط متنوع و متقابل بین‌المللی، به این شهر اختصاص یافت.
کپنهاگ که به‌عنوان پایتخت دانمارک، بزرگ‌ترین شهر این کشور نیز به‌حساب می‌آید، جاذبه‌های معماری برجسته‌ای را از معماران شناخته‌شده دنیا دارا می‌باشد.
ساختمان سازمان ملل متحد
 یکی از آثار شاخص معماری کپنهاگ می‌توان به ساختمان سازمان ملل متحد در این شهر اشاره نمود. این ساختمان به‌منظور گردهمایی اعضای سازمان ملل در کپنهاگ توسط گروه معماری «تری ایکس ان» ساخته‌شده است و یکی از زیباترین بناهای معماری سبز به شمار می‌رود که جایزه ساختمان سبز کمیته اروپایی در سال 2012 و گواهینامه پلاتینیوم که معروف و پیشگام در طراحی متناسب بر محیط‌زیست و انرژی می‌باشد، به‌عنوان نخستین ساختمان سازمان ملل را دریافت نموده است. درواقع این بنا نشان‌دهنده توجه سازمان به پایداری محیط‌زیست می‌باشد. این مجتمع از بالا به شکل ستاره دیده می‌شود. نمای ساختمان دارای روکش فلزی کرکره‌ای است که قابلیت تنظیم نور طبیعی را دارا می‌باشد و منحصراً برای سازمان ملل طراحی‌شدهاست. همچنین تعبیه راه‌پله در هسته مرکزی بنا نمایانگر تلاش سازمان ملل در راه گفتگوی جهانی می‌باشد.
تالار رادهوس
تالار رادهوس، اثر معمار دانمارکی، مارتین نیوپ نیز از دیگر شاخصه‌های معماری کپنهاگ محسوب می‌شود. این ساختمان آجری بزرگ در سال 1905 تکمیل‌شده و نمودی از عناصر رمانتیسیزم ملی‌گرای قرن 19 می‌باشد. ویژگی‌های سبک ایتالیایی در حیاط مرکزی ساختمان بیشتر بروز نموده است. در سردر اصلی ساختمان تندیس طلایی بنیان‌گذار شهر کپنهاگ، اسقف «آبسالون» قرار دارد. ورودی اصلی، درواقع شرایط دسترسی به تالار اصلی را فراهم می‌سازد.
پل دوطرفه اورسوند
یکی از بارزترین نمادهای معماری کپنهاگ، پل دوطرفه اورسوند است که بر تنگه‌ای به همین نام واقع‌شده و دو کشور سوئد و دانمارک را به یکدیگر متصل می‌سازد. مجموعه‌ای شامل پل معلق، تونل، جزیره و یک ‌شبه‌جزیره. قسمتی از این پل به‌صورت تونل در زیردریا قرار دارد که کشتی‌ها به‌راحتی از روی آن عبور می‌کنند. این پل طولانی‌ترین پل جاده‌ای و ریلی اروپا به‌حساب می‌آید، ۸۲۰۰۰ تن وزن دارد و درعین‌حال طولانی‌ترین پل کابلی در جهان محسوب می‌شود.