خانه گل آفتابگردان

شمار نشریه : 216

کد مطلب : 2298
مترجم: نادیا زکالوند
اخیراً گروهی از معماران اسپانیا، خانه‌ای در ساحل دریای مدیترانه ، روی صخره‌های محکم منطقه «کاستا براوا» ساخته‌اند که توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده است.
این گروه معماری که در اسپانیا و مکزیک فعال هستند، خانه مسکونی دوطبقه‌ای به سفارش یک زوج که در بخش جنایی اداره پلیس کار می‌کنند و به دنبال لحظاتی پر از آرامش هستند ، کنار دریا و در شمال شرقی کاستا براوای اسپانیا ساختند.
کاستا براوا ، منطقه‌ای است که بین طبیعت وحشی شبه‌جزیره « کابو د کروز» و شهر کوچک ماهیگیری « ال پرت دلا سلبا » در مرز فرانسه و اسپانیا، قرار دارد.
در این منطقه امتداد رشته‌کوه‌های پیرنه به درون دریا کشیده شده و جلوه‌ای غنی از حیات‌وحش و طبیعت بی‌نظیر و زیبایی در مقابل دیدگان قرار می‌دهد. خانه گل آفتابگردان نیز با قرار گرفتن روی صخره‌های کنار دریا همه را مجذوب خودکرده و به‌راحتی توانسته با طبیعت و شکوه فوق‌العاده این منطقه عجین شود.
این زوج صرفا خانه‌ای با چشم‌انداز زیبا می‌خواستند. اما نتیجه، کاری بی‌نظیر شد که توانست بزرگ‌ترین مشکل منطقه ، یعنی مقاومت در برابر بادهای تند و توفانی شمالی که سرعتشان گاه به 180 کیلومتر در ساعت می‌رسد، را حل کند.
فضای هندسی این ساختمان به‌گونه‌ای طراحی‌شده که چشم‌انداز بی‌نظیری در اختیار صاحب‌خانه قرار می‌دهد. خانه آفتابگردان از ده مکعب مجزا ساخته‌شده که هر مکعب به یک زاویه دید متفاوت متمایل است و چشم اندازهای متفاوتی از پیرامون خانه به دست می‌دهد. اگرچه بخش‌های خانه از هم مجزا ساخته‌شده‌اند اما آنها از درون به‌هیچ‌وجه مجزا احساس نمی‌شوند. بلکه تمام بخش‌هایش همچون خانه‌ای یکپارچه از طریق پلکان در ارتباط هستند.
نمای روبه روی این خانه بسیار وسیع ، از مرز فرانسه تا پارک طبیعی «کابو د کروز» ، است و تأثیر فوق‌العاده‌ای دارد. می‌توان از هر اتاق ، پهنای دریای آزاد ، صخره‌ها و آسمانی که به دلیل وزش‌های تندباد هرلحظه در حال تغییر است را مشاهده کرد و لذت برد.
یکی دیگر از ویژگی‌های این خانه نورگیر بودن آن است. ازآنجایی‌که مکعب‌های خانه در زاویه‌های مختلفی قرارگرفته‌اند و در نمای ساختمان شیشه به‌کاررفته است، در ساعات مختلف روز می‌توان از نور خورشید بهره‌مند شد و از آن برای گرما و انرژی استفاده کرد و دقیقاً به همین دلیل است که سازندگانش نام پروژه‌شان را خانه گل آفتابگردان گذاشته‌اند.
در هر طبقه از این ساختمان 5 مکعب وجود دارد و طبقات با پلکانی در اتاق نشیمن به یکدیگر متصل می‌شوند.
برخلاف شیب‌دار بودن زمین، خانه روی سکویی کاملاً یک سطح ساخته‌شده و همین مسئله کمک می‌کند که از پشت خانه نیز بتوان به بخش‌های داخلی خانه دسترسی داشت.
در طبقه اول یک اتاق غذاخوری و یک اتاق استراحت در دو مکعب جلوی خانه ساخته‌شده و دو اتاق که در دو طرف خانه قرار دارند به ترتیب اتاق‌های تلویزیون و آشپزخانه هستند. در طبقه بالا نیز سه اتاق دوخوابه ، دو سرویس بهداشتی و یک اتاق مهمان وجود دارد.
همچنین ایوانی در فضای بیرون خانه ، برای روزهای توفانی ساخته‌شده که ساکنان هنگام وزش بادهای شدید می‌توانند بیرون از خانه منتظر آرام شدن باد بنشینند. حیاط خانه نیز مجهز به استخری زیباست. رنگ دیوارهای خانه سفید است تا هرچه بیشتر نور خورشید را به خود جذب کند.
منبع :
http://archrecord.construction.com
http://www.archdaily.com