هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   161   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

با واردات مخالف نيستيم

گروه بازار ساختمان: بيست و يكمين نمايشگاه كاشي، سراميك و چيني بهداشتي تهران كه با حضور معاونان وزير صنعت، معدن و تجارت و نيز دکتر رضا رحماني، رئيس كميسيون صنايع و معادن مجلس ، مديركل صنايع معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت در 28 خرداد گشايش يافت و تا 31 خرداد ادامه يافت، مورد استقبال تجار و كارشناسان خارجي علاقه‌مند به صنعت و بازار كاشي و سراميك قرار گرفت.

محمد روشنفكر، رئيس انجمن صنفي تولیدکنندگان كاشي، سراميك و چيني بهداشتي ايران در حاشيه برگزاري نمايشگاه كاشي و سراميك طي گفتگويي با خبرنگار پيام ساختمان به بررسي مهم‌ترین موارد اين صنعت پرداخت.

نمايشگاه امسال در مقايسه با نمایشگاه‌های گذشته چه تفاوتي داشته است؟

نمايشگاه بيست و یکم هم از نظر ساختار و هم از لحاظ محتوا متحول شده چرا كه بسياري از تولیدکنندگان تلاش می کنند، توانمندی‌های خود را به بهترين نحو به نمايش بگذارند و از طرف ديگر برخي نيز كه به فناوري روز دنيا در چاپ دیجیتال دست‌یافته‌اند، اين محصولات جديد را عرضه کرده‌اند. از اين رو اين نمايشگاه داراي يك نقطه عطف و فرصت خوبي برای همه تولیدکنندگان است تا هم در بازار داخلي و هم در بازارهاي جهاني به موفقیت‌های خوبي برسند.

سال قبل در گفتگو با پيام ساختمان از مشكلات در صادرات به عراق معترض بوديد، اين مشكلات از طرف عراق بود يا ايران و آيا اكنون برطرف شده است يا خير؟

مشكلي كه در صادرات بيان شد از طرف كشورمان بود و اگرچه بيشتر در مرزهاي با عراق وجود دارد اما منحصر به غرب نبوده و در مورد مرزهاي شرقي هم ديده می‌شود . تصور ما اين است كه اگر فعاليت گمركات كشور 24 ساعته شود، بخشي از مشكلات اين صنعت دز زمینه صادرات برطرف می‌گردد. اما از سوی مقامات عراقی اين روزها بازرسي فني برای واردات كاشي و سراميك ایجاد کرده‌اند كه تنها در مورد کاشی‌های ايراني اعمال می‌شود.

براي ديگر كشورها مانند تركيه نيز چنين بازرسي وجود داردو آیا دليل آن وجود برخي از محصولات باکیفیت پايين نيست؟

براي كشورهاي ديگر مانند تركيه اين بازرسی‌ها اعمال نمی‌شود اكنون هم محصولات ايران در عراق از نظر درجه يك و دو بازرسي نشده و اصولاً شركت بازرسي كننده حتي محموله‌های كاشي ايراني را باز هم نمی‌کند تا آن را بررسي كند و اين به اصطلاح بازرسي تنها شامل يك محدوديت صوري است نه فني . هر چند در هيچ جاي دنيا چنين بازرسی‌هایی براي محصولات كاشي و سراميك انجام نمی‌شود.

آيا اين اقدام، به صادرات كاشي و سراميك به عراق ضربه زده است ؟

به تصور من این کار یکی از موانع صادرات است اما معتقدم؛ صادركننده ايراني هوشمند تر از آن است كه اين نتواند راهی براي عبور از اين مشكلات بيابد. به هر حال ما اين موانع را از پیش روي خود بر خواهيم داشت و سعي ما اين است كه از پتانسیل‌های بازار اين كشور استفاده كنيم. نشانه اين توانمندي هم اين است كه در سال قبل 90 ميليون مترمربع کاشی و سرامیک تنها به كشور عراق صادر كرده ايم .

چه راهكارهايي مد نظر شماست كه دولت بايد آنها را رعايت كند؟

قصد داريم ظرف يكي دو سال آينده ميزان صادرات ايران به يك ميليارد دلار در سال برسد. مشروط بر اينكه دولت موانع صادرات را از پيش پاي فعالان اين عرصه بردارد. همچنين بايد فضاي کسب‌وکار بهبود يابد و نيز گشايش ال سي جهت صادرات در اولويت قرار گيرد چرا که به‌شخصه صادرات از طريق بازارچه مرزي و پيله وري را صادرات نمی‌دانم.

بازارهاي هدف ايران چه ميزان كشش دارد و چه كشورهايي را شامل می‌شود؟

150 ميليون مترمربع در سال صادرات كاشي و سراميك از ايران صورت می‌گیرد كه 500 ميليون دلار براي كشور ارزآوري دارد و بيشتر بازار هدف ما كشورهاي همسايه هستند . اگر چه به كشوري مانند ايتاليا هم صادرات داشته‌ایم اما 78 درصد صادرات ما تنها به كشور عراق است.

معتقديم بايد از همه ظرفيت نصب‌شده در کارخانه‌های تولیدکننده كاشي و سراميك استفاده كرد زیرا مازاد توليد در بازارهاي جهاني زمينه ارزآوري را براي كشور فراهم كند.

محدود شدن به يك كشور در زمينه صادرات خطرآفرین نيست؟

چنين وضعيتي شايسته صنعت ما نيست و اگرچه بازار عراق جذاب است و تقاضاي زيادي دارد اما بايد صادرات كاشي و سراميك ايران به بازارهاي باثبات صورت گيرد. از اين رو ما معتقديم که اگر مشكلات توليد و صادرات برطرف شود ،می‌توان افق يك ميليارد دلاري را نيز فتح كرد.

نظرات متفاوتي در مورد منع يا لغو ممنوعيت واردات كاشي (به ويژه از چين ) در حمايت از صنعت داخلي به درخواست شما شنيده می‌شود، واقعيت چيست؟

ما با واردات كاشي مخالف نيستيم. مدتي است كه ثبت سفارش با مشكل مواجه شده و به عبارتي اعلام‌شده كه واردات كاشي و سرامیک ممنوع شده است اما فكر می‌کنم واردات كاشي و سراميك نه تنها تهديد اين صنعت در داخل كشور نيست، بلكه می‌تواند فرصتي باشد تا توليدكنندگان اين صنعت انگیزه‌های قوي تري جهت ارتقای توانمندی‌های خود براي توليدات بهتر و باکیفیت بالاتر به دست آورند.

واقعيت امر اين است؛ در بازاري كه داراي صنعتي با ظرفيت توليد 600 ميليون مترمربع كاشي داخلي است و در حال حاضر ميزان توليدات آن 450 ميليون مترمربع است، واردات 4 يا 5 ميليون مترمربع كاشي نمی‌تواند ضربه‌ای به اين صنعت بزند.