مرمت ساختمان 3 گوش

شمار نشریه : 216

کد مطلب : 2297
بنای افراشته دانشکده ادبیات و علوم انسانی اهواز معروف به ساختمان سه‌گوش ، با نمای سر در مزین به نقوش آجری و کاشی‌کاری‌های فیروزه‌ای رنگ خود، در حاشیه غربی کارون، دارای قدمتی هفتادساله است .
دانشکده ادبیات و علوم انسانی اهواز، عمارتی مثلثی شکل واقع در میدان مولوی و در غرب رودخانه کارون است که با دو ورودی شرقی و غربی و حیاطی باصفا در بخش مرکزی توسط بانک ملی استان، به‌عنوان ساختمان سرپرستی و با الهام از معماری ایرانی ساخته شد.  در سال 1309 هجری شمسی در پی تصمیم پهلوی اول برای تأسیس بانک‌های جدید از یک مدرسه معماری در آلمان به نام «باهاوس» درخواست شد تا روی معماری بومی خوزستان مطالعه و در نهایت طرح معماری بنای دانشکده سه‌گوش فعلی را پیشنهاد کند.
 پس از انجام مطالعات گروه معماران آلمانی بر روی معماری آجری دزفول و شوشتر در نهایت طرح ساختمان دانشکده سه‌گوش که در آن زمان متعلق به بانک ملی بود به همراه طرح ساختمان راه‌آهن و ساختمان‌های مسکونی بانک ملی در سال 1315 تهیه و به تصویب رسید.
ساختمان سه‌گوش با همکاری مهندسان و معماران ایرانی و آلمانی ، مقارن با احداث پل معلق فلزی اهواز که خود از شگفتی‌های پل‌سازی فلزی در روزگار خویش محسوب می‌گردید، احداث شد.
در اواسط سال 1334 خورشیدی با اعلام فروش ساختمان یادشده که به دلیل شکل مثلثی آن به سه‌گوش معروف شده بود و در آن زمان محل استقرار استانداری – فرمانداری – شهرداری شده بود، مسئولین دانشگاه جدید التاسیس  که نیازمند مکانی مناسب برای گسترش آن بودند ساختمان یادشده را خریداری نمودند و از سال 1336 خورشیدی تاکنون به‌عنوان دانشکده پزشکی ، دانشسرای عالی، مرکز علوم پایه ، مرکز سمعی بصری ، دانشکده علوم و در نهایت دانشکده ادبیات و علوم انسانی مورداستفاده قرارگرفته است.
از کاشی‌کاری‌های معماری اسلامی و تاق‌های بلند در آن بهره گرفته‌شده و این بنا درواقع هم چون نگینی در دل بناهای شهر اهواز است.
این دانشکده در نقطه‌ای بسیار مناسب و رو به رودخانه کارون واقع‌شده و به لحاظ دسترسی مناسب و منظر و چشم‌انداز بسیار زیبایی که از روی پل و حتی ساحل شرقی رودخانه دارد ،دارای موقعیت مکانی بسیار منحصربه‌فردی است که به‌عنوان یکی از نمادهای شاخص فرهنگی شهر اهواز محسوب شود .این بنا در سال 1378 به شماره 2407 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری خوزستان گفت:مرمت ساختمان سه‌گوش اهواز بااعتبار اولیه ده میلیارد ریال و اولویت موریانه زدایی و تغییرات مکانیکال این ساختمان آغازشده است.
افشین حیدری افزود: طبق قرارداد در گام نخست این طرح، تعویض درها و الحاقات اضافی ساختمان در مدت 2 ماه به اتمام می‌رسد و گام دوم طرح در سال آینده با اعتبار 10 میلیارد ریال اجرا خواهد شد و در آن مرمت زیرزمین و فضاهای دیگر ساختمان انجام می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان یادآور شد: بر اساس هماهنگی با دانشگاه شهید چمران اهواز،کاربری و بهره‌برداری مناسبی برای ساختمان در نظر گرفته‌شده که پس از تکمیل گام نخست طرح اجرا خواهد شد. قرار است در بخشی از این ساختمان موزه علوم خوزستان، تأسیس و تاریخ و فرهنگ این استان معرفی و ارائه شود.
بنا بر اعلام میراث فرهنگی خوزستان، ساختمان سابق دانشکده ادبیات اهواز که به نام دانشکده سه‌گوش معروف و از جاذبه‌های دیدنی و گردشگری این شهر به شمار می‌رود قرار است پس از مرمت تبدیل به بانک اطلاعاتی و پژوهشی خوزستان شود.