هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ردیابی محصولات در صنعت ساختمان

کد مطلب : 2261
مفهوم ردیابی در لغت به معنی رهگیری و تعقیب کردن است و برای هر موضوعی که نیاز به پیگیری داشته باشد به کار برده می‌شود، برای آنکه شما بتوانید موضوعی را ردیابی کنید در بدو امر هویت آن شیء یا فرد باید ثابت و قابل‌تعریف باشد، قدم بعدی آن است که شما برای موضوع هدفتان شاخصی مناسب برای شناسایی تعریف کنید تا وجه تمایز آن از سایر موضوعات مشابه باشد. شما هرگز نمی‌توانید برای چیزی که دائم در حال تغییر شکل است هویتی قائل باشید، چه برسد که امکان ردیابی آن را فراهم کنید، مصداق آن تولیدکنندگان نامعتبر است که امروزه به تولیدکنندگان زیرپله‌ای شهره شده‌اند و به هیچ‌چیز به‌جز انتفاع شخصی نمی‌اندیشند.
در این زمینه با سعید شجاعی، مدیرعامل شرکت صنعتی و بازرگانی درخشش افرنگ گفتگویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:
ابتدا درباره مجموعه خود توضیحاتی بیان کنید.
شرکت، در سال 1372 با هدف تغییر سیستم‌های سنتی شماره‌گذاری به سیستم‌های مدرن و ایجاد و حک شماره‌های ردیابی روی کلیه قطعات و با تمرکز بر اصل کیفیت تأسیس شد.
در همان بدو تأسیس، بعد از بررسی‌های میدانی به‌عمل‌آمده متوجه وجود خلاء سیستم مکانیزه جامع ردیابی به دلیل نبود دانش و تکنولوژی مناسب در صنعت کشور شد و درصدد رفع این نیاز برآمد.
مجموعه ما بامطالعه گسترده‌ای که روی تولیدکنندگان مطرح روز دنیا به عمل آورد، در بازه زمانی کوتاهی توانست سبد کالای ارزشمندی از بهترین برندهای مطرح در این صنعت را شناسایی و بعد با اخذ نمایندگی انحصاری در این صنعت شروع به عرضه این محصولات کند، کیفیت محصولات عرضه‌شده و ورود بهنگام این ابزار به قدری ارزشمند بود که موردتوجه وزارت محترم صنایع و معادن قرار گرفت به‌نحوی‌که طی یک نامه به‌طور رسمی به صنایع مادر کشور معرفی گردیده و برگی ارزشمند در سند افتخارات شرکت به ثبت رسید که در مثالی کوچک به جرأت می‌توان گفت شماره ردیابی موتور و شاسي تمامی خودروهای ساخت و مونتاژ داخل توسط دستگاه‌های اين شرکت صورت می‌گیرد.
جایگاه ردیابی در صنعت ساختمان کجاست؟
همان‌طور که مستحضرید در صنعت ساختمان ردیابی دربرگیرنده مباحث مهمی از قبیل شناسنامه محصول که شامل نام تولیدکننده یا واردکننده محصول، تاریخ تولید و انقضا، کد فنی، درج سریال‌های مؤید گواهی‌های دریافت شده، کد ده‌رقمی استاندارد،... و همچنین ارائه ضمانت‌نامه، صدور بیمه‌نامه و در دیگر جنبه‌های اقتصادی از قبیل مبحث برندسازی و بازاریابی، اصالت محصول و ضمانت کالا درج نماد سازنده و ایجاد پل‌های ارتباطی از قبیل تلفن و آدرس و... می‌باشد و در این صورت تولیدکنندگان درب و پنجره، آهن و پروفیل و همچنین گچ و سیمان و... مصرف‌کننده آن می‌باشند.
فواید این سیستم چیست؟
 امروزه نبود سیستم جامع ردیابی در کلیه سطوح خسارات جبران‌ناپذیری را متوجه ذی‌نفعان خود در صنعت ساختمان کرده است. هم مصرف‌کننده، هم تولیدکننده، هم سازمان‌های نظارتی، به دلیل اینکه هرکدام به‌طور مستقل درصدد رفع مشکلات کیفی موجود هستند هیچ‌گاه به نتیجه مطلوب نرسیده و همیشه در میانه راه مانده‌اند، زمانی که شما آمار درستی از تولیدکننده و سطح توان آنها را در دست نداشته باشید، چگونه می‌توانید استانداردسازی کنید و زمانی که هیچ خودرویی دارای پلاک شناسایی نیست چگونه می‌توان متخلف را شناسایی و اعمال قانون کرد. شاید به جرأت بتوان گفت عدم وجود یک سیستم جامع ردیابی، سنگی کوچک ولی کارآمد بر سر این راه بزرگ شده است. یک کد مستقل رهگیری به‌عنوان زبان مشترک بین تمامی این گروه‌ها بستری را فراهم می‌کند تا کلیه حقوق ذی‌نفعان حفظ شود و دیگر تولیدکنندگان هزینه‌های رساندن خود به سطح استاندارد و گرفتن این کد را به شکل چالشی در پیش روی خود نخواهند دید و با رغبت در این راه سرمایه‌گذاری خواهند کرد چراکه مصرف‌کننده به‌راحتی می‌تواند از طریق سامانه جامع ردیابی از کیفیت و اصالت کالای خود اطمینان حاصل کند و ارتباط تولیدکننده با مصرف‌کننده نهایی حفظ شود، سیستم‌های نظارتی نیز به‌راحتی می‌توانند بر تک‌تک اجزا کنترل داشته باشند چیزی مشابه شماره ملی اشخاص که زبان مشترکی برای ورود به هر سامانه‌ای در کشور با سطح دسترسی متفاوت است.
با توجه به زمینه فعالیت شرکت چه انتظاری از مسئولان دارید؟
انتظار من نه به‌عنوان یک فعال اقتصادی در یک صنف مشخص بلکه به‌عنوان یک شهروند ایرانی از دست‌اندرکاران راه، و شهرسازی کشور این است که تمام اهتمام خود را در راستای ارتقای کیفیت این صنعت با تصویب قوانین هوشمند در کشور به‌کار بندند به‌نحوی‌که قوانین، خود مانع ورود کالاهای باکیفیت و حفره‌ای برای حمایت بیشتر از مصرف بیش‌ازپیش تولیدکنندگان بی‌کیفیت که امروزه به زیرپله‌ای‌ها شهره هستند، نباشد.
حرف آخر؟
به امید روزی که هیچ شهروندی هنگام جستجو برای تهیه مسکن باکیفیت به دنبال واحدهای شخصی‌ساز نباشد.