ساختمان سفینه ای شکل اپل

شمار نشریه : 216

کد مطلب : 2294
مدتی پیش بود که خبر ساخت یک ساختمان مرکزی جدید در «کوپرتینو» توسط اپل منتشرشد.
ساختمان Apple Campus 2 قرار است با هزینه‌ای بالغ‌بر ۵ میلیارد دلار تا پایان سال ۲۰۱۶ آماده افتتاح گردد.
 این ساختمان که فعلاً نام مستعار «سفینه فضایی» را به همراه خود یدک می‌کشد، قرار است گنجایش ۱۲ هزار کارمند داشته باشد و از ویژگی‌های منحصربه‌فردی مانند تالار اجتماعاتی با هزینه ساخت ۱۶۱ میلیون دلاری بهره ببرد و همین‌طور فضای بسیار بزرگی در مرکز ساختمان قرار گیرد.
پس از چندین ماه سکوت خبری، یک کارگر ساختمانی که روی این پروژه کار می‌کند و نقشه‌های طراحی آن را دیده است به خبرنگاران می‌گوید: «در حال ساخت ساختمانی هستیم که استانداردهای رایج ساختمان‌سازی امریکا را تغییر دهد.»
 با توجه به سخت‌گیری‌های خاص شرکت اپل در ساختمان‌سازی و کلاً محصولاتش، رسانه‌ها به دنبال این هستند که ببینند در ساختمان جدید چگونه عمل خواهد کرد و چه استانداردهایی را به کار می‌گیرد. این کارگر ساختمانی معتقد است پروژه Apple Campus 2 می‌تواند معیار و مبنایی برای استانداردهای ساختمان‌سازی جدید باشد.
طبق منابع خبری که رسانه‌ها در اختیار دارند، کارمندان شرکت اپل در ملاقات‌های مکرر خود با معمارها و پیمانکاران ساختمانی از دستگاه آی‌فون به‌عنوان یک محصول کامل استفاده می‌کنند تا به آ‌نها نشان بدهند که چگونه می‌توان یک محصول بی‌عیب و نقص ساخت. آنها به آی‌فون نگاه می‌کنند و می‌گویند: «این چیزی است که می‌خواهیم بسازیم. اگر شما خوب به این گوشی نگاه کنید، متوجه براقی آن می‌شوید، همین‌طور متوجه می‌شوید چقدر مورب است و این مورب بودن به چه شکلی پیاده‌سازی شده است. هر قطعه از این گوشی از یک طراحی مهندسی برخوردار است و … ساختمان ما نیز باید این‌طور ساخته شود.
یک منبع خبری دیگر هم جلسات کارمندان اپل با پیمانکاران را این‌طور گزارش می‌دهد: «هر قطعه از این ساختمان باید مهندسی ساز باشد. به‌عبارت‌دیگر، هر چیزی را به‌دقت نگاه کنید، اندازه‌گیری کنید، تأیید کنید و فراتر از تقلید کردن بسازید؛ از بتن گرفته تا میلگرد و مفاصل؛ حتی چیزهایی که در ظاهر دیده نمی‌شوند. در این صورت است که وقتی ساختمان تمام شد، شگفت‌انگیز خواهد بود.
اپل روزانه به این پروژه سر می‌زند و با استفاده از محتوای خود سعی می‌کند پیمانکاران را راهنمایی کند؛ به‌طوری‌که برخی روزها هیچ کاری انجام نمی‌شود و فقط روی طرح‌ها بحث و تبادل‌نظر صورت می‌گیرد.
ساختمان جدید اپل شبیه یک O است که به 9 قاش یا قسمت مجزا تقسیم می‌شود و کارمندان اپل بر اساس وضعیت مکانی ژئوگرافیک خاص هریک از این قاش‌ها چینش می‌شوند. افرادی که از نزدیک این ساختمان در حال تکمیل شدن را دیده‌اند، می‌گویند با ساختمان‌های دیگر شرکت‌های فناوری بسیار متفاوت است و به‌مراتب از آنها سرتر است. اپل با استفاده از تمام پیمانکاران فرعی و محلی از سراسر امریکا می‌خواهد یک ساختمان با استانداردهای جدید بسازد؛ طوری که استاندارد خاص خودش در ساختمان‌سازی را بنا کند.