عجایب معماری مدرن

شمار نشریه : 218

کد مطلب : 2632
ساخت بناهای عظیم‌الجثه در دوران باستان هنوز برای بشر سؤال‌برانگیز است، اما بناهای مدرن نیز به‌نوبه خود از عجایب دنیای معماری محسوب می‌شوند. البته در ساخت بناهای مدرن، معماران از علم فیزیک و ریاضی بهره گرفته تا شکل جالبی به سازه بدهند.در ادامه با عجایب معماری مدرن آشنا شوید.
1.برج کپیتال گیت، ابوظبی
شیب این برج حتی بیشتر از برج پیزای ایتالیا است. دروازه بزرگ یا کپیتال گیت یکی از آسمان‌خراش‌های ابوظبی است که در مجاورت مرکز نمایشگاه ملی این شهر قرار دارد. ارتفاع این برج 160 متر بوده و 35 طبقه دارد. طراحی این برج به شکلی بوده که شیب زیادی داشته باشد. درواقع برج کپیتال گیت یکی از بلندترین ساختمان‌های ابوظبی و 18 درجه به غرب متمایل شده است. نام این برج در سال 2010 با عنوان کج‌ترین برج ساخته‌شده توسط بشر ثبت شد.
2.هتل سانرایز کمپینسکی، پکن
سال 2015 در صنعت هتلداری یکی از سال‌های مهم است. سفر به خاورمیانه با افزایش چشمگیری روبه‌رو بوده، اما چین هم گردشگران زیادی را جذب کرده است. این هتل با توجه به فنگ شویی ساخته‌شده و 60 کیلومتر با پکن فاصله دارد. هتل در کنار دریاچه‌ای زیبا بناشده و منظره زیبایی را خلق کرده است. این هتل مانند خورشیدی است که دارد طلوع می‌کند. هتل از کنار مانند یک حلزون دو کپه‌ای است که در فرهنگ چین، نماد ثروت است. ورودی هتل نیز مانند دهان ماهی است که آن هم نماد کامیابی در فرهنگ چین است.
3.هتل مارینا بی سندز، سنگاپور
مجموعه هتل و کازینوهای ماریتا بی سندز بی‌شک از بهترین نمونه‌های معماری مدرن است. قسمت بالای ساختمان از دور مانند یک قایق است. در بالای ساختمان نیز استخری واقعاً زیبا قرار دارد. هر چیزی که فکرش می‌کنید در این مجموعه یافت می‌شود. «موشه سفدیه» معمار آن است که ساختمان‌های دیگری را نیز طراحی کرده است.
4.کومولوس، نوردبورگ، دانمارک
آیا این سازه شبیه شهاب‌سنگ است؟ یا سلول؟ یا حتی مولکول؟ دقیقاً هدف طراحی آن نیز همین است. این را یورگِن مایر، طراح سازه می‌گوید. از ساختمان کومولوس هم به‌عنوان نمایشگاه و هم به‌عنوان موزه علوم و فناوری استفاده می‌شود. «کُنده ناست تراولر» نام مجله‌ای در حوزه سفر و سبک زندگی فعالیت می‌کند. ساختمان کومولوس از نگاه این مجله در سال 2007، به‌عنوان یکی از هفت عجایب معماری جدید انتخاب شد.
5.شهر علوم و هنر، والنسیا، اسپانیا
شهر علوم و هنر مجموعه‌ای تفریحی-هنری در شهر والنسیا است که معماری آن فوق‌العاده زیبا است. این مجموعه در حقیقت مشهورترین جاذبه گردشگری این شهر نیز محسوب می‌شود. «سانتیاگو کالاتراوا» معمار مجموعه شهر علوم و هنر والنسیا است که آن را در سال 1996 ساخت. سانتیاگو خودش نیز اهل والنسیا است. زیرمجموعه‌های این شهر عبارت‌اند از: ال پالائو دِلِس آرتس رینا سوفیا (خانه اپرا و سالن اجرا)؛ سینما ایماکس؛ افلاک‌نما؛ باغ و موزه پرنس فلیپه، آکواریوم و مجموعه‌های تفریحی دیگر.