هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   218   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بیمارستانی شبیه کشتی

کد مطلب : 2608
واسیلی کلیوکین (Vasily Klyukin)، میلیاردر، تاجر، دوستدار هنر و معمار روس که در موناکو اقامت دارد، از تصمیم خود برای ساخت یک بیمارستان و مرکز آب‌درمانی (Spa)، پرده برداشته که قرار است شبیه به یک کشتی غول‌آسا طراحی و اجرا شود. واسیلی امیدوار است این بیمارستان که «بادبان‌های سفید» نامیده می‌شود، به اولین مرکز درمانی جهان تبدیل شود که بیماران از ورود به آن هراس نداشته و آسوده‌خاطر دوران نقاهت خود را در آن پشت سر گذارند.
طرح کلی این سازه شامل چهار برج است که شبیه به بادبان‌های کشتی طرح‌ریزی‌شده‌ و بر فراز بخش تحتانی که تداعی‌کننده بدنه کشتی است، قد برافراشته‌اند.
بخش فوقانی عرشه‌ این کشتی غول‌پیکر رو به آسمان انحنا برداشته است؛وضعیتی که باعث ایجاد یک سایبان طبیعی و مناسب، برای نشستن و وقت‌گذرانی مراجعین شده است. تراس‌ها و بالکن‌های متعدد این سازه، از چشم‌اندازی رو به پوشش سبز جنگلی و استخرهای متعدد اطراف آن بهره برده و سبب فراهم شدن محیطی راحت و چشم‌نواز خواهد شد که آرامش خاطر بیشتری را نصیب بیماران و عیادت کنندگان آنها می‌کند.
قرار است کادر درمانی و خدماتی این بیمارستان نیز یونیفورم‌هایی شبیه به ملوانان به تن کنند، تا فضای حاکم بر محیط هر چه بیشتر مراجعین را به یاد یک سفر دریایی و حضور در یک کشتی بیندازد. اگر همه‌چیز خوب پیش رود، این بیمارستان در قالب پروژه‌ شهر اقتصادی تونس "Tunisia Economic City " و در سواحل آن برپا خواهد شد. پروژه‌ای بزرگ و بلندپروازانه که قرار است در شمال شرقی کشور تونس افتتاح شود.
رنگ‌های روشن به‌کاررفته در این سازه نیز به‌نوبه خود به افزایش این احساس آرامش و آسودگی خاطر کمک شایانی خواهند کرد، این در حالی است که شب‌هنگام و با تغییر وضعیت نورپردازی، این سازه به شکلی دیگر به جلوه گری خواهد پرداخت.
کلیوکین سرخوشانه می‌گوید:«قرار است سال آینده به فضا سفر کنم، به همین دلیل باید وضعیت سلامت خود را هر شش ماه یکبار موردبررسی قرار دهم. اما مسئله این است که به‌شخصه از ساختمان بیمارستان و کلینیک دل‌خوشی نداشته و حس خوبی ندارم، درواقع هنگام مراجعه به بیمارستان هیچ لذتی نمی‌برم. اما اکنون می‌خواهم بیمارستانی را به شما نشان دهم که در آن جایی برای هیچ‌گونه ترس و نگرانی نیست.»
این سخن اشاره‌ای است ضمنی به نقشه‌ او برای پرواز با خطوط هوایی "Virgin Galactic"  که اولین خطوط مسافرتی توریستی سفر به فضا در نیومکزیکوست، در واقع واسیلی جایی برای سفر به فضا رزرو کرده است.
تا اینجای کار این پروژه حداقل یک سرمایه‌گذار دارد، کلیوکین و دارایی‌هایش در خدمت پیشبرد آن هستند. هرچند هنوز اطلاعات بیشتری در مورد زمان و نحوه ساخت آن و دیگر مسائل مرتبط با عملیات احداث این بیمارستان در دست نیست، بنابراین برای هرگونه اظهارنظر و ارائه اطلاعات بیشتر باید منتظر بود و دید کی این پروژه به‌صورت رسمی کلید می‌خورد.