هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   218   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

رازهای ساخت شهر زیرزمینی متحرک

کد مطلب : 2573
 دامنه، شهری در میان کوه‌های سر به فلک کشیده دالان کوه است که در مساحتی ۳ هزار هکتاری و با جمعیتی ۱۰ هزارنفری در قلب شهرستان فریدن قرار گرفته است.
 شهر دامنه که به قولی شهر متحرک کشور نیز نام گرفته است از دوران شکل‌گیری با توجه به جنگ‌ها و لشکرکشی‌های مختلف جابه جا شده و قدمت مکان فعلی این شهر به ۵۰۰ سال پیش برمی‌گردد.
اما این بار خبر پیدا شدن شهری زیرزمینی در دامنه فعلی توجه بسیاری از دوستداران میراث فرهنگی را به خود جلب کرده است به‌گونه‌ای که با توجه به وسعت تخمین‌زده این شهر می‌توان دامنه را ازاین‌پس شهر دوطبقه ایران نامید.
راهروها و دالان‌های موجود در این شهر نمادی از کوچه و خیابان امروزی است و نظم و جداسازی محل زندگی انسان‌ها از محل نگهداری احشام و آب‌انبارهای این شهر نیز بیانگر زندگی اجتماعی در این شهر تاریخی است که به روایات مختلف قدمت آن از ۱۵۰ تا ۴۰۰ سال پیش می‌رسد.
شهر زیرزمینی دامنه را می‌توان یکی از بکرترین آثار تاریخی ایران دانست که کمتر دست‌خوش تغییرات شده و ازاین‌رو می‌توان این شهر را یکی از بهترین مکان‌های تاریخی برای گذری به گذشته و زندگی گذشتگانمان معرفی کنیم.
به گفته کارشناسان، هسته اولیه این دست‌کندهای شناسایی‌شده مربوط به دوره هخامنشیان است؛ ورودی آن به طول 30متر با دیوارهای سنگی منظم و شیبی ملایم طراحی‌شده که در انتهای ورودی اصلی چاه آب و حوضچه‌ای برای شرب دام وجود دارد و در قسمت‌های بعدی علاوه بر اصطبل، اتاق‌هایی برای زندگی انسان وجود دارد.
البته به گفته مردمان محلی این منطقه، در فریدن و در برخی روستاهای آن هنوز این دست‌کنده‌ها یا شهرهای زیرزمینی در خانه‌ها وجود دارد و مردم از آن به‌عنوان اصطبل برای نگهداری دام استفاده می‌کردند.
گرچه مستندات مکتوب این دست‌کند‌ها کشف نشده اما این شهر زیرزمینی جذاب برای مردم از چشم گردشگران دور نمانده و در ایام تعطیلات به‌ویژه نوروز، گردشگران بسیاری از این شهر زیرزمینی در دامنه بازدید می‌کنند.
 یکی از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن، خنک بودن در روزهای گرم تابستان و گرم ماندن آن در روزهای سرد زمستان بدون استفاده از هیچ‌گونه وسایل گرمایشی و سرمایشی است.