هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   218   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

موزه‌ای که خانه معتادان شد!

کد مطلب : 2584
حمام تاریخی شبستر که زمانی برای استقرار تنها موزه این شهر انتخاب شده بود، اکنون قربانی عدم‌توجه میراث فرهنگی شده و به محلی برای تجمع معتادان تبدیل شده است.
حمام تاریخی شبستر که از ده سال پیش شهرداری و شورای شهر آن را برای ایجاد موزه از صاحبش خریداری کردند و در اختیار اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گذاشتند، متأسفانه با بی‌توجهی مسئولان میراث فرهنگی استان، در حال تخریب است.
همسایگان این اثر تاریخی هم با اعلام نارضایتی از مجاورت با این اثر، می گویند: چندین سال است که این اثر به حال خود رهاشده و علاوه بر گردوخاک و وجود حیوانات موذی، معتادان امان ما را بریدند و از این لحاظ، خانواده‌ها احساس امنیت ندارند.
شبستر، شهری فرهنگی است که زادگاه شاعران و عارفان بسیاری نظیر شیخ محمود شبستری، شیخ محمد خیابانی و والدین مقام معظم رهبری است و بناهای تاریخی متعدد این شهر، حکایت از قدمت تاریخی آن دارد.
آب‌انبار قدیمی کوزه‌کنان، حمام تاریخی خامنه، حمام قدیمی بنیس، اسکله تال شرفخانه، آبشار عیش‌آباد، مدرسه دقیقی شرفخانه، مسجد میرپنج خامنه، مسجد یادگارشاه، کلیسای سهرقه (سهرل)، کلیسای موجومبار یا سنت هریپ سیمه، کول‌تپه زین‌آباد، تپه درویش بقال، تپه ساربانقلی، مقبره شیخ محمود شبستری، تپه پیر موسی، تپه چهرگان، حمام قدیمی بنیس، خانه اربابی روستای دیزج خلیل و مقبره شیخ اسماعیل سیسی همه آثار تاریخی شهرستان شبستر است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
با وجود اینکه حتی کلیسای آن در فهرست آثار یونسکو به ثبت رسیده است، شبستر اداره میراث فرهنگی ندارد و به نظر می‌رسد این موضوع باعث شده تا برخی آثار تاریخی این شهرستان بدون صاحب رهاشده و حتی به جولانگاه معتادان تبدیل شود.