هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

کشف سکونتگاه 9 هزار ساله

کد مطلب : 2346
نتایج به‌دست‌آمده از عملیات گمانه‌زنی و کاوش در تپه «مهتاج » بهبهان دربرگیرنده قدیمی‌ترین مدارک مربوط به کشاورزی و دامپروری و نشان از وجود یک استقرار 9 هزارساله و قبل از زمان تولید سفال در دشت بهبهان دارد.
حجت دارابی؛ سرپرست هیئت گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و کاوش در تپه مهتاج شهر بهبهان استان خوزستان  با اعلام این خبر گفت: تپه مهتاج در پژوهش‌های باستان‌شناسی سال گذشته که توسط عباس مقدم برای نخستین‌بار انجام شد، به‌عنوان یک محوطه نوسنگی بدون سفال ثبت شد.
به گفته این باستان‌شناس، به دلیل اهمیت زیاد تپه مهتاج به‌منظور تکمیل گاه نگاری استقرار انسان در دشت بهبهان، همچنین با توجه به تخریب‌های بسیار زیاد در آن محوطه، با تلا‌ش‌های عباس مقدم، برنامه تعیین عرصه و حریم آن موردتوجه و تصویب اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان خوزستان قرار گرفت.
دارابی ادامه داد: علاوه ‌بر تعیین عرصه، گمانه‌ای برای مطالعه لایه‌های استقراری تپه مهتاج و بررسی وضعیت معیشت ساکنان منطقه در محوطه ایجاد شد.وی با اشاره به اینکه تپه مهتاج در شمال غرب شهر بهبهان استان خوزستان قرار دارد، اضافه کرد: متأسفانه تمام سطح محوطه تسطیح شده و تنها بقایای بسیار کمی از لایه‌های تحتانی استقرار در آن به‌جای مانده است.
سرپرست هیئت گمانه‌زنی به‌منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و کاوش در تپه مهتاج، افزود: هرچند حجم کاوش در تپه مهتاج بسیار کم است، اما نتایج اولیه نشان از وجود یک استقرار حدوداً 9 هزارساله و قبل از زمان تولید سفال در دشت بهبهان دارد.