هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

حفظ معماري ايستگاه‌هاي راه‌آهن

کد مطلب : 2345
معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران ‌ با اشاره به معماری منحصربه‌فرد ایستگاه‌های راه‌آهن گفت :‌ ایستگاه‌های تاریخی راه‌آهن باید ، احیا ، ‌حفظ و نگهداری شود.
محمد سعید ایزدی اظهار داشت : متأسفانه در سال‌های اخیر تغییر و تحولاتی به نام توسعه به ایستگاه‌ها تحمیل و باعث تخریب معماری برخی از آن ایستگاه‌ها شده است.وی افزود : با توجه به ظرفیت‌های هر یک از ایستگاه‌ها برای توسعه و رفع نیازهای شهری و وضعی که این بافت‌ها دارد ، به برنامه‌ریزی مجدد نیازمند است تا از آن استفاده‌ بهینه شود.
وی با اشاره به‌ضرورت توجه به نقش این مراکز در رابطه با بافت پیرامونی آن گفت : بیشتر این ایستگاه‌ها در منطقه‌ای از شهر واقع‌شده که اطرافش بافت فرسوده است و ما می‌توانیم با تغییر فضای عملکردی آن شاهد تأثیرگذاری بر بافت پیرامونی هم باشیم.
ایزدی با بیان اینکه در جهان چنین ایستگاه‌هایی به‌عنوان ایستگاه‌های چندمنظوره شناخته می‌شود، اظهار داشت : در این شرایط است که ادبیات بازآفرینی- نوسازی به بحث ایستگاه‌های راه‌آهن پیوند می‌خورد ، بنابراین برنامه‌ریزی و طراحی مجدد ایستگاه‌های راه‌آهن باید موردتوجه قرار گیرد.
وی افزود ، ازآنجاکه ایستگاه‌های راه‌آهن جزو میراث ملی معاصر است ، درخواست کمیته مشترک با ارگان‌ها و سازمان‌های مرتبط در صورتی مؤثر خواهد بود که طرح با همکاری شرکت عمران و بهسازی و همچنین راه‌آهن به اجرا برسد.