هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   218   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

جایــزه بین‌المللـی طراحـی برای هتل فرودگاه امام

کد مطلب : 2583
جایزه بین‌المللی طراحی هتل و اماکن اقامتی 2015 در دو بخش بهترین رستوران فضای اقامتی و بهترین مرکز تندرستی ﴿SPA﴾ به طراحی و اجرای هتل فرودگاه بین‌المللی امام تعلق گرفت.
در مراسم اهدای جوایز این مسابقه که در شهر پورتوفینو (Portofino) ایتالیا برگزار شد، تندیس جایزه این مسابقه به مهندس «شیوا آقابابایی» معمار و طراح پروژه اهدا شد.
این هتل در زمینی به مساحت 33 هزار مترمربع و در ضلع جنوبی ترمینال اصلی فرودگاه بین‌المللی امام خمینی واقع شده است و دارای 500 اتاق میهمان در دو گرید 4 و 5 ستاره می‌باشد.
مساحت زیربنای هتل 55 هزار مترمربع می‌باشد و شامل فضاهای اقامتی، خدماتی، پارکینگ و فضاهای عمومی متنوع از قبیل رستوران، کافی‌شاپ، سالن‌های جشن و جلسات، فضاهای ورزشی و استخرهای مجزا برای خانم‌ها و آقایان است.
تلفیق فضاهای خدماتی و اداری در ساختمان و جداسازی فضاهای عمومی از خصوصیات بارز پروژه است که پیچیدگی‌های خاص خود را در طراحی به همراه دارد. انتخاب و استفاده از مصالح و تجهیزات با مشخصات فنی مناسب و رعایت استانداردهای بین‌المللی در طراحی و اجرای پروژه و توجه به‌ویژه به سرفصل‌های اکوستیک، حریق و ذخیره انرژی و اجرایی نمودن آن از موارد شاخص در پروژه می‌باشد.
پروژه هتل فرودگاه در دو سال متوالی 2014 و 2015 در مسابقات طراحی داخلی خاورمیانه و آفریقای شمالی (Middle East & North Africa Interior Design Award) جزو برگزیدگان نهایی بوده و موفق به دریافت لوح تقدیر گردیده است.
همچنین طرح پروژه جهت حضور در بینال ونیز که از مهم‌ترین گردهمایی‌های هنری جهان می‌باشد از مورخ پانزدهم اردیبهشت‌ماه تا آذرماه سال جاری جزو طرح‌های منتخب بوده که در پاویون ایران در معرض نمایش گذاشته شده است.
این مسابقه از سال 2006 هرساله توسط نشریه معماری داخلی و طراحی Design et Al انگلستان برگزارشده و یکی از محافل شناخته‌شده معماری جهان محسوب می‌شود. در مسابقه امسال (2015) پروژه هتل فرودگاه امام از میان حدود 600 پروژه معرفی‌شده به مسابقه به‌عنوان طرح منتخب هیئت‌داوران در سه زیرشاخه و در سطح جهانی وارد مرحله نهایی شد و در میان 168 پروژه حاضر در مرحله نهایی از جمله سوفیتل، شرایتون، کمپینسکی و حیات رجنسی، فرمونت، آیکون، ریتزکارلتون ریورز، ان اچ و ... بر اساس رأی عمومی در دو بخش موفق به کسب مقام اول گردید.