هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

لوح مطبوعات

کدمطلب : 2377
سپرده‌گذاری ۱۰ هزار نفر در صندوق پس‌انداز مسکن یکم
ایران- بانک مسکن اعلام کرد ۱۰ هزار و ۳۴۷ نفر در حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم سپرده‌گذاری کردند.
با گذشت حدود 2 ماه از آغاز افتتاح حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم بانک مسکن در شعب این بانک، تعداد این حساب به 10347 فقره و مبلغ 1878/2 میلیارد ریال رسید.
سهم شهرهای زیر 200 هزار نفر جمعیت 2510فقره به مبلغ 310/8 میلیارد ریال و سهم شهرهای بالای 200 هزار نفر جمعیت تعداد 5354 فقره به مبلغ 957/8 میلیاردر ریال بوده  است.
متقاضیان تهرانی نیز تعداد 2483 فقره حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم به مبلغ609/6 میلیارد ریال را در شعب بانک مسکن در تهران افتتاح کردند.
حقوق دولتی سرمایه‌گذار چینی را منصرف کرد
دنیای معدن - رئیس هیئت‌مدیره انجمن سنگ ایران از نگرانی سرمایه‌گذاران خارجی در خصوص عدم ثبات قوانین بخش معدن و تعیین مالیات‌های غیر کارشناسی خبر داد و الزامات بازنگری قانون معادن را تشریح کرد.
  ابوالقاسم شفیعی با بیان اینکه اغلب شرکت‌های معدنی از سرمایه‌گذاری در ایران هراس دارند، اظهار کرد: بیشتر سرمایه‌گذاران خارجی از نبود ثبات در قوانین بخش معدن و تصمیم‌گیری‌ها برای حقوق دولتی نگران هستند و به دلیل چنین مسائلی در سرمایه‌گذاری تردید دارند.
او افزود: بیشتر شرکت‌های معدنی خارجی پیشنهادهای خود برای سرمایه‌گذاری در معادن ایران را با توجه به 10 سال آینده مطرح می‌کنند و برایشان بیشتر از همه این مهم است که تا 10 سال آینده برای پرداخت مالیات چه رقمی را باید پرداخت کنند. درحالی‌که طبیعتاً سرمایه‌گذاری بدون نگاه کارشناسی به میزان این مالیات اشتباه است.
زمزمه افزایش وام مسکن به 150 میلیون تومان
خانه ملت: نایب‌رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: قرار است که سهم دولت در خانه‌دار کردن مردم بیشتر شود به‌گونه‌ای که با رایزنی‌های صورت گرفته مقررشده این سهم به 120 یا 150 میلیون تومان افزایش یابد.
محمدرضا رضایی کوچی از انجام رایزنی‌های لازم جهت رشد میزان تسهیلات مسکن به ۱۲۰ یا ۱۵۰ میلیون تومان خبردار و گفت: افزایش تسهیلات مسکن باید با کنترل تورم و جلوگیری از جهش قیمتی در بازار همراه باشد.
نماینده مردم جهرم در مجلس با اشاره به اظهارات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر استقبال گسترده مردم برای ثبت‌نام دریافت وام مسکن، افزود: طبق گفته وزیر راه و شهرسازی روزانه ۳۰۰ متقاضی برای ثبت‌نام وام ازدواج داریم که اگر دولت بتواند به کنترل تورم بپردازد و ارزش پول طی زمانی که پول به‌عنوان سپرده نزد بانک‌ها است کاهش نیابد طرح خانه‌دار کردن مردم با وام ۸۰ میلیونی مسکن قابل عملیاتی است.
صدور پروانه ساختمانی 45 درصد کاهش یافت
تعادل- صدور پروانه ساختمانی در تهران در 12 ماهه منتهی به اردیبهشت‌ماه سال94 در مقایسه با مدت مشابه سال 92 در تهران 45 درصد کاهش یافت.
 بهروز ملکی - معاون اداره کل برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با اشاره به کاهش صدور پروانه ساختمانی در تهران و کشور، گفت: صدور پروانه ساختمانی در تهران در 12 ماهه منتهی به اردیبهشت‌ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال 92 در تهران 45 درصد کاهش یافت.
ملکی افزود: در این مدت میزان صدور پروانه ساختمانی در مقایسه با سال گذشته در کل کشور درمجموع 39 درصد کاهش‌یافته است.
صحبت از بورس مسکن مانور رسانه‌ای است
رسالت - رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن و ساختمان با بیان اینکه صحبت از بورس مسکن، مانور رسانه‌ای بیش نیست، گفت: بورس کالا در ایران دچار منحنی سینوسی وحشتناکی است و قابلیت ورود به بخش مسکن را ندارد..
مجتبی بیگدلی اظهار کرد: مگر عملکرد بورس کالا طی سال‌های گذشته رضایت‌بخش بوده که حالا می‌خواهد بورس مسکن را ایجاد کند؟ متأسفانه بورس کالا در ایران دچار منحنی سینوسی وحشتناکی است و کارکرد حقیقی ندارد.
انتقاد از تفسیرهای مختلف قانون نظام‌مهندسی
پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی - علی پزشکی رئیس سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان اصفهان اصلی‌ترین مشکل ساختاری سازمان نظام‌مهندسی را عدم تمکین برخی از شهرداری‌ها از ضوابط و قوانین مصوب دانست و گفت: بخشی از مشکلات جامعه مهندسی ناشی از پیاده نشدن قوانین و تفسیر قانون به تعداد استان‌هاست.
پزشکی ، درباره مشکلات ساختاری سازمان‌های نظام‌مهندسی و عدم تمایل برخی از مهندسان در جامعه مهندسی کشور برای شرکت در انتخابات نظام‌مهندسی ساختمان که می‌تواند نقشی تعیین‌کننده در بهبود کیفیت ساخت‌وسازها و اعمال نظرات و جلوگیری از برخی تخلفات احتمالی داشته باشد، گفت: طبق قانون، وظایفی بر دوش سازمان‌های نظام‌مهندسی گذاشته‌شده است که تأثیرگذاری در این وظایف معین‌شده تنها به عهده سازمان نظام‌مهندسی نیست.
وی افزود: بخشی از این وظایف را شهرداری‌ها به‌عنوان مدیران اجرایی در ساخت‌وسازهای شهری بر عهده دارند و چون تصمیم‌گیری‌ها در قالب ضوابط و چارچوب‌های سازمان نظام‌مهندسی صورت می‌گیرد اجرایی کردن قانون در زمینه کیفیت ساخت‌و‌ساز و رعایت مقررات ملی ساختمان با چالش روبه‌رو می‌شود. به همین خاطر نیز سازمان نظام‌مهندسی نمی‌تواند وظایف قانونی خود را به‌طور کامل به اجرا در‌آورد.
مشکل تأمین انشعاب آب صحت دارد
همشهری- جانشین نماینده تام‌الاختیار وزیر نیرو در مسکن مهر گفت: علی‌رغم اینکه معاون اول رئیس‌جمهور در اسفندماه سال گذشته تأکید کرد که قانون چند سال پیش واگذاری زمین برای تأمین اعتبار خدمات زیربنایی واحدهای مسکن مهر اجرایی شود، هنوز این مصوبه اجرایی نشده است.
عبدالله سرتیپ‌زاده در خصوص واحدهای مسکن مهر که به دلیل عدم نصب انشعاب آب واگذار نمی‌شوند، گفت: واگذار نشدن برخی واحدهای مسکونی مهر به خاطر عدم نصب انشعاب آب صحت دارد اما بر اساس برآوردهایی که صورت گرفته بود، تأمین خدمات زیربنایی در ابتدای آغاز پروژه مسکن مهر به شکلی بود که نمی‌شد آب تمام واحدهای مسکن مهر را از طریق دریافت حق انشعاب از متقاضیان تأمین کرد.