هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   217   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نمایشگاه ساختمان، از پی‌ریزی تا پایان‌کار!

کد مطلب : 2553
غلامرضا خراسانی
پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان کشور، به‌عنوان بزرگ‌ترین رخداد صنعت ساختمان و نیز صنعت نمایشگاهی خاورمیانه، روز یکشنبه 18 مردادماه در 52 هزار مترمربع از فضای نمایشگاه بین‌المللی تهران و با حضور شرکت‌های داخلی و خارجی از ده‌ها کشور جهان آغاز به کار کرد و چهار روز بعد، یعنی در بعدازظهر 21 مردادماه به کار خود خاتمه داد تا شرکت‌کنندگان در آن، آخرین دستاوردها و محصولات خود را در زمینه صنعت ساختمان در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهند. اما این همه، تنها در حکم پی‌ریزی و فونداسیون کار نمایشگاه بود و در زیر لایه شلوغ مشارکت‌کنندگان پرکار و بازدیدکنندگان پرتعداد آن، مغز و محتوایی رسانه‌ای در جریان بود که شما را در جریان آن می‌گذاریم:
پیام ساختمان روزنامه شد!
هنوز یک ماه از تغییر دوره انتشار پیام ساختمان، از «دوهفته‌نامه» به «هفته‌نامه» نگذشته که به یمن نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان، «پیام ساختمان روزنامه شد» یعنی امسال هم برای پنجمین سال متوالی، ویژه‌نامه رسمی نمایشگاه صنعت ساختمان را پیام ساختمان به شکل انحصاری منتشر کرد. این ویژه‌نامه در تیراژ 10 هزار نسخه و سه زبانه (فارسی، عربی و انگلیسی)، به‌صورت روزانه تهیه، چاپ و به شکل رایگان و البته هدفمند در طی چهار روز برگزاری نمایشگاه توزیع شد. علاوه بر ویژه‌نامه‌ها، چندین هزار نسخه از شماره‌های پیشین هفته‌نامه‌ پیام ساختمان نیز در نمایشگاه توزیع شد. همچنین جهت سهولت دسترسی هر چه بیشتر بازدیدکنندگان نمایشگاه و توزیع هر چه بهتر ویژه‌نامه‌های روزانه و سایر شماره‌های هفته‌نامه پیام ساختمان، پنج غرفه در فضای باز نمایشگاه و نزدیک به مبادی ورودی برپا شد؛ به این صورت مشارکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان از هر مسیری که به نمایشگاه وارد می‌شدند با پیام ساختمان روبه‌رو شدند.
خدمتی نوین برای اولین بار
پیام ساختمان از طرح اولین نیازمندی های تخصصی صنعت ساختمان در این نمایشگاه رونمایی کرد و از این پس مخاطبان می توانند نیازمندی های مرتبط با صنعت ساختمان را هر هفته شنبه ها در پیام ساختمان بیابند. این نیازمندی ها شامل ساخت و ساز، معماری و دکوراسیون و تاسیسات و محلی برای معرفی مشاغل خدمات و فروشگاه های ساختمانی و همچنین خرید و فروش املاک است. از مزایای این طرح قیمت اقتصادی، ماندگاری بیشتر و کیفیت چاپ منحصر به فرد می باشد. 
ستادی برای اخبار نمایشگاه
اما در قلب نمایشگاه بین‌المللی تهران، جنب ساختمان میلاد، بزرگ‌ترین غرفه پیام ساختمان، به ستاد خبری پیام ساختمان اختصاص داشت و در طی چهار روز برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان، مقامات، شخصیت‌ها، مسئولان و فعالان صنعت ساختمان، اعم از بخش دولتی و خصوصی که برای بازدید به نمایشگاه می‌آمدند،ابتدا به ستاد خبری ‌آمده و بعد از پاسخگویی به سئوالات خبرنگاران پیام ساختمان به نمایندگی از کلیه فعالان ساختمانی برای بازدید از سالن‌ها و غرفه‌های نمایشگاه می‌رفتند! واحد تحریریه پیام ساختمان نیز هر چهار روز نمایشگاه با حضور در ستاد خبری خود، به تهیه و چاپ روزانه اخبار نمایشگاه، گفتگو با مقامات و شخصیت‌های بازدیدکننده، گفتگو با شرکت‌ها و نهادهای آگهی‌دهنده به بهترین کیفیت و منطبق با استانداردهای حرفه‌ای، همراه با معرفی محصولات و خدمات عرضه‌کنندگان محصولات ساختمانی در نمایشگاه به شکل تخصصی به معرفی توانمندی‌های صنعت کشورمان می‌پرداختند.
افتتاح بدون وزیر
صبح روز 18مرداد، پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان کشور، درحالی‌که همانند همه سال‌های قبل، وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاحیه آن حضور نداشت، با سخنرانی رئیس اتاق تعاون مرکزی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سالن خلیج‌فارس افتتاح شد.
رشد 15 درصدی اشتغال‌زایی
بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران در مراسم آغاز به کار نمایشگاه صنعت ساختمان، با بیان اینکه مسکن با سهم ۱۵ درصدی در اشتغال‌زایی کشور نقش دارد و با اشاره به حضور ۸۹۰ شرکت داخلی و ۳۱۰ شرکت خارجی از برگزاری این نمایشگاه در ۵۲ هزار مترمربع زمین خبر داد و افزود: جمعاً یک هزار و ۲۰۰ شرکت در نمایشگاه امسال حضور دارند که ۱۸۰ شرکت خارجی به‌صورت مستقیم و بی‌واسطه حضور یافته‌اند.
تغییر ذائقه ایرانی به سمت تولیدات داخلی
علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آیین آغاز به کار پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان گفت: خوشبختانه تولیدات داخلی کشور در بخش صنایع مرتبط با مسکن و مصنوعات آن روزبه‌روز باکیفیت‌تر و متناسب با ذائقه مصرف‌کننده می‌شود که نشان‌دهنده آن است ذائقه ایرانی به سمت مصرف تولیدات داخلی صنعت ساختمان در حال تغییر است.
رونمایی از تمبر و بریدن روبان
در مراسم افتتاح پانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان، با حضور علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رستم قاسمی، مشاور معاون اول رئیس‌جمهور و رئیس ستاد توسعه اقتصادی ایران و عراق، ماشاالله عظیمی، دبیرکل اتاق تعاون مرکزی و بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون ایران تمبر یادبود پانزدهمین دوره نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان رونمایی شد. سپس با بریده شدن روبان توسط وزیر تعاون، نمایشگاه پانزدهم صنعت ساختمان رسماً آغاز به کار کرد.
رشد 20 درصدی عرضه ماشین‌آلات و مصالح جدید
محمدحسین کلاته‌هایی، معاون پشتیبانی، تحقیقات و برنامه‌ریزی اتاق تعاون ایران از عرضه ماشین‌آلات و مصالح جدید ساختمانی در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان خبر داد و گفت: بیش از 20 درصد نسبت به سال گذشته در زمینه عرضه مصالح ساختمانی رشد داشته‌ایم.
صنعت ساختمان و چالش انرژی
محمد شکرچی‌زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان، انرژی را یکی از چالش‌های اساسی در صنعت ساختمان دانست و گفت: در حال حاضر مصرف انرژی در ساختمان‌های کشور 2 برابر حد استاندارد جهانی است، پس اگر می‌خواهیم در چند سال آینده واردکننده انرژی نشویم باید مبحث 11 مقررات ملی ساختمان را که‌ استفاده بهینه از انرژی در ساختمان است جدی بگیریم.
مکانی برای مبادله اطلاعات
فریبرز واحدی، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران در حاشیه افتتاحیه این نمایشگاه گفت: نمایشگاه مکانی برای عرضه تجربیات گذشته و برنامه‌های آینده و آسیب‌شناسی بخش‌های مختلف صنعت ساختمان است که به نوعی در اقتصاد کشور نقش کلیدی دارد. یکی از دغدغه‌های ما این است که در این‌گونه نمایشگاه‌ها فعالان حوزه صنعت ساختمان مشارکت بیشتری داشته باشند تا بتوانیم با مشارکت همه فعالان این حوزه مبادله اطلاعات کنیم.
صنعت ساختمان و 30 درصد نقدینگی کشور
مازیار حسینی، مشاور شهردار تهران در حاشیه برگزاری نمایشگاه صنعت ساختمان گفت: بر اساس آماری که از صحبت‌های وزیر راه و شهرسازی استخراج‌شده 30 درصد از نقدینگی کشور در بخش صنعت ساختمان است که از این حجم نیم تا 3 درصد در دست دولت و بقیه آن کاملاً در دست بخش خصوصی است. شاید کمتر صنعتی را داریم که بخش خصوصی اینقدر و در این اندازه گردش مالی و توانمندی دارد. صنعت ساختمان جزو معدود صنایعی است که بخش عمده‌ای از این نقدینگی آن در بخش خصوصی متمرکزشده است.
صنعتی سازی، ضرورت امروز
محمدرضا مظفریان، دبیر کمیسیون انرژی و محیط‌زیست نظام‌مهندسی ساختمان خراسان رضوی و مدرس سازمان بهره‌وری انرژی ایران در گفتگو با پیام ساختمان، صنعتی‌سازی را ضرورت امروز صنعت ساختمان دانست و گفت: این صنعت زیربنایی کشور با ایجاد رشد و رونق اقتصادی، تولید ناخالص ملی را افزایش داده و نقش مؤثری را در رهایی از اقتصاد تک‌محصولی کشور دارد.
فرصتی برای اهداف عالیه ساخت‌وساز
مهدی مؤذن، رئیس سازمان نظام کاردانی ساختمان در گفتگو با پیام ساختمان با بیان اینکه عدم حضور دفتر مقررات ملی و وزارت راه و شهرسازی کاملاً محسوس است، گفت: نمایشگاه فرصتی برای اهداف عالیه ساخت‌وساز صحیح و اصولی است و سازمان نظام کاردانی ساختمان استان تهران به‌عنوان یک تشکل فعال در حوزه ساخت‌وساز در این نمایشگاه حضور دارد و همچون سال‌های گذشته مورد استقبال مسئولان، اعضا و دست‌اندرکاران صنعت ساختمان قرار گرفته است.
فقط برندهای باکیفیت!
ناصر میرزایی، رئیس انجمن صنفی تولیدکنندگان شیرآلات به پیام ساختمان گفت: متأسفانه مانند هر محصول دیگری در بازار ایران یک سری از تولیدکنندگان زیرپله‌ای هستند که هیچ‌ مالیاتی را هم پرداخت نمی‌کنند. اینها به‌صورت موقت می‌آیند و بعد از مدتی به دلیل اینکه برای محصولاتشان هیچ استاندارد، گارانتی و خدماتی را نمی‌توانند ارائه دهند از بازار خارج می‌شوند. این در حالی‌است که برندهای معتبر باید پاسخگوی محصولات خود باشند و گارانتی و محصولات پس از فروش لازمه کار تولید است.
منتقدان سند ارائه کنند!
احمد بیگدلی‌شاملو، مدیرکل دفتر تعاونی‌های توزیعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با حضور در ستاد خبری پیام ساختمان، در خصوص انتقاد انبوه‌سازان از عملکرد تعاونی‌های مسکن گفت: هر ادعایی باید مستند باشد و این منتقدان هم اگر در خصوص میزان موفقیت یا عدم موفقیت تعاونی‌های مسکن، کار آماری انجام داده‌اند آن را ارائه کنند.
پیوند دانشگاه و صنعت ساختمان
محمدحسین مسعودی، عضو هیئت‌ رئیسه گروه تخصصی عمران سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران، در ستاد خبری پیام ساختمان در نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان با بیان اینکه تاکنون چهار نشست تخصصی در «راهبر مهندسان ساختمان» برگزارشده، گفت: این نشست‌ها به شکل فصلی برگزار می‌شود و ما در آنها خط‌کشی بین مباحث دانشگاهی و مباحث مرتبط با صنعت ساختمان نداریم. به اعتقاد ما راهبر مهندسان، صنعت و دانشگاه را پیوند می‌دهد و اینکه نشست‌ها در فضای دانشگاه انجام شود به معنای این نیست که مباحث دانشگاهی است بلکه مباحث ما کاملاً صنفی و حرفه‌ای است.
چالش‌های بزرگ صنعت ساختمان
دکتر مهدی روانشادنیا، استاد دانشگاه در ستاد خبری پیام ساختمان در نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان گفت: این صنعت چند چالش تقریباً هم رده دارد که ارتباطی نزدیک و فوریت و ضرورت یکسانی دارند و باید با هم حل‌وفصل شوند.
در مسئولیت مدنی مشکل داریم
جابر نصیری، عضو هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی استان تهران در ستاد خبری پیام ساختمان، دوره پانزدهم نمایشگاه صنعت ساختمان را نسبت به دوره‌های گذشته نسبتاً بهتر ارزیابی کرد و گفت: البته مضمون نمایشگاه بیشتر بازاری بوده تا تخصصی یا جایگاهی که آخرین تکنولوژی‌ها در آن به نمایش دربیاید. گرچه نسبت به سال قبل وضعیت بهتری داشت اما هنوز با وضعیت مطلوب فاصله داریم.
فروش تراکم در جای درست
مهندس محسن هاشمی، معاون عمرانی دانشگاه آزاد ‌اسلامی در ستاد خبری پیام ساختمان حاضر شد و با مسئولان نشریه به گفتگو پرداخت. وی در رابطه با تراکم فروشی در شهرداری گفت: شهرداری مجبور به این کار است تا بتواند از درآمد حاصله پروژه‌هایش را جلو ببرد ولی متأسفانه درآمد به‌دست‌آمده نیز در جایی که اولویت است هزینه نمی‌شود. وی ادامه داد: می‌گویند مجبوریم پول دربیاوریم تا هزینه شهر را بدهیم، درصورتی‌که شهر با درآمد ناپایدار اداره نمی‌شود. اگر همین پول و درآمد در حمل‌ونقل عمومی هزینه شود می‌تواند برخی از مشکلات را حل کند.
میثاق با وزیر نیرو
سیدمحمد هاشمی، مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران با تقسیم تلفات برق به سه بخش تولید، توزیع و انتقال گفت: در سال گذشته در بخش توزیع 14 درصد تلفات داشته‌ایم. هدف این است که این رقم را با میثاقی که با وزیر نیرو داشته‌ایم در مهرماه امسال به زیر 10 درصد برسانیم. سال گذشته این رقم در شرکت توزیع تهران بزرگ به زیر 10 درصد یعنی 2/9 درصد رسیده بود. برنامه ما این بود که تلفات تهران به 8/7 درصد برسد که ‌اکنون 3/7 درصد است.
بهینه‌سازی با هوشمندسازی
مرتضی بهادری، مجری طرح کاهش تلفات در زمینه طرح بهینه‌سازی مصرف برق ساختمان گفت: این طرح توسط شرکت سانا (سازمان بهینه‌سازی انرژی) تدوین شده و آئین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های آن نوشته شده است. البته تا زمانی که انرژی به این اندازه در کشور ارزان‌ است تمایلی برای بهره از شیوه‌های بهینه‌سازی مصرف ساختمان همانند هوشمندسازی وجود ندارد.
هزینه‌ها باید بر اساس عرف باشد
علی پژوهش‌نیا، عضو کمیسیون برنامه‌ریزی کانون انبوه‌سازان ایران مهمان دیگر غرفه پیام ساختمان رعایت استانداردها را از جمله اصول سرمایه‌گذاری در بخش مسکن دانست و گفت: شاید عدم رعایت آنها در بخشی از پروژه‌های مسکن مهر ناشی از سقفی است که دولت برای انبوه‌سازان در نظر گرفته درحالی‌که قیمت‌ها باید بر اساس عرف بازار باشد.
نمایشگاه یا فروشگاه؟!
کوروش باقرفر، عضو هیئت‌مدیره انجمن انبوه‌سازان خوزستان که به همراه جمعی از اعضای این انجمن در ستاد خبری پیام ساختمان در محل نمایشگاه بین‌المللی تهران حضور پیدا کرده بود به خبرنگار پیام گفت: به نظر می‌رسد برگزارکنندگان، معنا و مفهوم واقعی نمایشگاه را تشخیص نداده‌اند و مسیر آن از ریل اصلی خود خارج‌شده که به‌جای انتقال تکنولوژی، بهینه‌سازی تولید مصالح ساختمانی، آموزش، انتقال فناوری و تبادل جریان اطلاعات، به فروشگاه کالا تبدیل شده است.
سؤال و جواب‌های پرهیجان
دکتر حامد مظاهریان، معاون وزیر و دکتر منوچهر شیبانی‌اصل، مدیرکل دفتر مقررات ملی دو تن از سرشناس‌ترین افراد حوزه صنعت ساختمان کشور نیز از جمله بازدیدکنندگان ویژه نمایشگاه امسال بودند که در آخرین روز از نمایشگاه پانزدهم در ستاد خبری پیام ساختمان حضور یافته و ضمن گفتگو با مدیران مجموعه، به سؤالات خبرنگاران و برخی از فعالان صنعت ساختمان که در ستاد خبری پیام ساختمان حضور داشتند پاسخ گفتند. این گفتگوها و پرسش و پاسخ‌ها گاه بسیار پرشور می‌شد.
پیام ساختمان، رسانه صنعت ساختمان
سرانجام در غروب روز چهارشنبه 21 مردادماه، کرکره پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان کشور به پایین کشیده شد. اگرچه در نمایشگاه امسال برنامه‌ای برای ارزیابی عملکرد رسانه‌ها پیش‌بینی‌نشده بود ولی همراهان پیام ساختمان در خاطر دارند که در دو سه سالی که این کار در نمایشگاه بین‌المللی صنعت ساختمان انجام شد همواره این «پیام ساختمان» بود که رسانه برتر شناخته می‌شد. البته برای مجموعه پیام ساختمان مایه مباهات است که به‌کرات توانسته است سکوی برترین نشریه از نظر پوشش و انعکاس اخبار به مخاطبان و بازدیدکنندگان نمایشگاه‌های مختلف کشور را از آن خود کند؛ ولی به باور ما، صاحب اصلی و لایق واقعی افتخار هر فتح قله و هر لوح سپاسی، شما مشترکان و مخاطبان گرامی پیام ساختمان هستید.