هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   161   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

صادرات 500 میلیون دلاری


گروه بازار ساختمان: بزرگ‌ترین رويداد نمايشگاهي صنعت کاشی و سراميک کشور با حضور رضا رحمانی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ، صافدل، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس سازمان توسعه تجارت ایران ، اکبرپور، مدیرعامل شرکت سهامي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران و رئيس و اعضای هیئت‌مدیره انجمن و توليدکنندگان و مشارکت‌کنندگان، در محل دائمي نمايشگاه بين‌المللي تهران در تاريخ 28 خردادماه رسما آغاز به کار کرد و تا تاريخ 31 تیرماه ادامه يافت. حضور بيش از 220 شرکت داخلي و خارجي در فضایی به مساحت 31682 مترمربع طي 4 روز نشان از رشد و بالندگي صنعت کاشي و سراميک کشور داشت. حضور چشمگير توليدکنندگان کاشي و سراميک در نمايشگاه امسال نسبت به سال‌هاي گذشته با افزايش متراژ غرفه‌ها، حاکي از افزايش تنوع در توليدات و نمونه‌هاي ارائه‌شده طرح‌ها براي توليد در سال جاري بود. امسال شرکت‌هایي که از تکنولوژي چاپ ديجيتال در نمونه‌هاي ارائه‌شده کاشي استفاده کرده بودند، محصولات زیبایی را در نمايشگاه به نمايش گذاشتند كه تنوع، ظرافت و شفافيت رنگ‌هاي به کار رفته در آنها به خوبي نمايان بود. به طورکلي طرح‌ها و رنگ کاشي‌هاي ارائه‌شده در نمايشگاه امسال که با استفاده از رنگ‌هاي چوب و سنگ مزين شده بود، نمادي از گرايش به طبيعت بود. همچنين با نگاهي به اندازه‌ و ابعاد نمونه‌هاي ارائه‌شده در نمايشگاه مي‌توان دريافت که توليد در سايزهاي بزرگ با استحکام بخشيدن به بدنه از برنامه شرکت‌ها براي توليد در سال جاری است.

جایگاه چهارم جهان برای ایران

صافدل، معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و رئيس سازمان توسعه تجارت ايران در پاسخ به این سؤال خبرنگار پیام ساختمان که نمایشگاه امسال را چگونه دیدید، گفت: ما شاهد پیشرفت‌های روزافزون این صنعت در عرصه بین‌المللی هستيم؛ پیشرفت چشمگيري که بسیاری از جوامع در صحنه‌های بین‌المللی مایل و علاقه مند به مشاهده آن نبودند. وی افزود: آمار تولید کاشی و سرامیک در سال 90 حدود 455 میلیون مترمربع اعلام شده که به لحاظ ظرفیت 200 میلیون مترمربع افزایش داشته و با حمایت‌های لازم در آینده می‌توان به تولید650 میلیون مترمربع دست پیدا كرد.

رئیس سازمان توسعه و تجارت با بیان اینکه بر اساس آمار گمرک، سال گذشته صادرات کاشی سرامیک و چینی حدود 500 میلیون دلار بوده و وزن صادراتی آن نيز بالای 1/9 میلیون تن بود، ادامه داد: در حال حاضر ایران با تولید قابل‌توجه کاشی، سرامیک و چینی پس از کشورهای چین، هند و برزیل در جایگاه چهارم تولید این محصول در سطح دنیا قرار دارد. وی افزود: البته ایران بعد از کشور‌های چین، ایتالیا، آلمان، اسپانیا، و ژاپن رتبه 7 صادرات کاشی سرامیک و چینی را در سطح دنیا از آن خود کرده است و بر اساس آمارهای مذکور این صنعت با به‌کارگیری یک صد واحد فعال و 4 هزار نیروی انسانی با حمایت‌های مؤثر می‌تواند به موفقیت‌های بیشتری نيز دست پیدا کند.

وی در پاسخ به این سؤال که عمده صادرات کاشی به چه کشورهایی بوده است، گفت: ما صادرات خوبی به کشورهای عراق، افغانستان، آذربایجان و ترکمنستان و سایر کشورهای همسایه داشته‌ایم و بر آن هستيم که با حفظ و افزایش صادرات به کشورهای همسایه، صادرات خوبی هم به کشورهای اروپایی داشته باشیم. صافدل، رتبه چهارم ایران در تولید کاشی و سرامیک پس از کشورهای چین، هند و برزیل را مورد توجه قرار داده و افزود: هم اکنون 100 واحد تولیدکننده کاشی و سرامیک در کشور فعال است که در این واحدها 240 هزار نیروی کار به صورت مستقیم (40 هزار ) و غیرمستقیم مشغول به کار هستند. حضور کاشی ایران در اروپا و در بازار رقابتی این منطقه بیانگر قدرت رقابت و تنوع در تولید کاشی کشور است و با توجه به سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده انتظار می‌رود امسال این میزان به 650 میلیون مترمربع برسد.

وی در پاسخ به این سؤال که علیرغم سال‌های گذشته حضور محصولات چینی در نمایشگاه کاهش یافته است، گفت: نه تنها ما بلکه بسیاری از کشورها معتقدند که محصولات ایرانی به حق دارای کیفیت و زیبایی ظاهری بسیار بالا و قیمت مناسب هستند. تولیدکنندگان ما هر سال پررنگ‌تر از سال‌های قبل در این عرصه صنایع ساختمان ظاهرشده و با تکیه بر تلاش و توانایی پله‌های ترقی را طی می‌کنند. البته در این میان مشکلات زیادی هم همانند ارز و مواد اولیه و بروکراسی‌های گمرکی وجود دارد که امیداورم این مسائل با برنامه‌ریزی‌های درست و به موقع هرچه سریع‌تر حل شود. می‌توانم بگویم؛ با مشاهده پیشرفت هر ساله نمایشگاه‌های مرتبط با صنعت ساختمان، به آینده و چشم‌انداز حضور در بین برندهای جهانی، نزدیک‌تر می‌شویم.

افزایش روزافزون تقاضای داخلی و صادرات

اکبرپور، مدیرعامل شرکت سهامي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي در مورد این نمایشگاه به خبرنگار پیام ساختمان گفت: در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی 161 شرکت داخلی و 24 شرکت خارجی از کشورهای بلغارستان، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، چین، امارات متحده عربی و ... آخرین دستاوردها و فن‌آوری‌های خود در زمینه انواع کاشی سرامیک، چینی بهداشتی، رنگ و لعاب، ماشین‌آلات و مواد اولیه را در مساحت 500/31 مترمربع فضای نمایشگاهی به معرض نمایش گذاشته‌اند. وی در مورد پیشرفت نمایشگاه امسال گفت: صنعت کاشی و سرامیک به علت دو موضوع؛ افزایش تقاضای داخلی و صادرات یکی از صنایع مهم محسوب می‌شود و ما هم اکنون در برهه‌اي قرار داریم که به لحاظ کمیت و کیفیت تقاضاها افزایش یافته و ایران در این صنعت توانسته بازار خوبی برای خود ایجاد کند و این موضوع فقط در حد یک حرف نیست. سال‌های قبل مردم و سازندگان به علت ارزانی محصولات چین از برندهای چینی استفاده می‌کردند اما در سال‌های اخیر مردم دریافتند که کالاهای چینی دارای کیفیت و قیمت نامناسبی است. هم اکنون کاشی ایرانی به لحاظ کیفیت و قیمت خوب در داخل و خارج کشور مشتریان ماندگاري پیدا کرده است. اکبرپور در پایان افزود: ما امیدواریم با سیاست‌گذاری‌های دولت جدید و آرامش بین‌المللی ارز داراي یک نرخ ثابت و با ارزش شده و جایگاه و رویکرد اصلی این صنعت كه صادرات است، با تلاش و کمک مسئولان امر محقق گردد.