هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

مصالح ساختمانی در نیمه دوم مردادماه

کد مطلب : 2271 _  یکی از مشکلاتی که سرمایه‌گذاران بازار مسکن با آن مواجه هستند افزایش قیمت مصالح ساختمانی است . نوسانات فراوان نرخ ارز در سال‌های اخیر باعث شده که عده‌ای سرمایه‌گذاری برای ساخت‌وساز مسکن را سودآور ندانسته و به سمت بازارهای دیگر بروند. البته لازم به ذکر است؛ در ماه‌های اخیر نرخ ارز تقریباً ثبات داشته و همین موضوع نیز می‌تواند به ثبات قیمت مصالح ساختمانی که تأثیری مستقیم بر قیمت مسکن دارد، کمک کند.بنابراین درصورتی‌که مسئولان دولتی نیز در این زمینه به سرمایه‌گذاران کمک کنند به نظر می‌رسد قیمت مسکن با یک برنامه کوتاه‌مدت به نقطه تعادل برسد. در ادامه بازار مصالح ساختمانی در هفته دوم مردادماه را بررسی کردیم. با ذکر این توضیح که قیمت‌های ارائه‌شده توسط تولیدکنندگان و فروشندگان مصالح ساختمانی و جهت اطلاع مخاطبان نشریه آمده است.
قیمت تیرآهن و میلگرد در بازار ایران در حال حاضر ثابت بوده و حجم معاملات به‌شدت کاهش پیداکرده است. البته شایعه احتمال کاهش قیمت شمش فولاد خوزستان ثبات بازار را تحت تأثیر قرار داده است.
نصب انواع شیرآلات بر روی سینک‌ها و یا مجاری ورود آب به‌منظور هدایت آن و کنترل میزان حجم مصرفی آب است. البته عمده تغییرات انواع شیرآلات از گذشته تا امروز در قابلیت‌های آن برای کاهش مصرف آب و تنظیمات راحت‌تر آن است.
باوجود مدل‌های زیبایی که در مغازه‌های خیابان شیراز (بورس شیرآلات) وجود دارد به گفته فروشندگان انگار این روزها تنها ملاک خریدار برای انتخاب شیرآلات طراحی‌های متنوع و زیبایی آنها است؛ چراکه تقریباً تمام شیرآلات، چه ایرانی و چه خارجی از حد مناسبی از کیفیت و مرغوبیت برخوردارند و درواقع تفاوت آن‌چنانی هم در قیمت با یکدیگر ندارند.
در مورد شیرآلات نمی‌توان به قطعیت گفت که کدام جنس خارجی بهتر از دیگری است؛ چراکه تمام شرکت‌ها اعم از اروپایی یا آمریکایی سفارش محصولاتشان را به کشور چین می‌دهند و چین تحت لیسانس این شرکت‌های اصلی به تولید محصول می‌پردازد.
در این میان حتی بعضی از شرکت‌های ایرانی هم قطعات را از چین وارد می‌کنند و تحت لیسانس یک شرکت اروپایی آنها را مونتاژ کرده و با چند سال خدمات پس از فروش به بازار عرضه می‌کنند.
لازم است بدانید، شیرهای آب یا دوش‌ها همگی به‌صورت تکی فروخته می‌شوند و قیمت بالای بعضی از آنها تنها به خاطر مدل‌های عجیب‌وغریبشان است. با برداشته شدن تحریم‌ها مشکلات سرمایه‌گذاران داخلی در جابه‌جایی ارز برای خرید برخی مواد اولیه برطرف می‌شود و با رفع این مشکل حضور سرمایه‌گذاران داخلی در بازار‌های خارجی را افزایش می‌یابد درنتیجه این موضوع می‌تواند در افزایش کیفیت تولیدات داخلی مؤثر واقع شود.