هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

قانون پیش فروش اصلاح شود

کد مطلب : 2285
درپی افزایش کلاهبرداری های صورت گرفته در پیش فروش منازل مسکونی، وزارت راه و شهرسازی با ابلاغ آیین نامه ای تلاش کرد گامی در جهت مقابله با این موضوع بردارد.
قانون پیش‌فروش مسکن راه‌حلی  است که طی آن سازندگان با استفاده از آورده  متقاضیان به ساخت‌وساز بپردازند و از سوی دیگر خریدارانی که توان مالی خرید مسکن به‌صورت نقدی و یکجا را ندارند بتوانند با پرداخت تدریجی بهای یک خانه، مسکن موردنظر خود را خریداری کنند. اما این قانون نیز خالی از مشکلات برای خریداران و بعضاً برای سازندگان نیست .
قانون پیش فروش  نیاز به اصلاحات دارد
عضو کانون سراسری انبوه‌سازان تهران درباره ابلاغ دستورالعمل وزیر راه و شهرسازی شهرسازی گفت: یک چنین دستورالعمل‌هایی قبلاً نیز صادرشده بود، اما موضوع، اجرای آنها مهم‌تر است. بنابراین وزارت راه و شهرسازی باید بر اجرای این امر اهتمام لازم داشته باشد.
ایرج رهبر افزود: با توجه به اهمیت موضوع و کلاهبرداری های زیادی که از محل پیش‌فروش ساختمان به مردم انجام شده، به عقیده من بهتر است رسانه‌ها قبل از اینکه اقدام به انتشار آگهی‌های این‌چنینی کنند، تمام مجوزهای لازم را بررسی کرده و بر اساس آنها آگهی‌های موردنظر را منتشر نمایند .
رهبر با اشاره به کمبود آگاهی افراد درباره پیش‌خرید مسکن گفت: بسیاری از خریداران که زیاد به موضوع پیش‌خرید آشنایی ندارند، با استناد به اینکه آگهی در جراید منتشرشده است، با دیدن ماکت‌های موجود یا حتی یک واحد آماده اقدام به عقد قرارداد می‌کردند و همین امر باعث بروز مشکلاتی شده است.
عضوکانون سراسری انبوه‌سازان تهران تصریح کرد: برخی افراد سودجو با استفاده از ناآگاهی مردم و البته خلأهای قانونی اقدام به انتشار آگهی‌های پیش‌فروش زنجیره‌ای کرده و بسیاری را درگیر یک سری مشکلات کرده اند که  مهم‌ترین حربه سودجویی این افراد استفاده از عبارت محدود بودن واحدها یا زمان‌دار بودن آگهی بوده که در شیوه جدید برای این موضوع هم محدودیتی در نظر گرفته‌شده و قابل‌کنترل شده است.
وی افزود: این سیاست بسیار خوبی است که از سوی وزارتخانه مدنظر قرارگرفته، اما همان‌طور که اشاره شد برای عملیاتی شدن این موضوع بهتر است رسانه‌ها نیز  درست عمل کنند تا این موضوع حالت اجرایی به خود بگیرد، اما نکته قابل‌توجه در این زمینه این است که ممکن است فرد متقاضی دریافت مجوز انتشار آگهی تمام مدارک و مجوزهای موردنیاز را به وزارتخانه و ادارات کل ارائه دهد و مجوز هم دریافت کند، اما باید در نظر داشته باشیم که این متقاضی چند واحد می‌سازد و چند واحد را پیش‌فروش خواهد کرد.
رهبر با اشاره به اینکه قانون پیش فروش  نیاز به اصلاحات دارد و هیچ‌گاه  اجرا نشده است،گفت:  این قانون به ناظر شهرداری اختیار داده تا در زمان‌های مختلف با بازدید از طرح، پیشرفت کار را گزارش کند، اما عملکرد ناظران تحت نظارت نبود و به‌موقع نظارت و گزارش خود را ارائه نمی‌کردند به همین دلیل پیشرفت فیزیکی کار در واقع با گزارش ناظر در تضاد بود.
عضو کانون سراسری انبوه سازان در خصوص مشکل اساسی دیگر این قانون اظهار داشت: یکی از بزرگ‌ترین موانع اجرای این طرح نداشتن سند و پایان کار ساختمان‌های پیش‌فروش شده است. در حال حاضر وقتی مشکلی میان فروشنده و پیش خریدار بروز کرده و به دادگاه مراجعه می‌کنند دادگاه از فروشنده ایراد می‌گیرد که چرا طبق قانون عمل‌نکرده درحالی‌که این قانون اصلاً اجرا نمی‌شود اما در مراجع قضایی برای صدور حکم به آن استناد می‌شود