اخبار مسکن خارجی

شمار نشریه : 217

دستــاوردهــای مثبت توافــق هسته ای برای اقتصــاد امــارات
از زمان اعلام خبر توافق هسته ای ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 ارزش سهام های بازار بورس دبی به شکل قابل توجهی افزایش یافته‌است‌. به گزارش خبرگزاری بلومبرگ لغو بخش عمده ای از تحریم های وضع شده علیه ایران از سوی ایالات متحده به افزایش روابط تجاری و بازرگانی و سرمایه گذاری ایران و دبی کمک می کند و این موضوع خبر خوبی برای اقتصاد امارات خواهد بود‌.
احمد شهاده؛ رئیس موسسه مشاوره "ان‌. بی‌. ای‌. دی" معتقد است که اعلام خبر توافق هسته ای ایران و 1+5 تأثیر مثبتی بر روی اقتصاد دبی گذاشته‌است‌. او دراین باره می گوید‌: «لغو تحریم‌ها که از دستاوردهای توافق است اجازه خواهد داد که با موج سرمایه های ایرانی به درون بخش مستغلات امارات و بانک های اماراتی مواجه شویم .»
زندگی در قایق‌، راهی برای فرار از گرانی مسکن
افزایش سرسام آور هزینه های مسکن در پایتخت انگلیس‌، لندنی‌ها را واداشته‌است تا به دنبال اسکان ارزان‌تر بر روی قایق های شناور بر روی رودخانه باشند‌.
کرایه خانه‌ها در لندن به گونه ای سرسام آور افزایش یافته تا جایی که هر فرد باید تقریبا نیمی از میانگین حقوق و دستمزد ماهانه خود را بابت کرایه خانه بدهد‌. بنابراین بسیاری از ساکنان لندن به این فکر افتاده‌اند برای صرفه جویی در هزینه های مسکن‌، با صرف هزینه ای کمتر یک قایق کوچک بخرند و در آن سکونت کنند‌.
یکی از کارشناسان اجتماعی انگلیس اعلام کرد‌: واقعیات اجتماعی‌– سیاسی کشور موجب شده‌است کانال‌ها و آبراهه‌ها در لندن به مکانی برای سکونت بسیاری از خانوارهای انگلیسی تبدیل شود و مقامات به جای مقابله با این پدیده و آواره کردن این افراد باید این نوع زندگانی را به عنوان سبکی در زندگی امروزی بپذیرند‌.
ایرلند پرشتاب‌، اوکراین در رکود
بر اساس گزارش «گلوبال پراپرتی» از دیدگاه مشتریانی كه با دلار امریكا خرید می كنند به واسطه افت نرخ یورو در برابر دلار‌، در سال گذشته میلادی افزایش قیمت در بسیاری از بازارهای املاك اروپایی با افت قیمت در برخی دیگر از بازارهای منطقه یورو همراه بوده‌است‌. ایرلند هم اینک پرشتاب ترین بازار املاك جهان است‌. اگرچه قیمت فصل به فصل واحدهای مسكونی ایرلند در آخرین فصل به 24/1 درصد افت كرده‌است‌. بازار املاك استونی با جهش قیمت واحدهای مسكونی در «تالین» پایتخت این كشور تا 6/9 درصد طی سه ماهه نخست 2015 افزایشی قابل توجهی را تجربه كرده‌است اما این افزایش قیمت كمتر از جهش قیمت 1/20 درصدی سه ماهه نخست سال گذشته میلادی در تالین بوده‌است‌. بازار ملك سوئد نیز با افزایش قیمت مسكن تا 79/8درصد در سه ماهه نخست 2015 نسبت به دوره مشابه سال قبل‌، عملكردی قوی را به نمایش گذاشته و بیشترین افزایش قیمت در 5 سال گذشته را ثبت كرده‌است‌.
میانگین قیمت مسكن در ایسلند طی سه ماهه نخست سال 2015 تا 71/7درصد رشد داشته كه تقریبا مشابه 37/7 رشد ثبت شده در دوره مشابه سال 2014 است‌. بریتانیا با افزایش قیمت تا 72/5درصد‌، نروژ تا 17/5 درصد و لیتوانی تا06/3درصد طی سه ماهه نخست سال 2015 نسبت به دوره مشابه سال گذشته میلادی‌، سایر بازارهای قدرتمند املاك اروپا به شمار می روند‌.