هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بانک‌ها بیشتر همکاری کنند

 کد مطلب‌: 2383
استفاده صحیح از انرژی و ضرورت صرفه جویی‌، تولیدکنندگان لامپ های روشنایی را به سمت تولید محصولات کم مصرف سوق داده‌است و هرچند در این راه موفقیت های زیادی کسب نموده‌اند اما همواره با مشکلاتی نیز روبه رو هستند که لازم است دولت با حمایت از آنها و نیز فرهنگ سازی در مورداستفاده از محصولات کم مصرف آنان را همراهی نماید‌.
جواد کبیری مدیر فروش شرکت بهنور یزد در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان در خصوص مشکلات پیش روی این صنعت گفت‌: با توجه به اینکه مهم ترین بحث ضروری در کشور ما لزوم مصرف بهینه‌است باید اطلاع رسانی گسترده‌ای در این زمینه صورت بگیرد‌. هم اکنون مشکل اساسی که با آن روبه رو هستیم کوتاهی در بحث فرهنگ سازی و اطلاع رسانی مصرف کنندگان می باشد و در این زمینه صداوسیما فقط به یک زیرنویس کوتاه در برنامه‌ها اکتفا می کند و متأسفانه همکاری زیادی در این زمینه صورت نمی گیرد‌.
کبیری افزود‌: ما برای جا افتادن لزوم استفاده از لامپ های کم مصرف«ال ای دی» باید در ابتدا مردم را با توجیه اقتصادی استفاده از این محصولات آشنا کنیم و بعد توقع داشته باشیم که مردم از این محصول استقبال کنند‌.
وی در خصوص بازار مصرف این محصول اظهار کرد‌: متأسفانه بیشتر مصرف کنندگان این تولیدات‌، ساکنان بالای شهر هستند درصورتی که مردم مناطق پایین شهر و محروم بازار هدف تولیدکنندگان محصولات بهینه می باشند‌.
کبیری با اشاره به اینکه مشکل دیگری که ما با آن روبه رو هستیم موضوع واردات بی رویه و بدون کنترل محصولات بی کیفیت چینی است‌، ادامه داد‌: متأسفانه واردکننده‌ها‌، اقلام باکیفیت پایین را وارد و در داخل مونتاژ نموده و همین محصولات بی کیفیت را به نام محصولات ایرانی به بازار عرضه می کنند و این بی کیفیتی محصولات چینی که به نام ایران ثبت می شود‌، اعتماد مصرف کنندگان را نسبت به محصولات ایرانی مخدوش می نماید‌.
وی بابیان اینکه در دوران پساتحریم ما امیدوار به حضور کشورهای برتر در زمینه تولید محصولات کم مصرف در بازار کشور هستیم‌، گفت‌: مابعد از دوران پسا تحریم تمایل به رقابت با محصولات باکیفیت این بازار داریم و می خواهیم درصورتی که افرادی تمایل و توان واردات از آلمان را دارند دست به این کار بزنند تا با غول های این صنعت روبه رو شویم‌.
کبیری اظهار داشت‌: ما در زمینه بالا بردن عمر این محصول با زحمات بی دریغی که انجام داده ایم توانستیم لامپ هایی با عمر بالای 50 هزار ساعت تولید کنیم و آزمایشگاه دانشگاه تهران این موضوع را تأیید کرد‌. البته در بین محصولات خارجی وارداتی کالاهای کره ای و تایوانی از کیفیت بالاتری برخوردارند‌.
وی با اشاره به اینکه تنها صندوق حمایت از تجهیزات الکترونیک در راستای تأمین نقدینگی با ما همکاری بسیار خوبی داشتند‌، افزود‌: سازمان توانیر باید در بحث فرهنگ سازی محصولات کم مصرف سلسله برنامه‌هایی تهیه کند و برای اطلاع رسانی از افراد و کارشناسان این حوزه برای معرفی بهتر محصولات کم مصرف بهره ببرند‌. ضمنا برنامه‌ها باید در ساعاتی باشد که مخاطبین بازار هدف بتوانند موفق به دیدن آن بشوند ولی تاکنون در این زمینه اقدام درستی صورت نگرفته‌است‌.
کبیری خاطرنشان کرد‌: ما به صراحت اعلان می کنیم که اگر بانک‌ها بیشتر با ما همکاری کنند‌، می توانیم به وزارت نیرو کتبا تعهد بدهیم که قادر هستیم حداقل 50 درصد از نیاز کشور در زمینه تولید «ال ای دی» و «اس ال دی» را برطرف کنیم‌. این ادعای تبلیغاتی نیست و در حال حاضر به دلیل کمبود نقدینگی با کمتر از یک سوم ظرفیتمان مشغول به کار هستیم‌.