هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

پیمانکاران پولدار می‌شوند

کد مطلب : 2363
گروه ساخت‌وساز: پیمانکاران حال‌وروز خوشی ندارند چراکه اولاً به دلیل فقدان بودجه لازم، دولت پروژه‌های عمرانی جدیدی را کلید نمی‌زند و از طرفی قادر به پرداخت بدهی سنگین معوقه پیمانکاران نیست؛ بنابراین بسیاری از آنها با وجود سابقه طولانی مجبور به تعطیلی شرکت‌های خود شده‌اند و گروهی دیگر به امید بهبود وضعیت، کارشان را «کج دار و مریز» البته با تعدیل پرسنل ادامه می‌دهند. این امید تا حدودی به ثمر نشست و هم‌اکنون خبر توافق هسته‌ای جامعه پیمانکاری را امیدوار به بهبود وضعیت کرده است.  توافقی که قطعاً در صورت نهایی شدن، آزادی پول‌های بلوکه‌شده و همچنین هجوم سرمایه‌گذاران به کشور را به همراه خواهد داشت و این یعنی تجدید حیات این قشر تأثیرگذار در صنعت ساختمان. البته پیش‌شرط خروج پروژه‌های عمرانی از رکود برنامه‌ریزی دولت برای پسا تحریم است و در غیر این صورت حتی انتظار تورم افسارگسیخته وجود دارد. پیام ساختمان در رابطه با تأثیر توافق هسته‌ای بر وضعیت پیمانکاران سراغ سه نفر از آنها رفته است.
مشکل ما پول نیست
عضو هیئت‌مدیره انجمن پیمانکاران استان تهران به پیام ساختمان گفت: رفع تحریم‌ها به‌خودی‌خود نمی‌تواند اوضاع پروژه‌های عمرانی و همچنین پیمانکاران را بهبود ببخشد چرا که مسئله اساسی فقدان مدیریت در کشور است.
نصرالله یوسفی با بیان این مطلب، افزود: بیشتر از تحریم‌ها، عامل به وجود آمدن وضعیت امروز خودمان هستیم؛ چون ما حتی زمانی که در دوره دفاع مقدس بودیم و تحریم‌های بین‌المللی هم برقرار بود، به‌خوبی فعالیت می‌کردیم و بیکاری و تورم به‌مراتب کمتر از امروز بود. مشکل ما از زمانی آغاز شد که نظام فنی - اجرایی را به هم ریختند و مشکل ما پول نیست.
وی در مورد حضور شرکت‌های خارجی در پروژه‌های عمرانی اظهار داشت: چنانچه سرمایه‌گذاران خارجی وارد کشور شوند با خودشان پیمانکار می‌آورند و صرفاً از ما کارگر می‌خواهند. از طرف دیگر انجمن‌های صنعت ساختمان ما توانایی تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی را برای پس از تحریم ندارند و نمی‌توانند از این فرصت استفاده کنند. بنابراین ما زیرساخت‌های لازم را نداریم.کافی است نگاهی به چالش‌های اجرای قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان بیندازید.
یوسفی در مورد مطالبات پیمانکاران پس از رفع تحریم‌ها گفت: صحبت‌هایی در این مورد مطرح می‌شود اما بعید می‌دانم قول‌ها در حیطه عمل انجام شود. احتمالاً دولت به‌جای پول به پیمانکاران کار بدهد و شیوه تهاتر را در پیش گیرد.
تغییرات سال آینده رخ می‌دهد
عضو دیگر هیئت‌مدیره انجمن پیمانکاران و سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان تهران نیز به پیام ساختمان گفت: پیمانکاران در سخت‌ترین وضعیت قرار دارند چراکه بخش اعظم درآمد سال‌های گذشته آنها در پروژه‌هایی مصروف شده که دولت به‌عنوان کارفرما توانایی پرداخت آن را ندارد. علاوه بر این  5 ماه از سال گذشته و هنوز هم پولی از سال جدید به پیمانکاران پرداخت‌نشده و پیمانکاران با وام خودشان را سر پا نگه‌داشته‌اند.
سید باقر زنده‌دل، افزود: قطعاً برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی می‌تواند در بهبود وضعیت کاری پیمانکاران مؤثر باشد اما معتقدم سال آینده شاهد این تغییر خواهیم بود.
وی در مورد تأثیر شرکت‌های خارجی فعال در کشور هم گفت: قطعاً شرکت‌های خارجی باعث ارتقای کیفیت ساخت‌وساز می‌شوند و از طرفی باید بپذیریم که بخش خصوصی  به دلیل مشکلاتی که دارد،‌ توانایی انجام پروژه‌های بزرگ  و مادر را ندارد.
عضو هیئت‌مدیره انجمن پیمانکاران استان تهران در مورد صدور خدمات فنی - مهندسی گفت: موضوع اساسی این است که بخش فنی - مهندسی ما خودش را به سطح فنی کشور‌های توسعه‌یافته نزدیک کند تا توانایی رقابت داشته باشد. امروز ازنظر فنی، سخت‌افزار و نرم‌افزار این مهم را شاهد نیستیم و برای همین موفقیتی در خارج از کشور نداریم .به همین جهت باید انجمن‌ها فعالیتشان را بیشتر کنند اما متأسفانه انجمن‌های ما فعالیت آنچنانی در این زمینه ندارند و شرکت‌ها خودشان آستین بالا می‌زنند.
زنده‌دل اظهار داشت: رایزن بازرگانی ما که به‌عنوان کارمند در یک سفارتخانه فعالیت می‌کند، اگر انعقاد قرارداد منفعتی برایش نداشته باشد، دنبال کار نمی‌رود و باید بخش خصوصی خودش دوندگی کند. درحالی‌که دولت باید انجمن‌ها را توانا کند تا بتوانند کار را به‌صورت مستقیم انجام دهند.
پرداخت 15 هزارمیلیاردی دولت به پیمانکاران
رئیس کانون سراسری پیمانکاران کشور نیز با بیان اینکه فعالیت پیمانکاران ارتباط مستقیم با اعتبارات عمرانی دارد، به پیام ساختمان گفت: در چند سال اخیر به دلیل کاهش درآمد دولت و متعاقب آن کاهش اعتبارات عمرانی، تعطیلی پروژه‌ها را شاهد بودیم و امیدواریم با لغو تحریم‌ها ، منابع درآمدی دولت افزایش یابد.البته رویکرد دولت هم حائز اهمیت است و به نظر می‌رسد با رویکردی که دولت در پیش‌گرفته  است، بتوان به آینده امیدوار بود.
حسن سعادتمند با بیان این مطلب، افزود: بر اساس بند س تبصره 3 قانون بودجه سال 93 واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام به‌صورت قانون درآمد و آیین‌نامه آن تدوین شد؛ در این قانون مقرر شد که پروژه‌های عمرانی توسط بخش خصوصی تکمیل شود و دولت با توجه به محدودیت منابع وارد تصدی‌گری این پروژه‌ها نشود.  وی ادامه داد: دولت برای بخش عمران 41 هزار میلیارد بودجه در نظر گرفته است که از این میزان 30 هزار میلیارد تومان باید به‌صورت نقدی و 11 هزار میلیارد تومان باید در قالب اوراق مشارکت پرداخت گردد تا مطالبات گذشته پیمانکاران از این طریق پرداخت شود. همچنین طی جلسه‌ای که با آقای دکتر نوبخت داشتیم ایشان  قول‌های مساعدی دادند و عنوان کردند که دولت در نظر دارد 15 هزار میلیارد تومان را در ازای کارکرد پیمانکاران در 6 ماه ابتدایی سال 94  تا پایان شهریور پرداخت کند.
سعادتمند در پاسخ به خبرنگار ما که  ارزیابی شما از حضور شرکت‌های خارجی در پروژه‌های عمرانی چیست، اظهار داشت: ورود آزادانه سرمایه‌گذاران خارجی در ایران هم می‌تواند فرصت و هم  تهدید باشد؛ مهم مدیریت درست است. اگر حضور این سرمایه‌گذاران و شرکت‌ها باعث ارتقای سطح کیفی پروژه‌ها و دانش پیمانکاران شود، استقبال می‌کنیم. اما باید این را هم در نظر داشته باشیم که پیمانکاران با 20 درصد ظرفیت مشغول کار هستند و باید دولت فکری به حال اشتغال شرکت‌های پیمانکاری داخلی داشته باشد