طرح دوفوریتی برای تسریع پروژه‌های عمرانی

شمار نشریه : 217

 کد مطلب : 2537
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس از آماده شدن طرح دوفوریتی برای افزایش اعتبارات بودجه عمرانی خبر داد و گفت: در حال حاضر اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی امکان‌پذیر نیست.
محمدقسیم عثمانی در خصوص اجرای بودجه‌ریزی عملیاتی در کشور گفت: وجود سیستم حسابداری دولتی یکی از مشکلات در زمینه بودجه‌ریزی عملیاتی است به دلیل اینکه سیستم حسابداری فعلی بر مبنای نقدی بوده، این در حالی است که زیربنای بودجه‌بندی عملیاتی، سیستم حسابداری تعهدی می‌باشد.
نماینده بوکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: باید سیستم حسابداری کشور به سیستم حسابداری تعهدی تغییر یابد که در قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، دستگاه‌های دولتی مکلف شدند سیستم حسابداری را از نقدی به تعهدی در یک بازه زمانی تغییر دهند.
عثمانی گفت: زمانی که از سیستم قیمت تمام‌شده استفاده نشود، بودجه‌بندی عملیاتی امکان‌پذیر نیست و باید توجه داشت سیستم دولتی کشور فاقد سیستم حسابداری بهای تمام شده است.
وی افزود: نیروی کار آشنا به بودجه‌بندی عملیاتی یکی دیگر از لازمه‌های این نوع بودجه‌بندی است، باید پذیرفت اکثر نیروهای موجود با سیستم بودجه‌بندی عملیاتی آشنایی ندارند، بنابراین باید این مشکلات حل شود.
عثمانی گفت: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و دیوان محاسبات در زمینه تغییر سیستم حسابداری نقش مهمی دارند.
وی درباره تأخیر در اختصاص بودجه عمرانی کشور گفت: برای تسریع در کارهای عمرانی کشور نمایندگان طرح دوفوریتی در مجلس آماده کرده‌اند که تنخواه خزانه از 3 درصد به 5 درصد افزایش یابد تا دو درصد افزایش صرف بودجه‌های عمرانی کشور شود.
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: باید توجه داشت در حال حاضر تقریباً درآمدهای دولت کفاف هزینه‌های جاری کشور را می‌دهد البته افزایش 2 درصدی تنخواه خزانه می‌تواند منابعی را برای بودجه‌های عمرانی فراهم کند.