از صدور خدمات مهندسی آمار نداریم

شمار نشریه : 216

کد مطلب :2303
همجواری بسیاری از استان‌های کشورمان با برخی کشورها، فرصت خیلی خوبی برای صدور خدمات فنی و مهندسی است، اما سؤال این است که کدام استان‌ها به جایگاهی رسیدند که صادرات صنعت ساختمان داشته باشد و تاکنون میزان این صادرات چقدر بوده است؟
به گزارش خبرنگار پیام ساختمان، بسیاری از فعالان معتقدند؛ در چند سال گذشته به بخش صدور خدمات فنی و مهندسی توجهی نشده و بخش حاکمیتی باید از تولیدکننده‌ها حمایت کند، چراکه بین تجار کشورهای دیگر با تولیدکننده‌های ما هنگام ورود به بازارهای جهانی تفاوت‌های زیادی وجود دارد! از بارزترین آنها لغو روادید و یا موضوع ضمانت‌نامه بانکی در بازارهای خارجی است که برای تولیدکنندگان ایرانی یک معضل اساسی است!
علی‌رغم آنکه بسیاری از تشکل‌های صنعت ساختمان به‌ویژه انبوه‌سازان چندین سال است که در بازارهای جهانی به رقابت می‌پردازند، اما  ارزش قراردادهای صادرات خدمات فنی و مهندسی و به‌ویژه ظرفیت شرکت‌های ایرانی انبوه‌ساز در این عرصه مشخص نیست.
دبیر کمیسیون امور بین‌الملل و صدور خدمات فنی و مهندسی کانون سراسری انبوه‌سازان دراین‌باره به پیام ساختمان گفت: در حال حاضر آخرین آمارها از میزان فعالیت اعضای انبوه‌ساز در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی موجود نیست به همین دلیل کمیسیون صدور خدمات فنی و مهندسی کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن سعی بر جمع‌آوری اطلاعات و هماهنگی اعضای خود که در کشورهای متعدد فعال هستند، دارد و یکی از اولویت‌های کاری این کمیسیون ایجاد «دیتابیس» اعضای صادرکننده خدمات فنی و مهندسی می‌باشد که امیدواریم در طول 6 ماه اول سال 94 این اطلاعات جمع‌آوری و تدوین شود.
حسین صادق زاده افزود: کمیسیون امور بین‌الملل و صدور خدمات فنی و مهندسی کانون، قصد دارد برای اعضایی که در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی فعال می‌شوند، پشتوانه‌های مدیریتی ارائه کند. این حمایت‌ها به شیوه رایزنی‌ها با وزارت امور خارجه، مذاکراتی در خصوص فعال کردن رایزن صدور خدمات فنی و مهندسی، اقدامات کمکی سازمان نظام‌مهندسی است که طبیعتاً در این زمینه منتفع خواهد شد و انجام تفاهم‌نامه‌هایی هم در مراحل اولیه است.
دبیر کمیسیون امور بین‌الملل و صدور خدمات فنی و مهندسی کانون انبوه‌سازان در پاسخ به این پرسش که انتقاداتی نسبت به نحوه عملکرد مهندسان در صدور خدمات در سطح جهانی وجود دارد، اظهار داشت: متأسفانه تفکرات محلی وقتی تبدیل به نگاه فرامحلی می‌شود، اگرچه جنبه‌های مثبت و فرصت‌های خوبی ایجاد خواهد کرد، اما به‌نوعی پوست‌اندازی می‌کنند و این پوست‌اندازی‌ها کمی تبعات به دنبال دارد.
صادق زاده افزود: بر این اساس، تفکرات کار نه در سطح بین‌الملل بلکه در سطح داخلی بوده که این مرحله پوست‌اندازی شرکت‌ها را با چالش مواجه می‌کند، درصورتی‌که این شرکت‌ها بسیار قوی بوده و دارای پشتوانه‌های علمی و نیروی کار ماهر هستند.
دبیر کمیسیون امور بین‌الملل و صدور خدمات فنی و مهندسی کانون انبوه‌سازان با اشاره به اینکه مشکلاتی در بسترسازي قانون وجود دارد، ادامه داد: به‌عنوان‌مثال، طبق اظهارات رایزن‌های اقتصادی ما در کشورهای مختلف، کمبود تأمین اعتبار و کاهش نقدینگی یکی از مشکلات عمده در این راستاست، نه آنکه بسترهای قانونی فراهم نباشد.
صادق زاده بیان کرد: در راستای توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی و فراهم كردن بسترهای مناسب برای استفاده از توانمندی‌های داخلي، ظرفيت‌سازي و كمك به ارتقاي سطح كمي و كيفي شركت‌هاي ايراني در عرصه‌های بين‌المللي خدمات فني و مهندسي، از اولویت‌های مهم کمیسیون در این زمینه است.
وی با بیان اینکه یکسری مسائل در زمینه ضعف پذیرش ضمانت‌نامه‌های ارزی بانک‌های ایرانی و عدم صدور ضمانت‌نامه‌های متقابل توسط بانک‌های کارگزار خارجی و تسهیلات وجود دارد، گفت: در سال 93 و با آقای مهندس برزگر به عنوان ریاست هیئت‌مدیره کانون سراسری انبوه‌سازان و نیز حضور جناب آقای مهندس ملائک در رأس دفتر امور بین‌الملل و صدور خدمات فنی و مهندسی وزارت راه و شهرسازی  تعامل بسیار زیاد و سازنده‌ای بین طرفین به وجود آمد و همزمان امکان فعالیت در چندین کشور در 3 قاره مختلف مورد پیگیری است که استمرار این پیگیری‌ها منجر به ثمر نشستن فعالیت‌های طرفین در سال 94 خواهد شد.
به گفته صادق زاده در حال حاضر بسیاری از شرکت‌های انبوه‌ساز استانی فعالیت خوبی دارند که قصد داریم آنها را به سمت کانون هدایت کنیم. همین‌طور جذب شرکت‌های داوطلب برای همکاری با کانون، به‌عنوان نمونه استان‌های تهران، کردستان، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی در عرصه صدور بسیار فعال هستند اگرچه می‌تواند به دلیل موقعیت جغرافیایی و ارتباط مرزی با کشورهای همسایه باشد.
  دبیر کمیسیون صدور خدمات فنی و مهندسی انبوه‌سازان در پاسخ به اینکه عدم‌جامعیت بین تشکل‌ها و نهادهای مختلف در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی، یکی از انتقاداتی است که بعضاً وارد می‌شود ،اظهار داشت: تجمیع نبودن فعالیت‌ها در صدور خدمات فنی و مهندسی یک آسیب نیست، شاید چون میزان فعالیت آنها راضی‌کننده نیست نگاه مثبتی به آن وجود ندارد، اما در کل فعالیت جداگانه نهادها را مثبت ارزیابی می‌کنم چراکه ممکن است فعالیت آنها با هم هماهنگ نباشد، اما در جلسات مشترک حضور دارند.
وی همچنین در خصوص میزان فعالیت انبوه‌سازان و شرکت‌های انبوه‌سازی در این عرصه گفت: شخصاً عملکرد انبوه‌سازان در سایر کشورها را نه ضعیف، بلکه در حد بضاعت می‌دانم. در سال‌های اخیر شرکت‌های متعدد در چندین کشور از اقصی نقاط جهان فعال هستند و معتقدم از طریق ارتقای دانش بین‌الملل مدیران شرکت‌های دیگر و نیز ایجاد تفکر فرامحلی می‌توان بسیاری از شرکت‌های عضو کانون را به پروژه‌های بین‌المللی اتصال داد. اگرچه کانون سراسری نیز در سال 94 سعی بر ایجاد این بستر و ارائه خدمات بین‌الملل برای اعضاء خواهد داشت.