هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

چرا نمایشگاه صنعت ساختمان مهم است‌؟‌!

 کد مطلب‌: 2416
اهمیت و جایگاه صنعت ساختمان بر هیچ کشوری پوشیده نیست؛ در کشور ما هم ساختمان جایگاه ویژه ای از نظر اقتصادی و فرهنگی در بین مردم دارد؛ این صنعت همواره جزو صنایع پیشران اقتصادی است و بخش زیادی از رونق سایر صنایع و همچنین اشتغال کشور را بر دوش می کشد؛ اما امروز کسی نمی تواند منکر وضعیت بغرنج صنعت ساختمان و کاهش قدرت شرکت های داخلی شود‌. متأسفانه شرکت های داخلی با کمتر از نصف توان و پتانسیل کار می کنند چراکه اقتصاد و به ویژه صنعت ساختمان رکود تورمی دنباله‌داری را تجربه می کند‌. دولت هم به دلیل کاهش بی سابقه قیمت نفت و همچنین وضع تحریم های ناجوانمردانه توانی برای ایجاد رونق پرداخت تسهیلات به این بخش ندارد؛ بدین ترتیب سوسوی امید شرکت‌ها لحظه به لحظه در حال افول بود تا اینکه به یک باره ورق برای اقتصاد کشور با به ثمر نشستن مذاکرات هسته ای و اذعان غرب به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران برگشت‌.
خون تازه در رگ ساختمان
حالا خون تازه ای در رگ های اقتصاد و یکی از مهم ترین بخش های آن یعنی صنعت ساختمان جریان یافته‌است تا جایی که بر اساس خبر‌ها بلافاصله پس از توافق و قبل از برداشته شدن تحریم‌ها‌، حضور هیئت‌های اقتصادی را از کشور‌های توسعه یافته برای سرمایه گذاری در بازار بکر ایران شاهدیم‌. این توافق دولت را هم امیدوار کرده تا پروژه های عمرانی نیمه کاره ای را که سال‌هاست معطل تأمین اعتبار مانده‌اند با سرمایه گذاری خارجی‌ها و آزادی پول های بلوکه شده به اتمام برساند‌. خبر خوب در این میان برای شرکت های داخلی و شاید بیشتر از آن برای خارجی‌ها این است که برداشتن تحریم‌ها با برگزاری پانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان مقارن شده است؛ نمایشگاهی که 18 تا 21 مردادماه سال 94 از ساعت 10 تا 18 در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود‌.
افزایش قابل توجه شرکت کنندگان
اخبار منتشرشده حاکی است امسال تعداد شرکت کنندگان داخلی و خارجی به نحو قابل توجهی نسبت به دوره های گذشته افزایش یافته‌است‌. همچنان که بهمن عبدالهی‌، رئیس اتاق تعاون ایران با اشاره به رشد 5/47 درصدی حضور شرکت های خارجی در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان‌، ابراز امیدواری کرد‌: شرایط بعد از تحریم‌ها‌، فرصت خوبی برای حضور تعاون گران در عرصه های مختلف اقتصادی باشد‌.
این نمایشگاه در سطحی بالغ بر 52 هزار مترمربع و با حضور بیش از 1200 شرکت داخلی و خارجی برگزار می شود و 25 کشور خارجی در این نمایشگاه حضور دارند که به صورت مستقیم توسط شرکت های خارجی یا به صورت غیرمستقیم نمایندگان آنها در داخل کشور حضور خواهند داشت‌. درصورتی که زمان بیشتری برای برگزاری نمایشگاه بود با توجه به توافق هسته ای صورت گرفته و باز شدن فضای جدید در کشور‌، شاهد حضور بیشتر شرکت های خارجی بودیم‌.
بنا به اخبار رسیده 25 کشور در پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان شرکت کرده‌اند‌. این کشور‌ها شامل آلمان‌، روسیه‌، استرالیا‌، چین‌، ژاپن‌، کره جنوبی‌، تایوان‌، ویتنام‌، امارات‌، مالزی‌، اسپانیا‌، سوئیس‌، انگلیس‌، بلژیک‌، لهستان‌، استرالیا‌، هلند‌، فرانسه‌، آلمان‌، قبرس‌، یونان و آمریکا هستند‌.
فرصتی برای صدور خدمات فنی‌– مهندسی
واقعیت این است که دانش مهندسی در کشور ما از مرتبه و جایگاه بالایی برخوردار است و حتی در خارج از مرزهای کشور نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد و نگاهی به رتبه های تک رقمی مهندسان ما در المپیادهای علمی بیانگر این واقعیت است؛ اما متأسفانه امروز شاهد بیکاری عظیم مهندسان با دانش کشور و خلاصه کردن توانایی آنها در نظارت چند ساختمان در طول سال هستیم‌. از طرف دیگر بسیاری از کشور‌ها به ویژه کشورهای همسایه مانند عراق آمادگی حضور شرکت‌های داخلی ما برای طراحی و اجرای طرح های بزرگ با شرایط مطلوب را دارند؛ برگزاری نمایشگاه همزمان با رفع تحریم‌های بانکی فرصتی است تا با ایجاد تعامل سازنده با هیئت های خارجی البته با حمایت دولت منجر به صدور خدمات فنی‌– مهندسی شود‌.
ورود فناوری های نوین به کشور
علاوه بر اینکه برگزاری این نمایشگاه می تواند باعث ورود سرمایه گذاران خارجی به کشور و حضور تولیدکنندگان و سازندگان در سایر کشور‌ها و نهایتا رونق صنعت ساختمان و ایجاد اشتغال شود‌، می توان امیدوار بود که با ارتباط سازنده شرکت های صنعتی ساز‌، روش‌های سنتی هزینه بر که باعث پرت انرژی و سرمایه می شوند و در نهایت عمری کمتر از 30 سال دارند جای خود را به فناوری‌ها و مصالح مدرن امروزی بدهند‌. همچنان که امروز شاهد برخی فناوری های مدرن هستیم که به واسطه ارتباط هرچند اندک شرکت های داخلی با سرآمدان صنعتی سازی حاصل شده‌است‌. علاوه بر این نیاز مبرم جامعه ما به ساخت وساز جز با طرح‌های بزرگ انبوه‌سازی میسر نیست و انبوه‌سازی به معنای واقعی کلمه باید با روش های صنعتی که سریع سازی را به دنبال دارد‌، انجام شود که این امر نیز می تواند در نمایشگاه مورد ارزیابی و مطالعه قرار گیرد‌.
فرصتی برای انتخاب بهتر
دستاورد مهم دیگر برگزاری این نمایشگاه ارتباط بدون واسطه مصرف کنندگان با تولیدکنندگان و ارائه دهندگان خدمات ساخت وساز است‌. از رهگذر این نمایشگاه مصرف کنندگان می توانند با آخرین محصولاتی که شرکت‌ها در نمایشگاه ارائه می دهند‌، آشنا شده و کیفیت و همچنین قیمت آنها را جهت خرید بهتر و به صرفه‌تر با هم مقایسه کنند‌.
پیام ساختمان ناشر ویژه نامه انحصاری نمایشگاه
حال باید پرسید نقش پیام ساختمان به عنوان پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان در این نمایشگاه چیست‌؟ در پاسخ باید گفت پیام ساختمان به عنوان پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان کشور برای پنجمین سال پیاپی به طور انحصاری‌، ویژه نامه های چهار روز برگزاری پانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان را با تیراژ بالا منتشر می کند تا بدین وسیله تولیدکنندگان و بازدیدکنندگان از مهم ترین اتفاقات مطلع شوند؛ بنابراین اخبار و رویدادهای نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان‌، اعم از بازدیدهای وزرا و معاونان‌، نمایندگان مجلس‌، روسای انجمن های انبوه‌سازی‌، صنفی‌، کارفرمایی‌، پیمانکاران ساختمانی و سایر مسئولان‌، در قالب ویژه نامه های روزانه تهیه و چاپ و از طریق غرفه های اختصاصی در پنج مکان از محل برگزاری نمایشگاه‌، در میان مشارکت کنندگان و بازدیدکنندگان همراه با چند هزار نسخه از نشریه پیام ساختمان به شکل رایگان توزیع می شود‌.