هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   216   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نمایشگاه صنعت ساختمان تا ساعت 18 دایر است

 کد مطلب‌: 2229
معاون اتاق تعاون ایران از تغییر ساعت کار نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان خبر داد و گفت‌: نمایشگاه امسال که در روزهای 18‌، 19‌، 20 و 21 مردادماه برگزار می شود هر روز از 10 صبح تا 6 بعدازظهر پذیرای فعالان صنعت ساختمان و ساخت وساز کشور است‌.
محمدحسین کلاته هایی با اعلام این خبر به خبرنگار پیام ساختمان گفت‌: در سال‌های گذشته ساعت 4 بعدازظهر نمایشگاه به کار خود پایان می داد ولی امسال دو ساعت افزایش فعالیت دارد‌. بااین حال افزایش ساعت کار نمایشگاه بیشتر از 6 بعدازظهر مقدور نیست چون موجب ترافیک در شهر و راه بندان می شود و اثر ترافیکی بر کل شهر می گذارد‌.
وی با بیان اینکه نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان‌، نمایشگاهی پایه‌، بین المللی و بزرگ ترین نمایشگاه خاورمیانه‌است‌، گفت‌: امسال پانزدهمین دوره این نمایشگاه و یازدهمین سالی است که توسط اتاق تعاون ایران برگزار می شود‌.
معاون اتاق تعاون ایران با بیان اینکه تاکنون 1350 شرکت برای حضور در نمایشگاه از 27 کشور جهان‌، یا به صورت مستقیم و یا به صورت نمایندگی ثبت نام کرده‌اند‌، گفت‌: فضای کلی نمایشگاه که امسال زیرپوشش قرار می گیرد بیش از 50 هزار مترمربع است درحالی که همیشه درخواست مشارکت بالای 100 هزار مترمربع است‌.
وی با اشاره به اینکه نمایشگاه صنعت ساختمان بر اساس تدبیر و سیاست های سازمان توسعه تجارت و شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی به چندین نمایشگاه تخصصی تقسیم شده‌است‌، گفت‌: در طول سال نمایشگاه های تخصصی برگزار می شوند مثل نمایشگاه های کاشی و سرامیک‌، نمایشگاه در و پنجره‌، نمایشگاه تأسیسات و غیره بااین حال تولیدکنندگان و شرکت‌ها اصرار دارند که در این نمایشگاه هم حضور داشته باشند‌.
وی با اشاره به توافق هسته ای و وضعیت سیاسی پیش آمده پس از آن گفت‌: الآن شرکت های خارجی از کشورهای غربی و نمایندگی هایشان سرازیر شده و مراجعه کرده‌اند و حتی متقاضی هستند که در نمایشگاه های تخصصی ما در طول سال هم شرکت کنند‌. الآن هم در نمایشگاه صنعت ساختمان به نسبت سال گذشته تعداد بیشتری نمایندگی خارجی حضور دارند‌.
کلاته هایی با بیان اینکه در پذیرش همه متقاضیان حضور در نمایشگاه محدودیت وجود دارد‌، گفت‌: شرکت‌ها بر اساس امتیازهایی که ملاک جانمایی است در نمایشگاه پذیرفته می شوند و برخی از این ملاک‌ها عبارتند از‌: برندهای ملی‌، صادرکنندگان برتر‌، شرکت های دانش بنیان‌، اختراعات ثبت شده درباره موضوع نمایشگاه نظیر مصالح ساختمانی سبک و مقاوم‌.
وی افزود‌: شرکت هایی که برای حضور در این نمایشگاه اولویت دارند باید مدرک خاصی شامل‌: مدارک ثبت اختراع و پروانه بهره برداری و صادرکنندگان نیز گواهی هایی برای تأیید میزان صادراتشان از سازمان توسعه تجارت و یا سایر دستگاه‌های مرتبط ارائه کنند‌.
معاون اتاق تعاون ادامه داد‌: داشتن تقدیرنامه‌، نشان و لوح سپاس و هرگونه مدرکی که دال بر ممتاز بودن آنهاست مهم است و البته اولویت با تولیدکنندگانی است که صادرکننده هم باشند‌. وی در خصوص فناوری های روز و محصولات خارجی نمایشگاه گفت‌: آنهایی که می خواهند از خارج بیایند باید محصولی بیاورند که در کشور خودمان وجود نداشته باشد‌، زیرا صنعت ساختمان کشور ما در تولید بسیاری از مصالح مثل سنگ‌، سرامیک‌، شیرآلات و... پیشرو است‌، بنابراین تولیداتی حق ورود به نمایشگاه دارند که در خود ایران نباشد‌.
معاون اتاق تعاون ایران محصولات چینی را مثال زد و تأکید کرد‌: نباید محصولاتی مشابه محصولات خودمان را به نمایشگاه بیاوریم تا با تولیدکنندگان داخلی رقابت کنند‌، چون آنها از کارگر ارزان استفاده می‌کنند و کیفیت محصولات‌شان هم معلوم نیست چیست‌، ولی بعد بازار ایران را در اختیار می گیرند و منجر به تعطیلی کارخانه‌های خودمان می شوند‌. وی افزود‌: نهایت سعی ما بر این است که تنها محصولات خارجی که در ایران تولید نمی شوند به نمایشگاه بیاید یا تولیدات تلفیقی که مواد اولیه را از خارج بیاورند و در اینجا محصول ساخته شود‌.
کلاته هایی مرجع و معیار در این زمینه را اسناد سازمان توسعه تجارت و آمارهای شرکت سهامی نمایشگاه بین المللی و سایر منابع دولتی ذکر کرد‌. وی افزود‌: طی دو سال اخیر‌، سازمان توسعه تجارت مجوز برگزاری نمایشگاه را یک ساله صادر کرده که مورد اعتراض ماست و خود‌شان هم معترف هستند که با مجوز یک ساله که در دقیقه 90 صادر می شود نمی توان برنامه‌ریزی مناسبی انجام داد‌.
معاون اتاق تعاون ایران افزود‌: ما پیشنهاد داده ایم برای برگزاری نمایشگاهی خوب و جذب هیئت های تجاری رده بالا‌، ممیزی انجام شود تا بتوان شرکت هایی را جذب کرد که محصولات مناسبی تولید می کنند‌. این کار مستلزم این است که زمان خوبی در اختیار باشد و نرم افزارهای مناسبی هم طراحی شود تا بتوان ممیزی انجام داد و شلوغی و ازدحام مانع کار نشود‌.
وی افزود‌: نباید اوضاع جوری باشد که شرکت های خوب نتوانند در نمایشگاه حضور پیدا کنند‌. به خاطر همین باید مجوز نمایشگاه صنعت ساختمان سه یا چهارساله باشد تا فرصت برنامه ریزی باشد و بتوان به صورت دقیق کار کرد‌.
کلاته هایی در خصوص آمارگیری از بازدیدکنندگان نمایشگاه و برنامه‌ریزی برای کارهای علمی گفت‌: هرساله نظرسنجی از بازدیدکنندگان به دانشگاهیان واگذار و انجام می شود‌. امسال هم با مرکز پژوهش های مجلس صحبت کرده ایم تا نظرسنجی و کار پژوهشی انجام دهند تا هم نظر مشارکت کنندگان خارجی و هم تولیدکنندگان داخلی و هم نظر بازدیدکنندگان را داشته باشیم‌. وی افزود‌: نظرسنجی سال قبل نتایج خوبی داد ولی مستلزم برنامه ریزی است و نیاز به وقت دارد و با مجوزهای یک ساله فقط به برنامه ریزی های کوتاه مدت می توان پرداخت‌.
معاون اتاق تعاون ایران در خصوص حضور رسانه‌ها در نمایشگاه صنعت ساختمان امسال گفت‌: با صداوسیما قراردادی تنظیم کرده ایم تا نسبت به ساخت برنامه های تبلیغی‌، تیزر و برنامه‌های کوتاه 5 و 10 دقیقه ای برای شبکه یک سیما با همکاری شرکت های بزرگ اقدام کنند‌.
وی با بیان اینکه در نمایشگاه سال جاری مطبوعات به ویژه نشریات تخصصی حضور فعالی دارند‌، گفت‌: ما با هفته نامه پیام ساختمان به صورت انحصاری قرارداد داریم و انتشار ویژه نامه را به آن سپرده‌ایم‌. سایر نشریات هم به صورت محدود در نمایشگاه حضور دارند ولی هدف از این نمایشگاه‌، معرفی تولیدکنندگان خوب و حرفه ای است و به علت محدودیت جا‌، نتوانسته ایم به همه مطبوعات غرفه بدهیم که در اینجا از همه جامعه رسانه ای کشور پوزش می خواهیم‌.
کلاته هایی با بیان اینکه افرادی که در زمان مقتضی نتوانسته‌اند به علت استقبال بیش ازحد از نمایشگاه‌، در آن ثبت نام کنند اکنون در حالت رزرو هستند‌، گفت‌: برخی نتوانسته‌اند در زمان ثبت نام خود‌شان را برسانند و ما بااینکه هیچ تعهدی نداریم ولی سعی داریم تا به این شرکت‌ها کمک کنیم و چنانچه کسانی که ثبت نام کرده و جانمایی شده‌اند‌، انصراف بدهند می توانیم آنها را جایگزین کنیم‌.
وی افزود‌: همه کار‌ها روی روال انجام شده و ما منتظر انصرافی‌ها و آنهایی که هزینه ها‌یشان را پرداخت نکرده‌اند هستیم تا حذف شوند و بتوانیم در حد مقدورات به رزروی‌ها فضا بدهیم‌.
معاون اتاق تعاون ایران افزود‌: در این مرحله اولویت رزروی‌ها با آنهایی است که در طول سال نمایشگاه تخصصی برای رده کالایی آنها وجود ندارد‌.
وی در خصوص مهمانان ویژه مراسم افتتاحیه گفت‌: معاون اول ریاست جمهوری مهمان ویژه مراسم هستند و تعدادی از وزرا را هم دعوت کرده ایم که برای حضور قول مساعد داده‌اند و امیدواریم بتوانند در مراسم آغاز به کار نمایشگاه شرکت کنند‌.