غرفه داران نمایشگاه کاشی و سرامیک

شمار نشریه : 161


گروه گزارش: بیست و یکمین نمايشگاه صنعت کاشي و سراميک یکی از نمایشگاه‌های مورد قبول بسیاری از مسئولان، تولیدکنندگان و واردکنندگان بود، اما برخی نیز قیمت بالاي مواد اولیه، ضعف تبلیغات و صادرات را از مشکلات این صنعت عنوان می کنند. هر چند كشور ما با مشکلات عديده در صنعت سرامیک و کاشی مواجه است اما از مزيت‌هاي مناسبي نیز در منطقه برخوردار است. اطراف كشور ما بازار بزرگي براي مصرف كاشي وجود دارد كه مي‌توان با برنامه‌ريزي مناسب آن را تصاحب كرد. به همین منظور بیست و یکمین نمايشگاه صنعت کاشي و سراميک بهانه ای شد تا در رابطه با نحوه برگزاری نمایشگاه و مسایلی که فعالان این صنعت با آن مواجه هستند با غرفه داران گپ و گفتی داشته باشیم .آنچه در پی می آید ماحصل گفت و گوی ما با آنهاست.

نمایشگاه برآیند تلاش هم صنفی‌ها

رسول تهامی، غرفه دار و تولیدکننده، در مورد این نمایشگاه گفت: این نمایشگاه برآیند تلاش هم صنفی‌های من در عرض یک سال است كه بسیاری از تولیدکنندگان این صنعت در طی این چند سال به پیشرفت‌های چشمگیری دست يافتند و حتی امیدوارند با حمایت مسئولان بتوانند محصولات خود را دارای برند جهانی کنند و در این میان تولیدکنندگان کوچک هیچ حسادتي به رقبا ندارند زیرا پیشرفت یک صنعت مانند کاشی و سرامیک به خودی خود افتخاری برای هر ایرانی است. وی در مورد مشکل اساسی این صنعت گفت: يكي از مشكلات اساسي كه هم‌اكنون در صنعت كاشي و سراميك كشور وجود دارد، بخش معدن است؛ به ‌طوری که مواد اوليه معدني مطلوب نيستند، تهیه خاك مورد نياز اين صنعت دشوار است، همچنين در پروسه فرآوري مواد معدني مشكلات زيادي وجود دارد. به عنوان مثال، عليرغم وجود كائولن در كشور به دلیل بالا بودن هزينه فرآوري، معدنکاران از فرآوري آن خودداري مي‌كنند. پراکندگی نيز يكي ديگر از مشكلات بخش معدن است كه به خاطر تنوع معادن كشور، هر كسي معدني را انتخاب كرده و به طور غيرمتمركز و بدون اطلاعات كافي و لازم، فعاليت‌ خود را شروع مي‌كند و اين عمل سبب بروز مشكلاتي در تهیه مواد اوليه براي صنايع كاشي و سراميك شده است.

کاشی و سرامیک در مسیر صعودی

محمدرضا گل کار، غرفه‌دار در مورد وضعیت بازار کاشی و سرامیک به خبرنگار ما گفت: در بازار توليدات لوکس به دليل وجود مشتري خاص، خريد و فروش کساد نشده است و محصولات ما، به دليل آنکه براي افراد باقدرت خريد بالا بوده و اکثر مشتريانمان داراي خانه‌هاي لوکس و گران‌قیمت هستند، مانند سابق به فروش مي روند، اما نوسانات اخير اقتصادي در کشور، قشر ضعيف جامعه را مورد آسيب قرار داده است. تمام تلاش ما تولیدکنندگان این است که با حفظ کیفیت و زیبایی قیمت محصولات را پایین بیاوریم اما بازی ارز با صنعت، مانند بازی موش و گربه شده و این موضوع سبب توجه بيشتر ما به سمت مشتریان پرقدرت شده است. وی در جواب این سؤال که وضعیت صنعت کاشی و سرامیک چگونه است، گفت: ما باور نمی‌کردیم که پیشرفت این صنعت نسبت به سال قبل این قدر چشمگیر باشد. شاید دلیل عمده آن این است که بسیاری از تولیدکنندگان براي جذب مشتری مجبورند از تمام توان خود استفاده کنند تا محصولاتی باکیفیت و زیبا عرضه کنند. این نمایشگاه یکی از بهترین نمایشگاه‌هایی است که شرکت‌ها از حضور در آن خوشحال بوده و با اعتقاد به اينكه جایگاه کاشی و سرامیک ایران در مسیر صعودی در حال حرکت است، اكثر آنها مبالغ زیادی برای غرفه آرایی پرداخت کردند و بر خلاف سال‌های گذشته از این موضوع دلگیر هم نبودند.

دولت جدید فقط یک کار انجام دهد

مدير بازرگاني يکي از شرکت‌های داخلي توليد کاشي و سراميک، در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان عنوان کرد: اين روزها فروش خوب شده، اما علت آن افزايش قدرت خريد مردم نيست، بلکه مردم از ترس گران تر شدن و يا تمام شدن محصولات به بازار هجوم آورده‌اند.برخی از مردم معتقدند: بعد از انتخابات همه چیز گران خواهد شد. البته این موضوع جو روانی است که از شبکه‌های برون‌مرزی ایجاد می شود اما به طور کلی در بازار خريد نقدي وجود ندارد و قیمت‌ها به صورت ثانيه ای تغییر می کند . ما حتي براي 4 ماه آينده کارخانه نيز نمی‌توانیم برنامه‌ریزی درستي داشته باشيم و به دليل وارداتي بودن همه مواد اوليه ( غير از خاک )نگران وضعیت کارخانه هستیم. اما امیدواریم دولت جدید فقط یک کار را برای ما انجام دهد و آن ثابت کردن قیمت ارز است. در چند روز گذشته ما شاهد این کاهش بودیم و اگر این کاهش ادامه داشته باشد فکر می‌کنم بتوانیم تعدیلی در قیمت‌های محصولات داشته باشیم .

عدم توجه ،مرگ کارخانه‌های ضعيف تر

محمود غیبی ، غرفه دار به خبرنگار ما گفت: قیمت این محصولات نسبت به ماه گذشته فقط 15 درصد افزايش داشته که اين افزايش قيمت فقط 20 تا 30 درصد هزینه‌های مورد نياز ما را پوشش می‌دهد و خيلي از کارخانه‌های ضعيف تر، به دليل نداشتن پشتوانه مالي در حال تعطيلي هستند.غیبی با بیان اينکه بسياري از خريداران، محصولات را به صورت عمده خريداري می‌کنند و به اميد گران تر شدن آن را به فروش نمی‌گذارند، گفت: با اين وضعيت توليدکنندگان دچار مشکلات زيادي شدند و خريداران اصلي در بازار نيز با استفاده از اعتبارشان خريد می‌کنند و در موقعيت کنوني عملاً هیچگونه نقدينگي بين توليدکننده و خريدار در جريان نيست.

ضعف در بخش صادرات

فرید شاپور ، تولیدکننده در مورد این نمایشگاه و صنعت کاشی و سرامیک گفت: این نمایشگاه جزو نمایشگاه‌هایی است که همه تولیدکنندگان از حضور در آن خوشحال هستند زیرا ما شاهد پیشرفت زیادی در تولیدات کشورمان هستیم. همچنین از حضور کشورهای دارای کالاهای بی‌کیفیت در این نمایشگاه خبری نیست . وی افزود: غرفه ها به زیبایی تمام و به صورت کاملاً ایرانی چیده شده‌اند و همه چیز عالی است فقط امیدوارم بعد از تولید موفق صادرات موفقی نیز داشته باشیم.وی افزود: فعال شدن شركت‌هاي صادراتي، يكي از شيوه‌هاي بالا بردن ميزان رشد صنايع كشور از جمله صنعت كاشي و سراميك است. اگر شركت‌هاي صادراتي قوي روي كار بيايند، مي‌توانند بازارهاي خارجي را سرويس دهند و حتي توليدكنندگان را وادار نمايند تا اجناس و محصولات را طبق استانداردهاي خاصي توليد كنند. بي‌شك اين عمل سبب رونق صنايع كشور از جمله صنعت كاشي و سراميك خواهد شد.

جو رقابت ،کالای باکیفیت

کمال ایراندوست ، مهندس صنایع و مدیر نمایندگی کاشی برند ترکیه در مورد نمایشگاه گفت: من تاکنون در نمایشگاه‌های بسیاری حضور داشته‌ام اما نمایشگاه امسال علاوه بر تنوع و کیفیت بالا دارای استانداردهای بین‌المللی خوبی است. وی در پاسخ به این سؤال که برخی از تولیدکنندگان معتقدند؛ گرانی مواد اولیه باعث گران شدن کالاهای ایرانی است، گفت: ايجاد جو رقابت در بين توليدكنندگان، به تدریج سبب كاهش قيمت‌ها خواهد شد، اما بايد توجه داشت كه مبادا رقابت موجب كاهش كيفيت محصولات شود. همچنين هزينه‌ها را با اعمال اقدامات ديگري از جمله؛كاهش نيروي انساني، بالا بردن بهره‌وري و كاهش در ميزان ضايعات مي‌توان كاهش داد. وی در ادامه افزود : وزارت صنايع و معادن بايد طوري فعاليت كند تا سرمايه‌داران را به سرمايه‌گذاري در صنايع مختلف تشويق نمايد، اما به همراه آن بايد آنها را نسبت به ميزان توليد، بازار و مسايل ضروري ديگر نيز آگاه سازد و آمارهايي را در اختيار اين افراد قرار دهد تا بر اساس اين اطلاعات و با تحلیل‌های صحيح و كافي وارد عرصه توليد شوند.

قيمت تمام‌شده بالا

محمد کاکی ، غرفه دار در مورد مشکلات این صنعت به خبرنگار ما گفت: قيمت تمام‌شده محصولات داخلي بالا بوده و توان توليدي بسياري از كارخانه‌ها پايين است. به عبارت ديگر سرعت پيشبرد برنامه‌هاي توسعه صنايع كاشي در ايران، به اندازه كافي زياد نيست تا بتواند ضربه ناشي از ورود به بازارهاي جهاني را دفع كند و فضاي علمي دانشگاه نيز توان كافي براي سرعت بخشيدن به اين امر را ندارد.