کاهش 50 درصدی ذخایر آب 160 سد

شمار نشریه : 215

کد مطلب :2228
رضا راعي‌عزآبادي مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب با بيان اينکه از ابتدای سال آبی جاري تا به امروز 2/26 ميليارد مترمکعب آب وارد سدها شده است، گفت: در حالي‌ که در همين تاريخ در سال گذشته 11/30 ميليارد مترمکعب ورودي سدهاي کشور بوده است.
مدیرکل دفتر مطالعات پایه منابع آب اظهارداشت: نزديک به ۱۶۰ سد مخزني عمده در کشور داريم که وظايف تامين آب شرب، بهداشت، کشاورزي و صنعت کشور را به عهده دارند که هم‌اکنون نیمی از ظرفیت مخازن اين سدها خالي است.راعی عزآبادی ادامه داد: ۴ استان وضع مناسبي از نظر منابع آب ندارند و در گروه استان‌هاي کم‌آب قرار مي‌گيرند که اين استان‌ها شامل بوشهر، فارس، گلستان و هرمزگان است.وي با بیان اينکه يکي از کارهاي دفتر مطالعاتي منابع آب کشور تحقيق و مطالعه وضع بارش در استان‌هاي مختلف است، بيان داشت: ۵ استان از ابتداي سال آبي تا امروز بيشترين بارش را داشته‌اند که شامل استان گيلان با يک هزار و ۶۸ ميليمتر، مازندران ۶۰۶ ميليمتر، چهارمحال و بختياري ۶۶۸ ميليمتر، لرستان ۴۷۲ ميليمتر و کهگيلويه و بويراحمد ۴۱۹ ميليمتر از اين نعمت خداوندي برخوردار بوده‌اند. وي اضافه کرد: استان‌هايي که کمتر از ۱۰۰ ميليمتر بارندگی شده شامل استان‌هاي خراسان جنوبي با ۹۸ ميليمتر، هرمزگان با ۷۰ ميليمتر، سمنان با ۹۴ ميليمتر، ‌سيستان و بلوچستان با ۷۶ ميليمتر و استان يزد با ۹۶ ميليمتر است که کمترين ميزان بارندگي را داشته‌اند و اين به‌ خاطر طبيعت منطقه است؛زيرا بيشتر اين استان‌ها در ايران مرکزي و جنوب کشور یا در ناحيه کويري هستند.
این مقام مسئول در وزارت نیرو با بيان اين مطلب که از بين ۳۱ استان کشور ‌۱۲ استان نسبت به سال گذشته افزايش بارندگي داشته‌اند و ۱۹ استان با کاهش بارندگي روبرو بودند، گفت: مردم و مسئولان بدانند افزايش نسبي بارندگي در اين ۱۲ استان به اين معني نيست که وضع آب اين مناطق خوب است و هر طور که بخواهيم مي‌توانيم مصرف کنيم، بلکه بايد با نگاه قناعت که يکي از خصوصيات خوب ما ايرانيان است، نسبت به مصرف آب در شرب ،بهداشت ، صنعت و کشاورزي استفاده کنيم تا ماه باقيمانده تابستان را به‌خوبي سپري کنيم و دچار مشکل و بحران نشويم.
راعی عزآبادی با بیان اینکه در راستاي توسعه پايدار، آب و منابع ارزشمند کشورمان زيرساخت اصلي کشور هستند، بيان داشت: آب و منابع آن را بايد هم براي رفاه امروز و هم براي پايداري صنايع کشاورزي ، شرب و بهداشت براي نسل آينده اين کشور نگه داريم.
مديرکل دفتر مطالعات پايه منابع آب کشور با اشاره به اينکه در پايش استان ‌ها از نظر منابع آبي شش استاندارد وجود دارد که شامل استان‌هاي تر، ‌ مرطوب، قابل تحمل، تنش آبي، استان‌هاي با تنش شديد آبي و استان‌هاي کم‌آب مي‌شوند، افزود: با توجه به کم بودن بارش‌هايي که امسال و سال گذشته داشتيم، هيچکدام از استان‌هاي ما در شاخص تر و مرطوب و قابل تحمل قرار نمي‌گيرند.
این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: ۱۲ استان هم با تنش شديد آبي روبرو هستند که در این خصوص مي‌توان به استان‌هاي يزد، ايلام، خراسان جنوبي، خوزستان، زنجان، سيستان و بلوچستان، قزوين، قم، کرمان، کرمانشاه، کهگيلويه و بويراحمد و همدان اشاره کرد. ۱۵ استان بقيه هم جزو استان‌هايي هستند که در تنش آبي قرار دارند.