هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

اجرایی نشدن مصوبه ممنوعیت استفاده از کولرگازی در اداره‌ها

 کد مطلب : 2153
مجری طرح‌ های بهینه‌ سازی مصرف انرژی گفت: با پیشی گرفتن پیک ظهرگاهی از پیک شبانگاهی مصوبه ممنوعیت استفاده از کولرگازی در اداره‌ها ابلاغ شده که متاسفانه اجرایی نمی‌‌شود.
احمدرضا توکلی مجری طرح ‌های بهینه ‌سازی مصرف انرژی در خصوص سهم اداره ‌ها در مصرف برق گفت: ترازنامه مصرف انرژی در کشور به طور متوسط بالغ بر 47درصد از مصرف برق کشور متعلق به ساختمان‌های مسکونی، تجاری و اداری است که این رقم بیشترین سهم در مقایسه با صنعت و کشاورزی است.
 وی در ادامه به توضیح 47درصد پرداخت و گفت: از 47درصد ساختمان‌ها حدود 31درصد به بخش مسکونی، 9درصد بخش اداری و 7درصد ساختمان‌های تجاری مصرف برق دارند. در ساختمان‌های اداری تجهیزات سرمایشی و تهویه هوا با رقم 35درصد، 25درصد بخش روشنایی، 15درصد تجهیزات و ماشین آلات، آب گرم در حدود 20درصد سهم دارد.
 توکلی افزود: بررسی در میزان مصرف نشان می‌دهد 13 الی 18هزار مگاوات از برق مصرفی کل کشور مختص سیستم سرمایشی است و از این میزان سه هزار مگاوات فقط سیستم‌های سرمایشی ساختمان‌های اداری است.
 وی در خصوص استفاده از کولر گازی در اداره‌ها گفت: از سال 89 روزانه شاهد دو پیک ظهرگاهی و شبانگاهی هستیم که عامل اصلی در بروز پیک ظهرگاهی ساختمان‌های اداری و تجاری هستند و همین امر سبب سبقت گرفتن پیک ظهرگاهی از پیک شبانگاهی شده است.
 بر همین اساس مصوبه‌ ای برای ممنوعیت استفاده از کولرگازی در شهرهایی با آب و هوای خشک مانند تهران صادر شده است.