بهترین ابزارهای سال 2015 خانه های هوشمند

شمار نشریه : 215

کد مطلب : 2189 
مترجم: نادیا زکالوند
این روزها مردم بیش از گذشته از خانه‌های هوشمند استقبال می‌کنند. در این خانه‌ها تمام وسایل و ابزارها به یکدیگر متصل هستند و با یک دستگاه مرکزی کنترل می‌شوند. داشتن یک‌خانه هوشمند زندگی را بسیار راحت می‌کند و خیلی از کارها ، ازجمله نگهداری از خانه ، بدون دردسر انجام می‌شود. از طرفی کیفیت و کارایی محصولات خانه‌های هوشمند هرروز بهتر از قبل می‌شود و در این مقاله بهترین نمونه‌های آن که امسال وارد بازار شده‌اند معرفی‌شده است. این محصولات با سیستم‌عامل« اندروید» و یا « اوآی اس» کار می‌کنند.
دربازکن هوشمند پارکینگ
باز کردن درِ پارکینگ با کمک کنترل از راه دور همیشه آسان نیست، به‌ویژه وقتی در تاریکی شب به در پارکینگ منزلتان می‌رسید و باید به دنبال دستگاه کنترل از راه دور در بگردید که گاهی نزدیکتان نیست و شما را کلی به دردسر می‌اندازد. اما دربازکن هوشمندی که امسال وارد بازار شده ، این مشکل را حل کرده است. شما با استفاده از آن، تنها با یک ضربه به روی صفـــحه‌نمایش دستگاه دربازکن می‌توانیــد از هرکــجا که بخواهید درِ پارکینگ تان را باز و بسته کنید. البته به‌زودی قرار است به این دستگاه هوشمند نرم‌افزاری که تلفیقی از سیستم موقعیت‌ یاب جهانی ( جی‌پی‌اس ) و  سیستم شناسایی با امواج رادیویی است، افزوده شود و شما با دادن برنامه به دستگاه ، به‌محض اینکه نزدیک مسیر پارکینگ شوید، بدون اینکه مجبور باشید فرمانی بدهید، در به‌طور خودکار باز شود و وقتی خودرویتان در پارکینگ جای گرفت، بسته شود.
تهویه مطبوع هوشمند
معمولاً وقتی از محل کارتان یا هرجای دیگر به خانه برمی گردید، متوجه می‌شوید که فضای خانه درست مانند حمام سونا شده است. در این مواقع به‌سرعت دستگاه تهویه مطبوع تان را با سرعت‌بالا روشن می‌کنید تا کمی فضای خانه را خنک کند. اما دستگاه‌های تهویه مطبوع رایج نه‌تنها کارآیی چندانی ندارند بلکه پرهزینه نیز هستند.
اولین دستگاه تهویه مطبوع هوشمند که با سیستم اندروید کار می‌کند برای حل مشکلات فوق وارد عمل شده است. این دستگاه هوشمند با توان حدود 2500 وات به‌تدریج فضای خانه را قبل از اینکه شما وارد شوید خنک می‌کند و البته مجبور نیستید آن را وقتی وارد خانه می‌شوید روشن کنید زیرا این دستگاه به‌طور خودکار در زمان‌های تعیین‌شده و یا طبق برنامه خاص خودتان بر مبنای صرفه‌جویی در هزینه که از پیش به دستگاه داده‌اید و وقتی در خانه نیستید شروع به کار می‌کند. همچنین می‌توانید به دستگاه برنامه‌ای بدهید که خود را طبق عادت‌های شما تنظیم کرده و فعال شود. مدل‌های 5000 تا 12000 واتی هم به‌زودی به بازار معرفی خواهند شد.
تازه ترین سیستم «هاب» ( دستگاه مرکزی ) خانه‌های هوشمند
این روزها تقریباً در هر خانه هوشمندی برای متصل کردن ابزارهای هوشمند به یکدیگر از سیستم «هاب» کم انرژی مجهز به امکانات بلوتوث و وای فای استفاده می‌شود. با استفاده از این نوع هاب می‌توان ابزارهای بی‌شماری را به‌صورت بی‌سیم به یکدیگر متصل کرد. اما اخیراً نوع جدیدی از هاب معرفی‌شده که اجازه می‌دهد شما به‌وسیله یک نرم‌افزار نصب‌شده در تلفن همراهتان ، ابزارهای هوشمند خانه - از ترموستات گرفته تا تهویه مطبوع و درب منزل - را به‌راحتی کنترل کنید. این نوع هاب با استفاده از اینترنت امکان کنترل ابزارها را در اختیارتان قرار می‌دهد و استفاده از آن بسیار راحت و بی‌دردسر است. حتی می‌توانید نرم‌افزار هاب را روی حالت « روبات» تنظیم کنید و چنانچه در هرلحظه اتفاق خاصی افتاد، هاب عکس‌العمل مناسبی نشان دهد. مثلاً اگر دوربین تان در زمان خاصی حرکتی را شناسایی کرد برای شما ایمیلی بفرستد و آگاهتان کند.
قفل هوشمند
تابه‌حال چند بار پیش‌آمده که با کوله باری از خرید به در خانه رسیده و در کیف تان به دنبال کلیدهایتان گشته‌اید؟ آیا به نظرتان خوب نمی‌شد اگر به‌محض اینکه جلوی در خانه‌تان می‌رسیدید، قفل خانه شما را می‌شناخت و بی‌دردسر در را برایتان باز می‌کرد؟  قفل کتابی بدون کلید هوشمند که با جدیدترین و هوشمندترین فن‌آوری کم انرژی بلوتوث کار می‌کند این رؤیا را عملی کرده است. این قفل به‌محض اینکه شما مقابل در خانه قرار می‌گیرید با نرم‌افزار نصب‌شده روی تلفن همراهتان ارتباط برقرار کرده و فقط کافی است قفل را با انگشتتان لمس کنید، در به‌راحتی باز می‌شود. هر وقت هم خواستید می‌توانید با همین روش در را قفل کنید. در ضمن امکان ارسال نرم‌افزار قفل به کاربران دیگر مانند فرزندان، همسر یا مهمان‌ها ، به‌وسیله پست الکترونیکی وجود دارد تا در مواقع لزوم آنها نیز در نبود شما بدون زحمت در را باز کنند. البته می‌توانید این اجازه را هرزمان که صلاح دانستید از آنها پس بگیرید. هر بار که قفل در  باز یا بسته می‌شود، اخطاری به تلفن همراهتان ارسال می‌شود و شما را از رفت‌وآمدها باخبر می‌کند. 
آرام‌پز هوشمند
امروزه می‌توان لامپ‌ها ، ترموستات، تلویزیون، کرکره و درِ پارکینگ منازل را با استفاده از تلفن هوشمند و نرم‌افزارهای مخصوص بدون زحمت کنترل کرد. پس چرا نتوان این روش را برای آشپزخانه هم به کار برد؟.
آرام‌پز هوشمند، اولین وسیله پخت‌وپز است که بدین منظور ساخته‌شده است. با نصب نرم‌افزار روی تلفن همراهتان می‌توانید آرام‌پز هوشمندتان را روشن و خاموش کرده و حرارت آن و زمان پخت غذا را هر طور که مایلید تنظیم کنید. وجود این آرام‌پز وقتی از خانه بیرون هستید بسیار باارزش است. زیرا از راه دور می‌توانید آن را به‌خوبی کنترل کنید و وقتی به خانه رسیدید غذای خوش‌طعمتان آماده باشد.
 دوربین‌های هوشمند
وقتی خانه نیستید، دوربین‌های امنیتی شخصی رایج می‌توانند خانه‌تان را تا حدی ایمن نگهدارند و البته  فقط بخشی از خانه را تصویربرداری کرده و در اختیارتان قرار دهند. اما اخیراً دوربین هوشمندی معرفی‌شده که ویژگی‌های بهتر و کارآتری دارد و یک‌قدم از دوربین‌های قدیمی جلوتر رفته است. این دوربین هوشمند دارای دید در شب، گیرنده صوتی دوسویه و زوم دیجیتالی قوی است و به‌جای لنز پلاستیکی ، لنزی شیشه‌ای دارد که می‌تواند تصویری با کیفیت بهتر و صحنه‌هایی شفاف‌تر ارائه دهد. از طرفی دارای حسگری است که کوچک‌ترین حرکت را هم حس کرده و ضبط می‌کند. نرم‌افزار این دوربین را می‌توانید روی تلفن هوشمندتان نصب کنید و هر وقت از خانه‌تان دور هستید، وارد اینترنت شده و با چرخاندن دوربین از راه دور، اطراف و گوشه گوشه خانه‌تان را ببینید. حتی می‌توانید تلفن هوشمندتان را طوری تنظیم کنید که کوچک‌ترین حرکت و یا صدای خاصی را که حس کرد به شما اخطار دهد.
منـــــــبع :
 www.tomsguide.com