هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   161   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

بیم و امیدهای مسکنی بهار سال نکو


سالی که نکوست از بهارش پیداست؛ ضرب‌المثلی که هر کدام از ما شاید بارها آن را شنیده و شاید گاهی تجربه کرده یا اصلاً تجربه نکرده باشیم. البته مهم نیست که ما یا شما تاکنون آن را تجربه کرده‌ایم یا نه، مهم این است که امسال و در بهار سال 1392، خردادماه، ماه هماره حماسه‌ها، همه ما ایرانی‌ها این ضرب‌المثل را متفاوت‌تر از همیشه و تجربه‌های گذشته تجربه کردیم. اگر به آغاز و به نام‌گذاری سال، توسط مقام معظم رهبری دقت کنیم، می‌بینیم که چه بجا و مناسب این سال به نام «حماسه سياسي و حماسه اقتصادي»‌ مزین شده است. شاید آن روز کسانی که عملی نشدن یا ضعیف عملی شدن نام‌گذاری‌های سال‌های پیش را به خاطر دارند، تحقق این شعار را نیز باور نداشتند که البته حق هم با آنهاست. مگر ما در سال «حمايت از توليد ملي» چقدر از تولید حمایت کردیم؟ یا در سال‌های «جهاد اقتصادي» ، «همت مضاعف كار مضاعف»، «اصلاح الگوی مصرف» و ... چه گلی به سر اقتصاد کشور زدیم که با استناد به آن عملکردها باور کنند امسال هم حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی اتفاق خواهد افتاد؟ اما گویا امسال سالی دیگر و این شعار، شعاری حماسی گونه بود و چه شعار بهاری بخش جان‌ها که در فصل بهار، شکوفه‌های عملی شدنش را نه یک بار که حداقل دو بار در یک هفته مشاهده کردیم و لذت شیرینی دو حماسه سیاسی (انتخابات پرشور و حضور با مشارکت بیش از 72 درصدی) و حماسه ورزشی (پیروزی غرورآفرین و شادی‌بخش ملی‌پوشان فوتبال بر کره جنوبی و راهیابی ایران به جمع 32 تیم برتر جهان در برزیل) را با جان و دل چشیدیم.

آری، اگر بخواهیم «مي‌توانيم».مردم ما اگر یکدل و یکصدا باشند، «غیرممکن» برایشان« ممکن» خواهد بود. تاریخ و تمدن ایران‌زمین گواه این مدعاست و چه گواهی روشن‌تر از حماسه‌های فقط خرداد ماه سال‌های پس از انقلاب و این دو حماسه سیاسی و ورزشی در یک هفته!

با تمام حماسه‌آفرینی‌ها و حماسه‌سازی‌ها اما نباید از بیم و امیدهای به وجود آمده در آغاز سال و ماه خرداد غافل بود. همه باید به هم کمک کنیم تا این امیدواری‌های استمرار یافته و پایدار بماند.

پس از تحقق حماسه سیاسی یکی دیگر از خواسته‌های مهم و امیدبخش مردم ایران در این برهه حساس و به فرموده رهبر معظم انقلاب؛ خلق حماسه اقتصادی و سر و سامان دادن به اقتصاد، ساختمان و مسکن کشور است. نباید بگذاریم عده‌ای خواسته یا ناخواسته، آگاهانه یا ناآگاهانه مانند سال‌های گذشته در بازار مسکن اغتشاش به وجود آورند. اکنون که انتخابات ریاست جمهوری رونق‌بخش بازارهای کشور شده است، باید باتدبیر و مدیریت صحیح آن را هدایت کرد. عکس‌العمل مثبت بازار طلا، ارز و بورس به این انتخاب و انتخابات، آینده روشنی را برای ساخت‌وسازکشور نیز ترسیم می‌نماید.اگرچه در بستر بانشاط اجتماعی به وجود آمده، امکان رونق همه بازارها فراهم است، اما نباید در مقابل سوء استفاده‌کنندگان بی‌تدبیری به خرج داد.

بازگشت فروشندگان به بازار مسکن که تا قبل از انتخابات منتظر نتیجه و مشخص شدن فرد منتخب بودند، خود گواه روشنی از سیگنال‌های مثبت بازار مسکن به خریداران است. به اذعان مسئولان مربوطه و مشاوران املاک در چند روز اخیر تعداد معاملات صورت گرفته در این بازار قابل‌مقایسه با پیش از انتخابات نیست. همین استقبال، برای بهبود بازار راکد مسکن علامت مثبتی است که باید به آینده آن نیز خوشبین باشیم اما برای ادامه این روند دو نکته را نباید فروگذاریم:

نکته اول؛ باید در کوتاه مدت بر بازار مسکن صحیح مدیریت شود چرا که برخی از مترصدان در کمین سوداگری بازار قبل از عید و پیش از انتخابات،بنا به عادت فرصت‌طلبی‌شان، اقدام به خرید خانه‌های خالی کرده‌اند تا پس از انتخابات متقاضیان واقعی را سرکیسه کنند. ظاهراً در مجلس هم اقداماتی برای اخذ مالیات از خانه‌های خالی صورت گرفته که هرچند سال‌های قبل نیز از این دست اقدامات اعلام می‌شد، ولی نتیجه چشمگیری مشاهده نمی‌گردید، اما امیدواریم امسال همچون تفاوت در تحقق نام‌گذاری سال جدید، اقدامات جدید مجلس هم جامه عمل به تن کرده و با همکاری دولت منتخب در کوتاه مدت از سوءاستفاده‌های منفعت طلبانه عده‌ای خاص جلوگیری کند.

نکته دوم؛باید رئیس‌جمهور منتخب دوره یازدهم در میان‌مدت و بلندمدت با تشکیل کابینه اقتصادی قوی و کارآمد و با تعیین وزیر راه و شهرسازی مجرب و با بهره‌مندی از کارشناس‌های خبره و آگاه به قوانین و مقررات موجود و برطرف کردن ضعف‌های قانونی، اقدام به ارائه لایحه و وضع قوانین جدید نسبت به ساماندهی وضعیت نابسامان بازار مسکن که همه‌ساله در فصل نقل و انتقالات موجبات آزار مستأجران و بی‌خانمان‌ها را فراهم می‌آورد، اقدامات عملی را انجام دهد.

دو نکته مذکور، تدبیرهای حداقلی برای کنترل بازار ساخت‌وساز و مسکن است تا امیدهای به وجود آمده از حماسه سیاسی با اثرگذاری مثبت در گام اول بر بازار ساختمان و رونق خرید و فروش، با جان بخشی به این بخش از اقتصاد کشور زمینه‌ساز حماسه اقتصادی، همچون حماسه سیاسی شود.

قادر نصیری