هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

دودکش های خورشیدی

کد مطلب : 2164
در شماره 212 این هفته نامه، توضیحات مربوط به عملکرد دودکش های خورشیدی و ضرورت به کارگیری آنها در صنعت امروز، ارائه شد. همچنین در بحث مطرح شده، به کاربردهای مهم دودکش های خورشیدی نیز اشاره شد که مهم ترین آنها عبارت بودند از: 1- به کارگیری دودکش های خورشیدی در تهویه ساختمان 2- کاربرد دودکش های خورشیدی در نیروگاه ها برای تولید برق
در این شماره نحوه عملکرد دودکش های خورشیدی در نیروگاه های خورشیدی بیان خواهد شد:
اساس کار دودکش خورشیدی برای تولید برق، را سه جزء تشکیل می دهد.
1- کلکتور
هوای گرم مورد نیاز در دودکش، در کلکتور تأمین می شود. کلکتور یک سطح شیشه ای یا پلاستیکی است که چند متر با زمین فاصله دارد. البته با نزدیک شدن به پایه برج، ارتفاع آن نیز افزایش می یابد، تا تغییر مسیر حرکت جریان هوا به صورت عمودی با کمترین اصطکاک انجام پذیرد. نور خورشید به سطح این کلکتور می تابد و با استفاده از پدیده گلخانه ای هوای زیر سطح کلکتور گرم می شود. از طرفی دیگر با تابش خورشید، زمین زیر این کلکتور نیز گرم می شود و گرمای خود را به هوایی که وارد کلکتور می شود، می دهد. برای اینکه بتوان این فناوری را به صورت 24 ساعته مورد استفاده قرار داد، لوله‌ها یا کیسه‌های پرشده از آب در زیر سقف مورد استفاده قرار می گیرد. این موضوع بسیار ساده انجام می‌شود یعنی در طول روز آب حرارت را جذب کرده و گرم می‌شود و در طول شب این حرارت را آزاد می‌کند.
2- دودکش یا برج
برج یک دودکش بلند است. هوایی که گرم می شود به دلیل چگالی کمتر به سمت بالای دودکش حرکت می کند و به این دلیل جریان هوایی به وجود می آید که موجب می شود هوای سرد به سمت داخل کلکتور کشیده شود.
3-توربین ها
توربین ها در محل ورود هوا به داخل برج قرار می گیرند. به دلیل جریان زیاد هوا با به كارگيري توربين ها، انرژي موجود در جريان هوا به انرژي مكانيكي دوراني تبديل مي‌شود. توربين هاي موجود در دودكش خورشيدي شبيه توربين هاي بادي نيستند و بيشتر شبيه توربين هاي نيروگاه هاي برق آبی هستند كه با استفاده از توربين هاي محفظه‌دار، فشار استاتيك را به انرژي دوراني تبديل مي‌كنند. سرعت هوا قبل و بعد از توربين تقريباً يكسان است.
تا زمانی که قیمت انرژی پایین باقی بماند گردآورنده مدور و خطی با شارژ فوتونی بسیار زیاد، تنها در کاربردهای سم‌زدایی ممکن است به کار آید. بررسی اقتصادی نشان داده است که اگر این نیروگاه ها در مقیاس بزرگ (بزرگ تر یا مساوی ۱۰۰ مگاوات) ساخته شوند قیمت برق تولیدی آنها قابل مقایسه با برق نیروگاه‌های متداول است.
برق تولیدی از دودکش‌های خورشیدی جزو انرژی‌های تجدیدپذیر محسوب می‌شود. این دودکش‌ها انرژی خورشیدی را به انرژی حرارتی در یک فضای محبوس تبدیل می‌کنند و  پس از آن با استفاده از توربین و ژنراتور، انرژی برق تولید می‌شود. این دودکش‌ها دارای تجمیع کننده نور شفاف و یک دودکش با ارتفاعی حدود ۲۰۰ متر هستند. این دودکش زمانی برای تولید برق مقرون بصرفه است که ارتفاع دودکش زیاد باشد. کشور استرالیا در این زمینه در جهان پیشرو است و دودکشی با ارتفاع ۱۰۰۰ متر ساخته است.
ارائه دهنده مقاله: تدبیر تهویه فراسرما
آگهی شرکت فراسرما در صفحه 42