توربین برق تمــام ایرانــی ساخته شد

شمار نشریه : 215

کد مطلب : 2171
نخستین توربین برق و گاورنر به طور کامل توسط مهندسان ایرانی طراحی و ساخته شد.
 مهندس سیدمحمدرضا رضازاده، مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیـــروی ایران با بیان این مــــطلب گفت: پیــش از این معمولاً طــــراحی های توربین های نیروگاه ها توسط خارجی ها انجام می شد و برخی قطعات توربین هم در داخل کشور و برخی در خارج از کشور ساخته می شد.
وی با اشاره به اینکه برای اولین بار است که در داخل کشور تمام قطعات یک توربین طراحی، ساخته و نصب شده، گفت: توربین های نیروگاه ۱۰مگاواتی سد آزاد کردستان از نوع فرانسیس با محور افقی و با دور‌نامی هزار دور در دقیقه است.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران ادامه داد: ایده اولیه این موضوع از سال۸۸ شکل گرفت اما مراحل ساخت این قطعات از سال۹۰ شروع شد و به تدریج از سال۹۱ کارهای نصب آنها آغاز شد.
ساخت سد آزاد و سامانه انتقال آن با هدف انتقال ۱۹۰ میلیون مترمکعب آب در سال به شرق استان کردستان از جمله ۴۰ میلیون مترمکعب آب شرب شهر سنندج و رهاسازی مدیریت شده آب به میزان ۵۰ میلیون مترمکعب در سال برای حقابه زیست محیطی پایین دست در دستور کار قرار گرفت.
وی افزود: در طرح اولیه این پروژه، ساخت نیروگاه برق آبی پیش بینی نشد، ولی در طول اجرای پروژه با اعمال مهندسی ارزش، تغییراتی در طرح داده شـد که از جـــمله پیش بینی نیـــروگاهی ۱۰مگاواتی در مسیر آبی بود که به منظور تأمین حقابه زیست محیطی باید در مسیر رودخانه رهاسازی می شد.
مهندس رضازاده تصریح کرد: یکی از دستاوردهای مهندسی ارزش در این پروژه این بود که به نتیجه رسیدیم از ظرفیت سازه های موجود احداث شده برای سد می‌توان با اضافه کردن نیروگاه، استفاده بهینه کرد.
وی ادامه داد: در این راستا ساخت یک نیروگاه ۱۰مگاواتی با نصب و راه اندازی سه واحد ۳/۳مگاواتی در برنامه قرار گرفت که با توجه به استفاده از ظرفیت سازه‌های موجود، هزینه تمام شده ساخت آن به شدت با صرفه‌جویی مالی همراه شد.
مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با بیان اینکه بر اساس سیاست های دولت نیروگاه های کوچک باید توسط بخش خصوصی ساخته شود، گفت: برای ساخت این نیروگاه با یکی از شرکت های همکار که توانمندی مهندسی این شرکت در سال های گذشته به اثبات رسیده، مذاکره شد و آن شـــرکت برای سرمایه گذاری در بخش تولید برق این پروژه ابراز تمایل کرد.
وی افزود: با امضای قرارداد BOT با کارفرمایی دولت و سرمایه گذاری بخش خصوصی، برای نخستین بار یک توربین به طور کامل توسط متخصصان ایرانی ساخته شد.
رضازاده در خصوص آخرین وضع این پروژه خاطرنشان کرد: در روزهای پایانی سال گذشته نخستین واحد ۳/۳مگاواتی این نیروگاه آماده راه اندازی شد و در چهار ماه ابتدایی سال جاری، هرسه واحد نیروگاه با گذراندن مراحل تست های آزمایشی و پیش راه اندازی هم اکنون آماده راه اندازی نهایی و ارسال برق به شبکه سراسری هستند.