هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

يك آشپزخانه بهـينه چند؟

کد مطلب :2204
گروه تأسیسات: خانه تازه را تحويل گرفته‌ايد و فكر مي‌كنيد مهم‌ترین كار جهان را با موفقيت به سرانجام رسانده‌ايد اما از اين به بعد تازه مشكلات شروع مي‌شود. پرخرج‌ترين جاي خانه كجا است؟ پاسخ مشخص است، آشپزخانه! ليست انواع شيرآلات، لباس‌شويي‌ها، خشك‌كن لباس، ظرف‌شویی‌ها، اجاق‌گاز، مايكروويو، فر، هود، يخچال و فريزر و انواع تجهيزات برقي آماده‌‌سازي غذا و نوشيدني شما را گيج كرده است. برخي بسيار ساده و كاربردي و برخي بسيار پيچيده و هیجان‌انگیز. براي شمايي كه از پس تعريف و تمجيدهاي فروشندگان لوازم‌خانگی برنمي‌آييد بهتر است استراتژي خريد وضع كنيد تا بهتر و كارآمدتر خريد كنيد تا آشپزخانه‌تان زيبا و مدرن به نظر برسد.  اما موضوعي نيز وجود دارد كه كمتر موردتوجه قرار مي‌گيرد و آن مصرف بهينه بودن تجهيزات آشپزخانه است.
گران‌تر بهتر نيست
انگليسي‌ها مثلي دارند كه می گوید: آنقدر ثروتمند نشده‌ام كه ارزان بخرم. اين مثال البته همه‌جا درست نيست چراكه بسياري از تجهيزات فوق پيشرفته برقي با انواع كاربري‌ها اصلاً توجيهي براي خريد ندارند. پس بهتر است گول تبليغات را نخوريد و چيزي بخريد كه مناسب است نه گران.  اولين نكته پيچيدگي است؛ بي‌شك هرچقدر كه تجهيزاتي پيشرفته‌تر باشد درنتیجه قيمت آن نيز بيشتر است. بستنی‌ساز 95 هزارتومانی يا مخلوط‌کن 54 هزارتومانی و انواع و اقسام تجهيزات غذا ساز و نوشیدنی ساز برقي براي خانوارهاي جوان کار آیی ندارد و اين نخستين صرفه‌جويي است كه زوج‌هاي جوان مي‌توانند داشته باشند و درعین‌حال نيز به بهينه‌سازي مصرف برق كمك كنند. مخصوصاً اينكه برخي از اين تجهيزات بسيار گران‌قيمت هستند مثلاً قهوه ساز 750 هزارتومانی، آب‌میوه‌گیری 605 هزارتومانی از آن جمله است.
يخچال و فريز سايدباي سايد براي 2 نفر؟!
يخچال و فريزر يكي از اصلي‌ترين وسايل آشپزخانه است در ابعاد مختلف و در قيمت‌هاي مختلف امروز در دسترس است. اين وسيله امروز در پنج شكل يخچال جدا، فريزر جدا، يخچال و فريزر، يخچال و فريزر دوقلو و يخچال و فريزر سایدبای‌ساید موجود است. اين وسيله نيز مشمول قانون اندازه بيشتر، قيمت بيشتر و مصرف بيشتر قرار مي‌گيرد بنابراين در خريد اين وسيله‌ بايد به تناسب آن با بعد خانوار توجه كرد. نوع دوقلو و همچنين سایدبای‌ساید براي خانوارهاي 4 نفره و بيشتر تناسب دارد. خانوارهايي هم هستند كه دو دستگاه يخچال و فريزر را براي مصرف خود دارند. نياز فريزر براي نگهداري مواد فاسدشدنی ضروري است اما بهينه‌ترين و مناسب‌ترين تجهيزات براي مصرف خانوارهاي 2 نفره و 3 نفره همان يخچال فريزرها و حتي يخچال‌هايي با يخدان مجزا است. البته در اين زمينه هم آنچه محدوديت ندارد قيمت است اما به‌طور متوسط بين 4 تا 5 ميليون و حداقل تا 700 هزار توان می‌توان به خريد پرداخت اما اگر قصد خريد يخچال فريزر دوقلو را داشتيد اين رقم تا 12 ميليون تومان نيز بالا خواهد رفت.
ظرف‌شوی و لباس‌شويي
دستگاه ظرف‌شوی از دو نظر اهميت دارد يكي ميزان مصرف برق است و ديگري مصرف آب اما ازآنجاکه كشور ما در وضعيت بحراني آن قرار دارد و نه در شرايط بحراني برق استفاده از نمونه‌هاي كوچك اين دستگاه توصيه مي‌شود. ميزان مصرف آب در ماشين‌هاي ظرف‌شويي بسيار كمتر از شستن آنها با دست و شير باز است. البته اگر شهروندان از تشت روي سينك براي شستن استفاده كنند مصرف بسيار كمتر خواهد شد اما اگر از شستن ظرف‌ها با دست طفره مي‌رويد پيشنهاد مي‌شود از اين دستگاه در ساعات بعد از 12 شب استفاده كنيد تا در پايان ماه با ديدن قبض آب و برق تعجب نكنيد.قیمت اين دستگاه‌ها از 4 ميليون تومان در نمونه‌هاي ايستاده تا 800 هزار تومان در نمونه‌هاي روميزي متغير است.
در لباس‌شويي نيز همانند ظرف‌شویی مصرف آب مهم است و نياز است به مصرف آب و برچسب انرژي توجه شود. قيمت اين دستگاه نيز نسبتاً بالاست و از 1 ميلیون و 500 هزار تومان تا 5 ميليون تومان متغیر است. در خريد خشك‌كن لباس اما تنها مصرف برق موردنظر است و از نمونه‌هاي ارزان 130 هزارتومانی تا نمونه‌هاي جديدتر 2 ميليون و 500 هزارتومانی را شامل مي‌شود.
هود، تصفيه آب و تصفيه هوا
ده سال قبل شايد خريد تجهيزاتي همانند تصفيه آب‌وهوا ولخرجي محسوب مي‌شد اما امروز يك نياز سلامت محسوب مي‌شود. بالاخره گفته‌اند كه پيشگيري بهتر از درمان است و چه جايي مهم‌تر از هوا و آب براي سلامت. هود بين 1 ميليون و 500 تا 700 هزار تومان خرج برمي‌دارد و قیمت دستگاه تصفيه هوا بر اساس مدل و تعداد فيلترها بين 500 هزار تومان تا 3 ميليون تومان متفاوت است. دستگاه تصفيه آب نيز از 85 هزار تومان تا 500 هزار تومان قیمت دارد. اين زمينه تنها جايي است كه هیچ‌گونه صرفه‌جويي جايز نيست البته در خريد دستگاه تصفيه آب بايد به ظرفيت آپارتمان توجه شود.
شيرآلات و لامپ‌هاي LED
برخي از اقلام هستند كه لزوماً جزو خريدهاي آشپزخانه محسوب نمي‌شوند اما در مصرف بهينه آشپزخانه دخالت دارند. اجناسي مانند شيرآلات کم‌مصرف (اهرمي و چشمي) كه بين 160 هزار تومان تا 500 هزار تومان هرکدام قيمت دارند و همچنين لامپ‌هاي کم‌مصرف كه بهتر است از لامپ‌هاي LED كه نور باكيفيت‌تري هم دارند استفاده شود. بر اساس برآوردها شيرآلات چشمي تا 100 درصد بهداشتي تر از شيرآلات پيچي هستند و تا 70 درصد مصرف آب را كاهش مي‌دهند. البته كمي گران‌تر نيز هستند اما در بعد زمان اين هزينه صرف شده جبران خواهد شد. درصورتی‌که تمايل هزينه‌هاي ميليوني در شيرآلات چشمي نداريد مي‌توانيد از نوع اهرمي آن استفاده كنيد كه نسبت به شيرآلات پيچي 50 درصد صرفه‌جويي در آب دارد. هزينه شيرآلات اگر یک‌بار در 10 سال صورت بگيرد اما هزينه‌هاي مربوط به آب را هرماه بايد پرداخت.
عمر لامپ‌هاي LED نيز نسبت به لامپ‌هاي کم‌مصرف فلورسنت بيشتر است و 3 برابر كمتر مصرف دارند. آشپزخانه جايي است كه نياز دارد و بيشترين ساعات حضور خانواده ازجمله صبحانه و ناهار و گپ‌وگفت‌هاي روزانه در آن صرف مي‌شود، براي همين نياز است كه از وسايل روشنايي کم‌مصرف در آن استفاده شود.
استراتژي‌هاي خريد
هستند خانواده‌هايي كه براي خريد وسايل خانه نزديك به هزينه یک‌خانه خرج مي‌كنند كه بدون شك بزرگ‌ترین قسمت اين مخارج نيز مربوط به آشپزخانه است. اما با در داشتن استراتژي‌هايي در خريد مي‌توان اين خرج‌ها را به یک‌سوم كاهش داد. اولين استراتژي آن است كه به ظرفيت و گنجايش آن لوازم نگاه كنيد چراکه وسايل بزرگ نه‌تنها قيمت اوليه بيشتري دارند بلكه در طولانی‌مدت نيز هزينه‌هاي بيشتري خواهد داشت در نتيجه اصلاً به‌صرفه نيست، از طرف ديگر اين وسايل بايد متناسب با ابعاد آشپزخانه باشد. نكته ديگر اينكه به رنج قيمت‌ها توجه كنيد چراكه هميشه گران‌تر بهتر نيست و وقتي يك مايكروويو پيشرفته مي‌خريد كه از كاربردهاي دكمه‌هاي آن نيز اطلاع نداريد لزوماً كارايي را به آشپزخانه خود اضافه نكرده‌ايد. بهترين استراتژي آن است كه براي خود دامنه قيمتي را در نظر بگيريد براي مثال در مورد يخچال مدل‌هايي را انتخاب كنيد كه بين دو ميليون و 500 هزار تومان تا 3 ميليون تومان است؛ به‌طور حتم این محصولات کیفیتی مناسب دارند و امکاناتشان از حد استاندارد بیشتر است. براي اجاق‌گاز بيش از 750 هزار تومان خرج نكنيد و براي خريد لوازم خرد به سراغ برندهاي داخلي برويد كه تكنولوژي پيشرفته‌ فوق‌العاده‌اي ندارند. هم‌اکنون برندهاي داخلي همه نوع تجهيزاتي را توليد مي‌كنند. بهترين استراتژي آن است كه با تحقيق اينترنتي دامنه قيمت‌ها، استاندارد راندمان و قابليت‌هاي تجهيزات ديده شود و تنها براي خريد به فروشگاه مراجعه كنيد.