هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ایران تا2020 صادرکننده عمده گاز می‌شود

کد مطلب : 2117
یک پایگاه خبری آمریکایی در گزارشی افزایش صادرات گاز ایران را یکی از نتایج مهم توافق هسته‌ای و لغو تحریم‌ها خواند. پایگاه کریستین ساینس مانیتور، درباره وضعیت بخش انرژی ایران در دوران پساتحریم می‌نویسد: ایران با در دست داشتن توافق هسته‌ای تنها به افزایش صادرات نفت خود فکر نمی‌کند چرا که دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی جهان را در اختیار دارد.
یکی از نتایج احتمالی توافق هسته‌ای فرصت تبدیل‌شدن ایران به یک بازیگر مهم در امنیت انرژی اتحادیه اروپا در آینده است، چراکه این کشور می‌تواند به خط لوله ترانس آناتولی که از جمهوری آذربایجان و از طریق ترکیه و یونان به خط لوله ترانس آدریاتیک در اروپا متصل شد، بپیوندد. این پروژه به ایران این امکان را خواهد داد که گاز طبیعی خود را به غرب اروپا صادر کند.
پیش‌بینی می‌شود خط لوله گاز ترانس آناتولی در سال 2020 به بهره‌برداری برسد و ایران می‌تواند از این شبکه خط لوله برای صادرات گاز استفاده کند، اگرچه این کشور باید زیرساخت‌های لازم نظیر ایستگاه‌های کمپرس گاز را احداث کند. لزوم احداث این زیرساخت‌ها به معنای این است که ایران تا یک دهه آینده به اروپا گاز صادر نخواهد کرد.