هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

واش بتن

کد مطلب:2221
گروه ساخت‌وساز: واش بتن محصولی است با پایه بتنی، دارای سطحی برجسته که برای فضاهای بیرونی، محوطه‌سازی، پارک‌ها و پیاده‌روها مورداستفاده قرار می‌گیرد. در پروسه ساخت این محصول از سیمان پرتلند تیپ‌های مختلف، سنگ‌دانه‌های طبیعی معدنی و کوهی شکسته با مش بندی استفاده می‌شود. کیفیت این محصول در گرو استفاده از سیمان و سنگ‌دانه‌های طبیعی مرغوب می‌باشد. ضخامت واش بتن معمولاً بین 3 تا 5سانتی‌متر می‌باشد و سایزهای متعارف آن 30×30، 40×40، 60×30 و 50×50 سانتی‌متر مربع است.
 وزن مخصوص بالا و بافت داخلی فشرده و یکپارچه آن میزان جذب آب را بسیار پایین می‌آورد، درنتیجه، پس از نصب و گذشت زمان تمامی شاخص‌های کیفی خود را حفظ می‌کند. طیف گسترده ابعاد و همچنین رنگ‌بندی این محصول، امکان تنوع در طراحی فضاهای مختلف را با توجه به بافت معماری و جغرافیایی هر منطقه فراهم می‌آورد. این محصول قابلیت اجرا به دو صورت خشکه‌چینی و همراه با ملات ماسه سیمان را دارد.
ویژگی‌های واش بتن مرغوب:
1- استفاده از سیمان پرتلند با عیار 400
2- مقاوم بودن در برابر سرما و نفوذ آب
3-تراکم یکنواخت سنگ‌دانه‌ها در کف‌پوش
4- مقاومت فشاری بالا؛ معمولاً بین 300 تا 400 کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع
5- استفاده از سنگ‌دانه‌های با مش‌بندی یکسان
روش‌های ساخت واش بتن
این محصول به دو روش پرسی و ویبره تولید می‌شود. محصولات تولیدشده به روش پرسی دارای مقاومت بیشتری نسبت به سایر محصولات هستند.
1-روش ویبره‌ای (تک لایه): در این روش پس از مخلوط کردن مواد اولیه، مخلوط به‌دست‌آمده را داخل قالب ریخته و پس از قرار دادن روی میز ویبره به داخل اتاق بخار هدایت می‌کنند و پس از گذراندن حدود 24ساعت آنها را از قالب خارج نموده و زیر فشار آب (واترجت) قرارمی دهند و با برس‌های فلزی سطح واش بتن را می‌سابند تا سیمان‌های روی سنگ‌های آن شسته شده و برجستگی و زیبایی سنگ‌های آن نمایان شود.
2-روش پرسی (دولایه): در روش پرسی مخلوط را در لایه زیرین قالب ریخته و سپس روی آن ملات ماسه و سیمان می‌ریزند و قالب را تحت‌فشار قرار می‌دهند که در این روش کف‌پوشی دولایه با رویه سنگ‌دانه و لایه زیرین سیمانی تولید می‌شود و همانند روش ویبره‌ای وارد اتاق بخار شده و سپس توسط آب و برس‌های فلزی شسته می‌شوند.
انتخاب واش بتن
برای انتخاب محصول مناسب مانند هر محصول دیگری توجه به اعتبار برند و علامت استاندارد موکداً توصیه می‌شود. همچنین حتماً قبل از خرید آزمایش‌های لازم (مقاومت، عیار سیمان و ...) باید به عمل آید. برندهای معتبر را با استعلام از سازمان استاندارد ایران و توجه به صادرات و حضور در بازارهای خارجی می‌توان تشخیص داد. استانداردی که برای این محصول وجود دارد استاندارد ملی 755 ایران است که در آن میزان جذب آب، مقاومت خمشی، سایش و تلورانس ابعاد موردسنجش قرار می‌گیرد. مقاومت فشاری نیز باید حداقل 5 مگاپاسکال معادل 50کیلوگرم بر سانتی‌مترمربع باشد، با دارا بودن این استاندارد می‌توان مطمئن شد که واش بتن خریداری‌شده از نظر دوام در برابر نمک‌ها، سولفات‌ها و اسیدها مطابق آیین‌نامه‌های بتنی است.
چگونگی نصب واش بتن
مدیر شرکت ارشک بتن به پیام ساختمان گفت: ماش بتن به معنای بتن شسته شده است که همان‌طور که از اسم این محصول برمی‌آید بعد از فرآیند تولید لایه رویه واش بتن شسته شده که سنگ‌های برجسته و تزئینی آن نمای زیبایی به مکانی که این محصول کار می‌شود می‌دهد. خوشبختانه در ایران به دلیل تنوع در رنگ و نقش سنگ‌های معدنی این واحد تولیدی توانسته است از بهترین سنگ‌های رنگی و طرح‌دار در محصول تولیدی خود (واش بتن) استفاده کند.
شاه‌محمدی با بیان این مطلب، افزود: بسته به سلیقه از حدود یک سانتی‌متر به بالا بین واش بتن نصب‌شده در هنگام نصب فاصله ایجاد شود. فاصله ایجادشده بین واش بتن نصب‌شده را می‌توان با بندکشی پر کرد.
وی ادامه داد: بندکشی موزاییک واش بتن همانند بندکشی آجرنما و سنگ نماست و با ترکیب ماسه نم‌دار با سیمان یا ترکیب پودرسنگ نم‌دار و سیمان با یکدیگر می‌توان فواصل را پر کرد. بدون آنکه به لایه برجسته واش بتن آسیبی برسد. ترکیب نم‌دار بندکشی هیچ‌گونه چسبندگی به سطح واش بتن را درصورتی‌که کاملاً خیس نشده باشد، ندارد. بعد از بندکشی مابقی ترکیب ‌بندکشی را که روی سطح واش بتن باقی‌مانده است کاملاً جارو کنید و چند ساعت بعد برای استحکام قسمت بندکشی‌شده آن را آب دهید. به دلیل تفاوت در ساختار و برجسته بودن واش بتن از ریختن دوغ‌آب سیمان روی کف‌پوش واش بتن بعد از نصب جداً خودداری شود.
شاه‌محمدی افزود: در تهران که دستمزد کارگر بالا است، به‌صورت ویبره‌ای تولید می‌کنند اما در مناطق یزد و اصفهان پرسی تولید می‌شود. در اصفهان به دلیل اینکه عرضه بیشتر از تقاضاست از تهران و یزد ارزان‌تر تمام می‌شود. واش‌بتن در اصفهان حدود 8هزار تومان در هر مترمربع ارزان‌تر در اختیار مصرف‌کننده قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه واش‌بتن‌هایی که در آنها نورپردازی انجام می‌شود به روش ویبره‌ای تولید می‌شوند،‌ ادامه داد: واش بتن بیشتر در باغ‌ها، ویلاها، مناطق سردسیر و همچنین رمپ‌ها و مناطق شیب‌دار استفاده می‌شود. این مصالح به دلیل اصطکاک بالا و مقاومتی که دارند، علاوه بر جلوگیری از سرخوردگی دچار شکست یا ترک‌خوردگی‌نمی‌شوند.