هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

سرانجام طرح های ناتمام دولت نهم و دهم

کد مطلب : 2213
مقایسه عملکرد دولت‌های نهم و دهم با دولت یازدهم، در حوزه پرداخت و بازپرداخت تسهیلات طرح مسکن مهر نشان می‌دهد ۴۴درصد از آپارتمان‌هایی که دفترچه اقساط بازپرداخت تسهیلات مسکن مهر برای آنها صادرشده، طی دو سال اخیر عملیات بانکی مربوط به آنها، انجام شده که این موضوع نشان می‌دهد سرعت تعیین تکلیف منابع مالی اختصاص داده‌شده به پروژه‌های مسکن مهر در دولت یازدهم به‌مراتب بیشتر از قبل بوده است.
دولت‌های نهم و دهم در مدت ۶سال برای ۵۶درصد از واحدهای مسکن مهر دفترچه ‌اقساط صادر کردند؛ درحالی‌که دولت یازدهم این اقدام را تنها در طول دو سال برای ۴۴درصد باقی‌مانده انجام داده است.
بر اساس این گزارش؛ تاکنون برای یک‌میلیون و ۴۷۶هزار و ۹۸۳ واحد مسکونی مهر که مراحل ساخت آنها به پایان رسیده، دفترچه اقساط بانکی صادرشده که بر این اساس، اقساط ماهانه وام‌های ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومانی از سوی مالکان این آپارتمان‌ها به‌صورت ماهانه در حال بازپرداخت است.
از کل واحدهای مسکونی مهر مجهز به دفترچه اقساط، ۸۲۷هزار و ۲۷۳ واحد مسکونی در فاصله سال‌های ۸۶ تا پایان مرداد سال ۹۲ دارای دفترچه شدند اما برای ۶۴۹ هزار و ۷۱۰ واحد در همین دو سال اخیر یعنی در فاصله ابتدای شهریور سال ۹۲ تا ۱۸ تیرماه سال ۹۴، برایشان دفترچه بازپرداخت وام صادرشده است.
آخرین اطلاعات موجود در بانک مسکن درباره کارنامه مالی طرح مسکن مهر نشان می‌دهد: از ابتدای سال۸۶ تا نیمه تیرماه امسال که این طرح در کشور به اجرا درآمده، مبلغی معادل ۴۷ هزار و ۹۱۱ میلیارد تومان تسهیلات بانکی به پروژه‌های مسکن مهر ۹۹ساله، نوسازی بافت فرسوده و همچنین نوسازی و بهسازی مسکن روستایی اختصاص پیداکرده که هزار و ۸۴۷ میلیارد تومان از این مبلغ در فاصله شروع به کار دولت یازدهم تاکنون، به این پروژه‌ها پرداخت شده است.
از ابتدای طرح مسکن ‌مهر تاکنون، ساخت دو میلیون و ۳۷۶ هزار و ۲۳۵ واحد مسکونی با انواع تسهیلات این طرح تأمین مالی شده که از این تعداد یک میلیون و ۸۵۴ هزار و ۸۶۰ واحد مسکونی، به شکل پروژه‌های ۹۹ساله بوده و مابقی در قالب بافت فرسوده و مسکن روستایی بوده است