تعطیل کردیم چون تولید صرفه ندارد

شمار نشریه : 215

کد مطلب : 2223
کورش شرفشاهی
در شماره قبل خواندیم که دارندگان کارخانه‌های سنگبری کشور نسبت به قانون مالیات بر ارزش‌افزوده اعتراض دارند. این کارخانه‌داران تأکید دارند ؛ در شرایط فعلی که رکود بر بازار ساخت‌وساز کشور حاکم بوده و خریدار سنگ به‌شدت کم شده است، سنگبری با توجه به مالیات بر ارزش‌افزوده صرفه اقتصادی ندارد. به همین دلیل جلسه اتحادیه سنگبری های شهرری با حضور تعداد قابل‌توجهی از اعضای این اتحادیه برگزار شد و اعضای این اتحادیه با اکثریت قاطع تصمیم گرفتند تا کارخانه‌های سنگبری خود را تا روشن شدن تکلیف مالیات بر ارزش‌افزوده تعطیل کنند. در این رابطه با محمد حجاری زاده، رئیس اتحادیه سنگبری های شهرری گفتگو کردیم که بخش دوم آن در ادامه آمده است:
پیام ساختمان: چه فرقی می‌کند که شما مالیات بدهید یا مالیات بر ارزش‌افزوده ؟
ما مشکلی با پرداخت مالیات نداریم ولی ارزش‌افزوده چیزی اضافه بر مالیات است. در همین استان تهران 88 درصد سنگبری ها مالیاتشان را به‌روز می‌پردازند. آن شرایط که وزیر اقتصاد به‌صورت مالیات بر ارزش‌افزوده اعلام کردند، اکنون پرداخت می‌شود و 85 درصد آن به‌روز است. اما مشکل این است که اداره مالیات تسویه نمی‌دهد. باید از آقای عسکری دلیل این بی‌توجهی به دستور وزیر اقتصاد را بپرسیم.
پیام ساختمان: هر سنگبری به‌طور متوسط چقدر باید مالیات بر ارزش‌افزوده بپردازد؟
بستگی به مالیات بر درآمد کارخانه سنگبری دارد. طبق قول وزیر اگر کارخانه‌ای یک‌میلیون تومان مالیات بر درآمد بپردازد، باید 10 درصد آن را ارزش‌افزوده بدهد که 100 هزار تومان می‌شود. بنابراین هر کارخانه باید 10 درصد مالیاتش را مالیات بر ارزش‌افزوده بدهد که آن را می‌گیرند اما مفاصا حساب مالیاتی نمی‌دهند.
پیام ساختمان: میزان مالیات بر ارزش که می‌خواهند دریافت کنند، چقدر است؟
بسیار نجومی است و ما نمی‌دانیم چقدر است زیرا هنوز به ما نگفته‌اند.
پیام ساختمان:شما کارخانه سنگبری سراغ دارید که از او مالیات بر ارزش‌افزوده گرفته باشند؟
به‌غیرازچندنفری که می‌خواستند کارخانه را بفروشند، هنوز از کارخانه‌ای مالیات بر ارزش‌افزوده نگرفته‌اند. و از این افراد هم هرچقدر که دلشان می‌خواست، گرفته‌اند.
پیام ساختمان:می‌دانید مبلغ چقدر بود ه است؟
نمی‌دانیم.
پیام ساختمان:وقتی نمی‌دانید مبلغی که می‌خواهند بابت مالیات بر ارزش‌افزوده از شما بگیرند، چقدر است، نگرانی و اعتراضتان برای چیست ؟
نگرانی ما برای این است که به‌درستی نمی‌دانیم چقدر باید بپردازیم و مشکل اساسی‌تر این است که اصلاً ما نمی‌توانیم ارزش‌افزوده را از مشتری بگیریم که بخواهیم آن را به اداره مالیات بدهیم.
پیام ساختمان:روی فاکتور نمی‌توانید 8 درصد مالیات بر ارزش‌افزوده را لحاظ کنید؟
هرگز نمی‌توانیم. همین مبلغی هم که فاکتور می‌کنیم، مشتری بخشی از آن را کم می‌کند چون بازار خراب است و مشتری تصمیم می‌گیرد. الآن با توجه به رکود شدید بازار، سنگ را دوساله می‌فروشیم درحالی‌که اصلاً نمی‌دانیم این چک بعد از دوسال وصول خواهد شد و اصلاً مشتری زنده خواهد بود که بدهی‌اش را بپردازد. اما باید مالیات بر ارزش‌افزوده سنگی را بفروشیم که شرایط دریافت بهای آن را نمی‌دانیم. 
پیام ساختمان: شما گفتید ارزش‌افزوده به سنگبری ها تعلق نمی‌گیرد. آیا برای ادعایتان مستندات قانونی دارید یا برداشت خودتان از قانون است؟
برای اینکه ما مصرف‌کننده نهایی نیستیم. مستند قانونی آن‌هم نص صریح قانون است. وقتی قانون می‌گوید مصرف‌کننده نهایی باید ارزش‌افزوده را بپردازد، چه معنایی دارد؟ شما یک بسته شیر می‌خرید، روی آن نوشته مصرف‌کننده نهایی باید ارزش‌افزوده آن را بپردازد. فردی هم که می‌خواهد سنگ را بر روی ساختمان خودش نصب کند، باید ارزش‌افزوده را پرداخت کند.
پیام ساختمان: مگر می‌شود به مالک ساختمان ساخته‌شده بگوییم، بابت هر تکه از مصالحی که به‌کاربرده، مالیات بر ارزش‌افزوده بدهد؟ درحالی‌که اگر به هرکدام از تولیدکنندگان مصالح ساختمانی بگویند مالیات بر ارزش‌افزوده بدهد، امکان‌پذیر است.
شاید این حرف درست باشد اما مصرف‌کننده نهایی که سنگبری نیست و از همین‌جا اشکال کار شروع می‌شود. مهم‌تر اینکه سنگبری امکان پرداخت این مالیات را ندارد. تصور کنید من به شما بگویم یک ماشین شش‌میلیاردی را بخر، اما شما پول آن را ندارید. وقتی من سنگ‌بر توان بلند کردن بار 200 کیلویی را ندارم، به من می‌گویند بلند کن. اگر اداره مالیات بر ارزش‌افزوده حرف منطقی می‌زند و قابلیت اجرایی دارد، راهش را به من نشان بدهد تا من هم بتوانم این بار را بلند کنم.
پیام ساختمان: آیا می‌خواهد ارزش‌افزوده کلاً از صنف سنگبری‌ها برداشته شود؟
این سؤال شما از ریشه غلط است. بحث بر سر این نیست که ما چه می‌خواهیم، بلکه بحث بر سر این است که اصلاً مالیات بر ارزش‌افزوده شامل ما نمی‌شود که بخواهد برداشته شود.
پیام ساختمان:  خواسته نهایی شما چیست؟
فقط می‌خواهیم قانون درست اجرا شود. یعنی می‌خواهیم ارزش‌افزوده از مصرف‌کننده نهایی گرفته شود. کارخانه‌های ما سنگ را یا به ساختمان‌ها یا به سنگ فروشی‌ها می‌فروشند و درنتیجه سنگ فروشی به ساختمان خواهد فروخت؛ پس ما مصرف‌کننده نهایی نیستیم. یعنی حداقل دودست می‌چرخد تا سنگ به دست مصرف‌کننده که خریدار ساختمان است، برسد. آقایان در اداره مالیات بر ارزش‌افزوده می‌گویند از ساختمان‌ساز بگیریم. اما نمی‌دانند که نمی‌شود بگیریم. ما این مشکل را به آقای لاریجانی و آقای طیب نیا توضیح دادیم. هرجایی هم که برویم، ثابت می‌کنیم دریافت مالیات بر ارزش‌افزوده در صنف سنگبری ها عملی نیست.
پیام ساختمان: اکنون تصمیم گرفته‌اید که اعتصاب کرده و سنگبری ها را تعطیل کنید. اگر از این اعتصاب نتیجه نگرفتید، آنگاه  چه می‌کنید؟
هرگز اسم این کار ما را اعتصاب نگذارید زیرا اعتصاب بار منفی دارد. فردی که اعتصاب می‌کند مشکل تولید و فروش ندارد و هدفش کارشکنی است. بهتر است اسم این اقدام سنگبری ها را تعطیلی بگذاریم و اگر می‌خواهید دلیل آن را بدانید، اظهار ناتوانی از ادامه کار به دلیل مالیاتی سنگین و غیرقانونی است که بر دوش ما گذاشته‌اند.
پیام ساختمان: اگر یک عده با شما همکاری نکرده و کارخانه سنگبری شان را تعطیل نکنند، چه می‌کنید؟
من فکر می‌کنم که همه همکاران ما این کار را می‌کنند، همان‌طور که سری قبل این کار را کردند. اما خطاب ما به آنهایی است که شاید تعطیل نکنند.
وقتی دارنده یک سنگبری می‌بیند که حیثیت کارخانه وزندگی‌اش درخطر است اما بازهم به تولید ادامه می‌دهد، تاوانش را هم زمانی می‌دهد که هر آنچه درآمد به دست آورده به‌علاوه بخشی از زندگی و سرمایه‌اش را در قالب مالیات بر ارزش‌افزوده پرداخت کند. ازلحاظ ما هیچ اشکالی ندارد که عده‌ای تولید کنند اما با چشم باز آینده کارشان را هم در نظر بگیرند. ما هرگز به کسی نمی‌گوییم تسلیم تصمیم ما شود بلکه می‌گوییم بررسی کند و سپس تصمیم بگیرد.