هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

آلاچیق‌سازي حرفه‌اي


امروزه در پارک‌های عمومی و فضاهای آزاد تفريحي، اطاقک‌هایی که کاملاً با مصالح ساختمانی بنای منازل متفاوت می‌باشد‌، ساخته می‌شود که نقش آنها به نوعی سایه‌بان و یا استراحت‌گاه موقتی برای عابرین است. البته مجريان اين طرح‌ها در ساخت این گونه اطاقک‌ها كه به «آلاچیق» معروف هستند، رعايت نکاتی را که از نظر چشم‌انداز و برخورداری از زیبایی منطقه ضروری می‌باشد، مورد توجه قرار می‌دهند. با اين حال محل نصب یا برپا داشتن آلاچیق‌ها یک فرمول مشخص و کاملاً نثبیت شده‌ای ندارد. گاهی آلاچیق‌ها را کنار استخرهای بزرگ، آب نماها یا بر فراز بلندی در باغ، در میان توده‌ای از درختان که حالت جنگلی دارند، بنا می‌کنند. گاهی هم در میان یا کنار این گونه آلاچیق‌ها، حوضچه‌های کوچکی احداث شده و در وسط آن درختان پايه‌بلند به عنوان سايه‌بان، غرس می‌کنند.

شکل و محل تعبیه آلاچیق، بستگی به موقعیت زمین، سلیقه طراح و شناخت چگونگی هم آهنگی با یکدیگر عوامل موجود را در باغ دارد. در برخی دیگر از نقاط ایران این گونه آلاچیق‌ها علاوه بر ویژگی خاص خود، به عنوان انبارهای موقت یا استراحت گاه نیم روز، مورد استفاده قرار می‌گیرند. مصالح ساختمانی که در آلاچیق‌های روستایی ایران به‌کار می‌رود، بسیار ابتدائی و از مصالح ارزان قیمت می‌باشد. در شمال ایران آلاچیق‌ها بیشتر در باغات چای و میوه، به اشکال مختلف با مصالح ساختمانی متنوع از قبیل: چوب، بقایای ساقه‌های برنج و گندم، هنوز هم مرسوم است.

چگونگی طراحی آلاچیق

برای احداث داربست، آلاچیق و دیگر فرم‌هایی که بتواند در نقش سایه‌انداز را داشته باشند، از انواع مصالح ساختمانی استفاده می‌شود. ولی همان گونه که قبلا توضیح داده شد، آلاچیق‌ها علاوه بر سرپناه و سایه انداز باید به نحوی نقش پناهگاه را نیز داشته باشد. بنابراین پایه‌های آلاچیق را تا ارتفاع نیم متر با سنگ، آجر یا بتون بالا آورده و در روی آنها به انواع و اشکال مختلف، دیواره و طاق را با مصالحی از قبیل آهن گرد یا تسمه‌ای، نبشی و چوب خراطی شده یا طبیعی به ارتفاع حداکثر دو و نیم متر بنا می‌کنند. نقشه ساختمانی آلاچیق را به صورت چند ضلعی منظم، مربع، دایره یا مستطیل و… با طاق گنبدی یا ساده‌ترین آن به طور مسطح طراحی کرده و می‌سازند. دیواره‌های آلاچیق توسط گیاهانی (رونده یا پیچنده) به منظور ایجاد سایه، محصور می‌شوند. لذا در فواصل معینی از ستون‌ها یا پایه‌های آلاچیق، گیاهانی سریع الرشد کاشته می‌شود. گاهی به جای گیاهان زینتی از برخی در ختان میوه ماننده مو و یا درختانی که بتوان به آنها فرم داد، کاشته می‌شوند. در داخل آلاچیق، می‌توان از میز و صندلی‌های چوبی (که امکان دارد این چوب‌ها به اشکال طبیعی تزئین شود)، سنگی یا سکوبندی (چوبی، بتونی، آجری، سنگی) استفاده کرد. معمولاً کف آلاچیق را از آجر، سرامیک، بتون، شن‌های رنگی یا ساده و… همانند انواع دال‌های خیابان‌ها، مفروش كرده و دور تا دور آن را با عرض حدود یک متر، با انواع مصالح ساختمانی و تزئیناتی که هماهنگ با طرح عمومی باغ یا پارک می‌باشد، مفروش می‌کنند.