هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

عامل انسانی دلیل وقوع سیلاب اخیر

 کد مطلب‌: 2155
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه بارندگی های اخیر تاثیری در افزایش حجم ذخایر سدهای کشور نداشت‌، گفت‌: علت اصلی وقوع سیل اخیر و خسارات ناشی از آن‌، تصرف و تغییر اراضی در حریم و بستر رودخانه‌ها‌، وضعیت پوشش گیاهی و شدت بالای بارندگی بوده‌است‌.
محمد حاج رسولی‌ها در خصوص تاثیر بارندگی های روزهای اخیر در میزان ذخایر سدهای کشور‌، افزود‌: در بسیاری از موارد سیلاب های رودخانه‌ای تاثیر مطلوبی در افزایش میزان ذخایر سد‌ها دارند‌، اما سیلاب های اخیر از این نوع نبوده‌است‌. وی با بیان اینکه میزان ذخیره سد کرج در حال حاضر ۱۷۹ میلیون مترمعکب است‌، خاطرنشان کرد که سیلاب اخیر تنها در حد یک تا دو میلیون مترمکعب به حجم ذخایر آبی این سد اضافه کرد‌.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با تشریح علت وقوع سیل اخیر در ارتفاعات استان تهران و مازندران‌، اظهار داشت‌: در وقوع این سیلاب و خسارات ناشی از آن‌، عوامل مختلفی سهم داشتند که از مهم ترین آنها می‌توان به دخل و تصرف‌ها اشاره کرد‌.
وی با بیان اینکه در بارندگی روزهای اول هفته درمجموع چهار میلی متر بارندگی در سطح کشور رخ داد‌، اظهار داشت‌: از ابتدای مهر سال گذشته تا پایان تیر ۱۸۴ میلی متر بارندگی رخ داده که نسبت به سال گذشته آبی ۱۳ درصد و نسبت به میانگین درازمدت ۱۹ درصد کاهش داشته‌است‌.
وی با بیان اینکه علت اصلی وقوع سیل اخیر‌، تصرف در حریم و بستر رودخانه‌ها‌، وضعیت پوشش گیاهی‌، تغییر اراضی در بستر و حریم رودخانه‌ها و شدت بالای بارندگی بوده‌است‌، با اشاره به طبقه بندی چهارگانه سیلاب‌ها‌، گفت‌: سیلاب‌های ناگهانی‌، اغلب در حوزه های کوچک آبی و در مدت زمان کوتاه و در فصول بهار و تابستان رخ می دهد‌. این سیلاب‌ها‌، حالت غافلگیرانه دارند و معمولا خسارات زیادی را وارد می کند که نمونه آن را در سیلاب سال ۱۳۶۶ شهر تهران شاهد بودیم‌.
وی عامل دیگر خسارات ناشی از وقوع سیل اخیر را دخل و تصرف در بستر و حریم رودخانه‌ها دانست و گفت‌: در شهر‌ها و روستاهای مسیر رودخانه‌ها تصرف شده و حتی برخی پیمانکاران‌، کارگاه های خود را در حریم رودخانه‌ها تجهیز کرده بودند که باعث وارد آمدن خسارات مالی و جانی شد‌. حاج رسولی‌ها فقدان طرح جامع گردشگری در حریم رودخانه راهم عامل دیگر افزایش خسارات سیل عنوان کرد و اظهار داشت‌: متأسفانه فضای ایمن گردشگری برای استقرار مردم در حاشیه رودخانه‌ها تعبیه نشده بود‌. وی با بیان اینکه نقشه های حریم و بستر رودخانه‌ها را در طی یک دهه اخیر تهیه و اطلاع رسانی کرده ایم‌، گفت‌: برای ساخت وساز و هر فعالیت دیگری افراد به راحتی می توانند استعلام کنند‌.
خسارت ۵۱۵ میلیارد ریالی بارندگی های اخیر
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای هم گفت‌: طبق برآورد اولیه‌، خسارت ناشی از سیلاب و بارندگی های اخیر به راه‌ها حدود ۵۱۵ میلیارد ریال بوده‌است‌.
عبدالهاشم حسن نیا اظهار داشت‌: پس از وقوع سیل و رانش زمین‌، بلافاصله عوامل راهداری و سایر دستگاه های امدادی با به کارگیری همه تجهیزات و ماشین آلات خود‌، ضمن استقرار در مناطق حادثه دیده‌، اقدامات لازم را در خصوص بازگشایی راه‌ها و کمک به آسیب دیدگان در کمترین زمان ممکن انجام دادند‌.
وی با اشاره به اینکه بارندگی های اخیر به رویه آسفالت برخی از راه‌ها و همچنین سازه پل‌ها و تونل‌ها و ابنیه کشور خسارت زیادی وارد کرده‌است‌، اضافه کرد‌: میزان برآورد اولیه این خسارت در استان تهران ۱۰۰ میلیارد ریال بوده‌است‌.
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای افزود‌: همچنین برآورد‌ها نشان می دهد میزان خسارت وارده به راه‌ها و ابنیه استان البرز ۲۵ میلیارد ریال‌، استان کردستان ۲۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال‌، استان سمنان ۱۰ میلیارد ریال و استان قزوین ۷ میلیارد ریال بوده‌است‌. وی با بیان اینکه خسارات وارده در استان مازندران بیش از سایر استان‌ها بوده‌است‌، گفت‌: میزان خسارت وارده به جاده‌ها و تأسیسات مربوطه در استان مازندران ۳۴۵ میلیارد ریال برآورد شده که در نخستین ساعات وقوع سیل‌، رانش و ریزش کوه سبب بسته شدن برخی محورهای ارتباطی این استان شده بود‌.
وی عامل دیگر خسارات ناشی از وقوع سیل اخیر را دخل و تصرف در بستر و حریم رودخانه‌ها دانست و گفت‌: در شهر‌ها و روستاهای مسیر رودخانه‌ها تصرف شده و حتی برخی پیمانکاران‌، کارگاه های خود را در حریم رودخانه‌ها تجهیز کرده بودند که باعث وارد آمدن خسارات مالی و جانی شد‌.
خسارت ۵۱۵ میلیارد ریالی بارندگی های اخیر
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای هم گفت‌: طبق برآورد اولیه‌، خسارت ناشی از سیلاب و بارندگی های اخیر به راه‌ها حدود ۵۱۵ میلیارد ریال بوده‌است‌.
عبدالهاشم حسن نیا با اشاره به اینکه بارندگی های اخیر به رویه آسفالت برخی از راه‌ها و همچنین سازه پل‌ها و تونل‌ها و ابنیه کشور خسارت زیادی وارد کرده‌است‌، اضافه کرد‌: میزان برآورد اولیه این خسارت در استان تهران ۱۰۰ میلیارد ریال بوده‌است‌.
معاون راهداری سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای افزود‌: همچنین برآورد‌ها نشان می دهد میزان خسارت وارده به راه‌ها و ابنیه استان البرز ۲۵ میلیارد ریال‌، استان کردستان ۲۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال‌، استان سمنان ۱۰ میلیارد ریال و استان قزوین ۷ میلیارد ریال بوده‌است‌. وی با بیان اینکه خسارات وارده در استان مازندران بیش از سایر استان‌ها بوده‌است‌، گفت‌: میزان خسارت وارده به جاده‌ها و تاسیسات مربوطه در استان مازندران ۳۴۵ میلیارد ریال برآورد شده که در نخستین ساعات وقوع سیل‌، رانش و ریزش کوه سبب بسته شدن برخی محورهای ارتباطی این استان شده بود.