هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   160   دوهفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

فايبر سمنت جايگزين مناسب مصالح سنتي

در حال حاضر كمبود مسكن و ضعف كيفيت آن در كشور باعث به وجود آمدن پديده بد مسكني و يا بي‌مسكني شده كه از جهات مختلف بهداشتي، رواني، جسماني و اجتماعي بر سلامت افراد تأثیر زيادي گذاشته است و تنها راه رفع اين مشكل هماهنگ كردن عرضه و تقاضاست كه با توليد انبوه مسكن با ویژگی های 1- استاندارد بودن 2- ارزان بودن 3- ارتقاي كيفيت 4- سبك بودن 5- سرعت و كاهش زمان اجرا امکان‌پذیر است.

در صنعت ساختمان، فناوري عامل تعیین‌کننده روند و نحوه ارتباط بين فعاليت‌هايي است كه در يك فرايند توليدي و يا خدماتي، داده‌ها را به بازه نهايي تبديل مي‌كند. در اين روند مواد اوليه، مهارت انساني، ابزارآلات و ماشين‌آلات، دانش فني و فرهنگي كار از اهميت ويژه‌اي برخوردارند. همواره يكي از دغدغه‌هاي دست‌اندركاران صنعت ساختمان، نياز به مصالحي به شكل صفحه است که در گذشته اين نياز به صورت سنتي با چوب قابل تأمین بوده و با پيشرفت علم و تكنولوژي کاربرد صفحات مختلفي مانند ورق‌هاي فولادي، گچي، پلاستيكي و غيره گسترش پيدا نمود. ليكن هر یک از آنها عيوب مختلفي از جمله ضعف در مقابل رطوبت و آتش دارند كه امروزه با استفاده از ورقه‌هاي فایبر سمنت اين عيوب برطرف گرديده است. در حدود سال 900 ميلادي توليد صفحات سيماني كه با الياف آزبستي مسلح شده‌اند، ابداع گرديد. اين صفحات به دلیل دارا بودن آزبست، شكننده و سرطان‌زا هستند كه به همين دليل استفاده از آن در صنعت ساختمان گسترش چنداني پيدا نكرد. با ارتقای فن‌آوري،استفاده از الياف مختلف براي مسلح كردن صفحات سيماني از نوع چوب و غيره آغاز گرديد.در سال‌هاي پس از 1980 مسلح كردن صفحات سيماني با الياف سلولزي با نام تجاري آغاز و توليد آن گسترش پیداکرد كه پيرو آن استاندارد بين‌المللي معتبري براي آن تدوين گرديد.

فایبر سمنت (يا ورق سيماني) تركيبي منحصربه‌فرد و عاري از آزبست است كه در آن الياف طبيعي با بافتي از سيليكات يكپارچه شده تا ثبات اين محصول در تمامي شرايط اقليمي تضمين گردد. فایبر سمنت عمدتاً در نماي ساختمان، ديوارهاي داخلي و خارجی، كف و سقف به كار برده مي‌شود و از آنجا كه رطوبت آسيبي به اين محصول نمي‌رساند، مي‌توان از آن در محل‌هاي مرطوب مانند حمام، دستشويي و آشپزخانه ساختمان استفاده نمود . به عبارتی ديگر فایبر سمنت تركيبي از سيمان، سيليس و الياف سلولوزي است كه طي فرايندي به نام اتوكلاو تحت فشار و دماي بالا قرارگرفته كه موجب مي‌شود اين محصول با داشتن وزن مخصوص پايين، از مقاومت بالا (مدول الاستيته 4500 نيوتن بر ميليمتر مربع) و همچنين انعطاف‌پذیری منحصر به فردي برخوردار باشد. سيمان تركيب اصلي ورق‌هاي فايبرسمنت است كه موجب مقاومت بالاي اين محصول در برابر عوامل جوي خصوصاً رطوبت مي‌گردد. اين محصول به صورت انبوه در كشور‌هايي مانند كانادا، آمريكا، نيوزیلند، تايلند، تايوان و مالزي مصرف دارد كه همگي اين كشورها در معرض رطوبت بالا و عوامل ناپايدار جوي هستند. شایان‌ذکر است كه پروژه‌هاي متعددي نيز در شهرهاي مختلف كشور از جمله بندرعباس، كرمان، تبريز، كلاردشت، تنكابن و ... با این محصول اجرا شده كه چندين سال از زمان بهره‌برداري آنها گذشته است.

فايبرسمنت در 2 نوع ساده و طرح‌دار توليد مي‌شود كه نوع ساده آن جهت استفاده در ساخت انواع ديوارهاي خارجي و داخلي، پارتيشن، ديوارهاي ضد حريق، تايل‌هاي سقفي، عايق‌هاي صدا زیرسازی ديوارهاي خارجي كامپوزيتي، نماي خارجي، كف‌سازي، ديوارهاي فضاهاي خيس مانند آشپزخانه، دستشويي و حمام مناسب بوده و نوع طرحدارآن كه شامل طرح‌هاي چوب، سنگ، آجر، چرم و ... می باشد، جهت ساخت انواع ديوارهاي دكوراتيو خارجي و داخلي، پارتيشن، نماي خارجي مناسب است. اين ورقه‌ها معمولاً در استانداردهاي ابعادي مشخصي توليد مي‌شوند كه معمول‌ترين اين ابعاد 1200 × 2400 ميلي‌متر و 1220× 2440 ميلي‌متر مي‌باشد كه البته قابليت برش در اندازه‌هاي دلخواه را به راحتي دارا هستند.

نحوه نصب فایبر سمنت

فایبر سمنت توسط پيچ بر روي سازه فلزي و يا بتني اجرا مي‌گردد كه مشخصات سازه بسته به نوع كاربرد فایبر سمنت و همچنين نوع ساختمان و تعداد طبقات متفاوت خواهد بود و به علت اهميت رعايت درزهاي انبساط و نحوه آب بندی قبل از اجراي سازه در نقشه‌ها اصلاح خواهد گرديد.

مزاياي استفاده از فايبرسمنت در توليد صنعتي ساختمان

- افزايش سرعت احداث ساختمان و كاهش زمان ساخت

- انبوه‌سازي ساختمان با استفاده از سيستم‌ها و فناوري‌هاي نوين

- صرفه‌جويي در مصرف و كاهش اتلاف انرژي

- كاهش قيمت تمام‌شده ساختمان

- امكان استفاده از نيروي كار دائمي بر تمام فصول سال

- ارتقای جايگاه نيروي كار براي افراد تحصیل‌کرده در صنعت ساختمان

- كيفيت بالاي ساختمان و مقاومت در برابر حوادث طبيعي از جمله آتش‌سوزي و زلزله

- افزايش استحكام و عمر مفيد ساختمان

- كاهش پرت مصالح ساختماني

- كاهش آلودگي محیط‌زیست

- سبک سازی ساختمان

- امكان كنترل كيفيت و نظارت بر فرايند توليد در كارخانه

- مقاوم در برابر حشرات موذي نظير موش یا قارچ ها

- عايق صوت و حرارت

- تنوع طرح

- دوستدار محیط‌زیست

تحول ساختاري از روش‌هاي سنتي، منسوخ و كارآمد به روش‌هاي صنعتي و توليد انبوه براي كل اقتصاد كشور سرنوشت‌ساز است. بنابراين در اين شرايط تنها راهكار موجود شناخت و رويارويي است چرا كه توقف در اینجا به معني عقب‌ماندگي بوده و اين تحول، بايد در اولويت اقدامات جامعه مهندسي ساختمان كشور قرار گيرد.

سرعت عمليات اجرايي در بسياري از برنامه‌ريزي های اجرايي ساختمان به طور عام و ساخت و توليد مسكن به صورت خاص، در انتخاب سيستم صنعتي، نقش تعیین‌کننده‌ای ايفا مي‌كند. روش‌هاي سنتي ساخت در كشور نشان‌دهنده آن است كه اغلب اين روش‌ها قادر به اجراي سيستم سازه‌اي ساختمان در مدت زمان‌هاي كوتاه و باکیفیت مناسب نيستند. از طرفي روش‌هاي نوين ساخت صنعتي ساختمان هر يك قادرند زمان اجراي سازه و كل ساختمان را به مقدار قابل‌ملاحظه‌ای نسبت به روش‌هاي متعارف ساخت‌وساز كاهش دهند. از نكات قابل‌توجه، مسائل مالي این‌گونه پروژه‌هاست. تأمین مالي پروژه‌هاي با روش‌هاي صنعتي، نيازمند مكانيزمي متفاوت از روش‌هاي متعارف است. حجم سرمايه‌گذاري اوليه بالا در شروع پروژه‌ها و تخصيص اعتبار مورد نياز در طول پروژه، نحوه سرمايه‌گذاري متفاوتي را برای پيمانكار ايجاد مي‌كند.

ارائه‌دهنده مقاله:‌ اميد كشميري- شركت صنعت سازه ساتراپ

تلفن تماس: 88735442 -021