هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تنش افزایش مهندسان بیکار

 ‌ کد مطلب: 2144
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل گفت‌: تمامی نظام نامه هایی که در اجلاس هجدهم تصویب می شود باید اجرایی گردد اما به دلیل شرایط متفاوت برخی استان‌ها‌، ممکن است خط مشی‌ها با فراز و نشیب مواجه باشد‌.
فرید صالحی در حاشیه برگزاری هجدهمین اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی در گفتگو با خبرنگار پیام ساختمان در پاسخ به این سؤال که شهرداری چقدر با سازمان نظام مهندسی استان‌ها تعامل می کنند‌، اظهار داشت‌: سازمان های نظام مهندسی باید جایگاهشان را در استان‌ها تثبیت کنند و خوشبختانه در اردبیل ارتباط تنگاتنگی با جناب آقای لطف الهی به عنوان شهردار اردبیل داریم‌.
وی در مورداستفاده از مجریان ذی صلاح هم تصریح کرد‌: از چند سال پیش ساختمان های 6 طبقه به بالا که بیش از 1500 مترمربع مساحت دارند‌، به مجری ذی صلاح ارجاع داده می شوند‌. نظارت عالیه هم از طرف وزارت راه و شهرسازی انجام می شود‌. علاوه بر این سرپرست کارگاه بر اساس شیوه نامه شورای مرکزی اجرایی می شود تا اجرای آن از حالت صوری بودن دربیاید‌.
صالحی در مورد مشکلات سازمان نظام مهندسی گفت‌: رشد روزافزون فارغ التحصیلان در مقطعی سازمان‌ها را ازنظر اشتغال به چالش خواهد کشید و باید برنامه ریزی خاصی برای آن صورت بگیرد‌. مشکل دیگر مربوط به عدم اصلاح قانون نظام مهندسی است‌. قانون شهرداری‌ها از زمان تصویب چندین بار مورد اصلاح قرارگرفته‌است درحالی که قانون نظام مهندسی هنوز اصلاح نشده‌است‌. قانون باید بر اساس نیاز روز بازنگری شود‌.
وی اضافه کرد‌: در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان مشکلاتی مانند تعیین ظرفیت اشتغال و صلاحیت وجود دارد‌. به طور مثال 80 درصد پروانه هایی که در استان اردبیل صادر می شود‌، خارج از صلاحیت مهندسان استان است اما چنانچه به آنها کار ندهیم سازمان با مشکلات و تنش های زیادی مواجه می شود‌. علاوه بر این سیستم سهمیه بندی با قانون رقابت در یک بازار آزاد منافات دارد‌. حتی کسانی که در برخی نهاد‌ها شاغل هستند‌، بیشترین پروانه‌ها را امضاء می کنند‌.
رئیس سازمان نظام مهندسی استان اردبیل در مورد ارتباط سازمان با کاردان‌های فنی و انبوه‌سازان گفت‌: ما از نظارت کاردان‌ها عمدتا در مناطق روستایی که متراژ ساختمان‌ها پایین است‌، استفاده می کنیم؛ علاوه بر این کاردان‌ها جزو مجریان ذی صلاح هستند و درنهایت به منافعی که برای خود‌شان متصور هستند‌، می رسند‌. با تفاهم‌نامه های همکاری هم که با انبوه‌سازان داشته ایم تخفیفاتی را از طرف هیئت مدیره برای آنها در نظر گرفته‌ایم؛ علاوه بر این انبوه‌سازانی که تمایل دارند از پروانه های‌شان در نظام مهندسی استفاده کنند‌، بایستی از کانال اخذ مجری ذی صلاح مجوز بگیرند تا در قالب نظام مهندسی فعالیت کنند.