پرداخت مالیات چند برابر درآمد

شمار نشریه : 215


در سال‌های اخیر خبرهایی مبنی بر بالا گرفتن اعتراض صنف آهن‌فروشان منتشر شده است و هنوز هم اعضای این صنف از محاسبه نامعقول مالیات بردرآمد و عدم شفاف‌سازی قانون مالیات بر ارزش‌افزوده گلایه دارند. بدین منظور نشریه پیام ساختمان در ادامه بررسی مشکلات و اعتراضات اصناف گفتگویی با مرتضی اسحق -مدیرعامل شرکت آهن‌آلات ولی‌عصر ترتیب داد که در پی آمده است.
پیام ساختمان لطفاً در خصوص فروش، توزیع و قیمت (با توجه به اینکه این بازار تحت تأثیر نوسانات اقتصادی است) توضیحاتی بفرمایید.
تأثیر تغییر قیمت دلار و تحولات سیاسی داخلی و خارجی مربوط به کشورمان بر بازار آهن غیرقابل‌انکار بوده و منجر به نوسان قیمت شده و نوسان رو به بالا باعث می‌شود؛ عرضه‌کنندگان دست نگه دارند تا قیمت به حداکثر برسد و برعکس در زمان نوسان رو به پایین خریداران دست نگه می‌دارند تا قیمت به حداقل برسد که در هر دو صورت خریدوفروش مختل می‌شود.
پیام ساختمان آیا نظام توزیع در بخش آهن‌آلات انحصاری است؟
بله، به عقیده بنده در کشور ما همه‌چیز انحصاری است؛ اما به‌ظاهر این‌طور وانمود نمی‌شود.
پیام ساختمان چرا نظام توزیع در کشور ما معیوب است. راهکار شما در زمینه تقویت نظام توزیع چیست؟
دغدغه‌های‌ ‌حوزه توزیع مربوط به امروز و دیروز نیست. باید در ابتدا سرمنشأ مشکل را پیدا کرد تا بتوان راه‌حل برای آن تجویز کرد.
در زمینه راهکارها به اعتقاد بنده به‌عنوان فعال این حوزه بهترین راه شفاف‌سازی بازار ، ضمانت‌های اجرایی صحیح و محکم برای دریافت و پرداخت، امنیت شغلی برای آهن‌فروشان، مبارزه شدید با کلاهبرداری و پیگیری آنها می‌باشد.
پیام ساختمان چرا در شرایطی که بازار آهن در رکود به سر می‌برد، قیمت‌ها افزایش می‌یابد؟
 به‌این‌علت که هزینه سربار تولید، حمل‌ونقل کالا، خواب سرمایه افزایش پیدا کرده و اگر تولیدکننده افزایش قیمت ندهد ضرر می‌کند که به نظر من در حال حاضر تقریباً همه تولیدکنندگان میلگرد زیان‌ده هستند.
پیام ساختمان همواره بین تولیدکننده و مصرف‌کنندگان،  واسطه ها قیمت تمام‌شده را بالا می‌برند؛ چه اقداماتی برای حذف این واسطه‌ها تابه‌حال صورت گرفته است؟
 در شرایط فعلی در مورد خیلی از محصولات مثل میلگرد و ورق سیاه و بسیاری از ورق‌های روغنی و اسید دیگر چنین امکانی وجود ندارد، شرایط در حال حاضر در تعداد خیلی محدودی از محصولات مبارکه وجود دارد و دلیل آن‌هم عرضه کم آن محصولات توسط فولاد مبارکه است.
پیام ساختمان  با توجه به اینکه بیست سال و اندی از تأسیس بازار آهن شادآباد می‌گذرد، کسبه این منطقه همواره با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند ازجمله نبود مالیات، نبود پارکینگ که نسبت به این قضیه گلایه دارند؛ آیا هنوز اقدامی صورت نگرفته است؟
مسئله مالیات در حال حاضر به علت این‌که شفافیت خریدوفروش در آهن‌فروشان وجود ندارد بسیار بغرنج شده است و تا زمانی که مشکلات ارزش‌افزوده مرتفع نشود فکر نمی‌کنم که این قضیه درست شود، از طرف دیگر چون سازوکار محاسبه مالیات بر درآمد در بازار آهن بسیار غیرمعقول از طرف اداره مالیات مطرح می‌شود؛ یعنی اگر با سازوکار اداره مالیات پیش برویم باید چند برابر درآمد کل سالمان را بابت مالیات بپردازیم؛ بنابراین بسیاری از آهن‌فروشان یا تعطیل کرده‌اند یا غیررسمی کار می‌کنند که این موضوع به ضرر دو طرف یعنی دولت و آهن‌فروشان می‌باشد. علاوه بر مشکل مذکور که راه‌حلی نداشته متأسفانه آب آشامیدنی مناسب هم در بازار آهن وجود ندارد و به‌طورکلی در بسیاری از بلوک‌های بهاران آب قطع است.