مهلت اعتبار اوراق تسهیلات مسکن

شمار نشریه : 215


شرکت فرابورس ایران در اطلاعیه‌ای در مورد مهلت نقل و انتقال، هبه و استفاده از اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن شفاف سازی کرد.
 شرکت فرابورس ایران اعلام کرد: در پی بازگشایی نماد اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن تیرماه 1394 با نماد «تسه 9404»، مهلت اعتبار اوراق نامبرده جهت «نقل و انتقال و هبه» یا استفاده از آن اعلام شد .
نماد معاملاتی هر سری از اوراق، یک ماه قبل از سررسید نهایی اعلام شده بانک مسکن، در فرابورس متوقف می شود و دارندگان اوراق در یک ماه آخر می‌توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن برای دریافت تسهیلات اقدام کنند.
 با توجه به شکایت برخی از دارندگان این اوراق که در مهلت مقرر نسبت به تشکیل پرونده و استفاده از این اوراق یا فروش آن اقدام نکرده‌اند، مدت اعتبار این اوراق از تاریخ صدور آن، که در متن «گواهینامه نقل و انتقال و سپرده‌گذاری» قید شده است، حداکثر دو سال است .
 این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره 6 ماهه قابل تمدید است و تمدید این مهلت برای بیش از سه سال، به دلیل مقررات بانک مرکزی به هیچ عنوان برای بانک مسکن امکان‌پذیر نیست.
بانک مسکن تا کنون در چارچوب اختیارات قانونی موردی، نسبت به تمدید مدت اعتبار برخی از این اوراق اقدام کرده است. اما طبق اطلاعات دریافتی از بانک مسکن، این بانک در حال حاضر هیچگونه برنامه‌ای برای تمدید مهلت اوراق موجود، ندارد.