هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ورود به عرصه ساخت‌وساز از نگاه سرمایه‌گذاران

کد خبر : 2108
مسکن از کالاهایی است که در عین مصرفی بودن کالای سرمایه‌ای محسوب می‌شود، به دلیل همین ویژگی است که این کالا برای بسیاری از ایرانیان نقش قلک را بازی می‌کند و باعث می‌شود پیگیری جریان بازار هیچ‌گاه از دید سرمایه‌گذاران دور نماند. سرمایه‌گذاران در این بازار به کمین می‌نشینند و در موقعیت مناسب به‌سوی آن خیز برمی‌دارند.
در بازار مسکن آنچه به‌مثابه فرصت به‌حساب می‌آید درگرو دو متغیر قیمت و وضعیت بازار است. رونق یا رکود در معاملات ازجمله نکاتی است که سرمایه‌گذاران برای ورود به بازار لحاظ می‌کنند. پس از حصول توافقات، بازار مسکن نیز مانند دیگر بازارها با مختصات خاص خود روبه‌رو بوده و هر دو متغیر قیمت و وضعیت (رونق یا رکود) متفاوت از سال‌های قبل بوده است. با در نظر گرفتن چنین ویژگی‌هایی، مهم‌ترین سؤال پیش روی فعالان این است که آیا زمان کنونی باوجود  توافقات 5+1 و رکود حاکم بر بازار مسکن، مقطع مناسبی برای ورود به بازار است یا آنکه فصل سرمایه‌گذاری در مسکن به پایان رسیده است؟ موضوعی که هفته‌نامه پیام ساختمان در گزارشی با عنوان بررسی عوامل سرمایه‌گذاری در بخش مسکن به آن پرداخته است.
دولت باید توان مالی بانک‌ها را بالا ببرد
جمشید برزگر؛ رئیس هیئت‌مدیره کانون انبوه‌سازان ایران با بیان اینکه سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن زمان‌بر است ،گفت: زمان ورود سرمایه‌گذاران به این بخش رابطه مستقیم با دوره‌های رونق و رکود مسکن دارد. با توجه به اینکه پروسه خرید زمین، پروانه ساخت و تأمین مصالح موردنیاز برای ساخت زمان‌بر و طولانی است ، سرمایه‌گذاران بیشتر به دنبال بازار زودبازده می‌باشند و رونق در این حوزه با کندی صورت می‌گیرد.
 وی افزود: واقعیت این است که در شرایط کنونی برای تحقق رونق بازار، رکود باید کاملاً برطرف و التهاب بازار از بین برود که این خود مستلزم مرور زمان است. به نظر بنده انشاا.. با رفع تحریم‌ها و نهایی شدن توافقنامه امیدواریم گشایش در حوزه‌های تولید و سرمایه‌گذاری در تمامی زمینه‌ها ایجاد شود که از این گشایش قطعاً صنعت  مسکن و ساختمان هم بی‌بهره نخواهد بود.
 برزگر یادآور شد: زمانی سرمایه‌گذاری در ایران رشد می‌کند که توان بانک‌ها بالا رفته  و نرخ تورم کاهش پیدا کند. ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم  وقتی نرخ تورم  بالا بوده و توان و قدرت خرید سرمایه‌گذاران و مشتریان پایین است، شاهد رونق باشیم.  قطعاً در این حوزه  زمانی شاهد شکوفایی و رونق خواهیم بود که  بانک‌ها سرمایه‌شان بالا برود زیرا وقتی بانک‌ها سرمایه‌شان بالا رفت تسهیلاتشان نیز افزایش‌یافته و با بهره‌ای کمتر سرمایه را  در اختیار خریداران و یا تولیدکنندگان قرار می‌دهند که خود این امر  قطعاً موجب رونق و شکوفایی خواهد بود؛ بنده امیدوارم این موضوع هر چه سریع‌تر اتفاق بیفتد و به‌زودی شاهد این روزها باشیم.
رئیس هیئت‌مدیره کانون انبوه‌سازان ایران با بیان اینکه سرمایه‌های بلوکه‌شده متعلق به دولت است، گفت:  اگر دولت بتواند سرمایه‌ بانک‌ها را افزایش دهد و یا بخشی از دارایی‌های آزادشده را به صنعت و ساختمان تخصیص دهد، می‌تواند گرهی از مشکلات صنعت ساختمان باز کند. یکی از گره‌های اصلی ما عدم توان بالای سرمایه‌های بانکی است و دولت باید توان مالی بانک‌ها را بالا ببرد تا آنها توان افزایش تسهیلات در بلندمدت داشته باشند. دوم اینکه در بخش سرمایه‌گذاری بسترهای لازم را آماده کرده و امکان و توان سرمایه‌گذاری را بالا ببرند تا سرمایه‌گذارانی ایرانی خارج از کشور و صاحبان سرمایه خارجی که تمایل به ورود در بازار ایران را دارند به‌راحتی پروژه‌های آماده ،شفاف و شسته‌رفته در اختیارشان قرار گیرد .
برزگر در پایان گفت: همه این موارد منوط به اجرای درست حداقل‌های اولیه است تا بازارهای ما برای ورود سرمایه‌گذاران باز شود.
بهترین فرصت برای ورود سرمایه‌گذاران به حوزه‌های اقتصادی
مدیرعامل یک شرکت مشاور سرمایه‌گذاری ضمن تشریح شرایط کنونی اقتصاد گفت: در حال حاضر بررسی وضعیت 40 ساله اقتصاد کلان کشور این نکته را گوشزد می‌کند که شرایط کنونی بهترین زمان برای اقتصاد و بهترین فرصت برای افرادی است که تمایل دارند در بازارهایی  مانند مسکن و سرمایه وارد شوند یا در شهرک‌های صنعتی و... سرمایه‌گذاری کنند.  وی افزود: مستندات تاریخ 45 ساله اقتصاد کشور و شرایط مطلوب سرمایه‌گذاری کنونی این مسئله را تأیید می‌کند.
مهدی طحانی، با تأکید بر ایده آل بودن شرایط اقتصاد کشور برای هر نوع سرمایه‌گذاری خاطرنشان کرد: متأسفانه قرار داشتن در شرایط رکود طولانی بازار سرمایه تمام اذهان را دچار رخوت کرده و بیشتر از آنکه بازارها دچار رکود باشد تفکر افراد دچار رکود شده است.
طحانی با اشاره به اینکه چشم سرمایه‌گذاران به رنگ قرمز تابلو عادت کرده است، تصریح کرد: امروز با وجود انتشار اخبار مثبت و متعدد گوش سرمایه‌گذاران همچنان طالب شنیدن و جذب اخبار منفی است و این مسئله درست مانند روند بازار در دی‌ماه 92 است که همه افراد به دنبال اخبار مثبت بودند .
موضوع مهیا بودن زمینه سرمایه‌گذاری در ایران در حالی مطرح می‌شود که رئیس‌کل بانک مرکزی نیز در بیست و پنجمین همایش سیاست‌های پولی و ارزی با اشاره به اتخاذ رویکردهای علمی و الگوی تیم اقتصادی دولت، انضباط پولی و مالی، حفظ ثبات بازار ارز و هدایت منابع به سمت فعالیت‌های تولیدی اعلام کرد برآیند این موارد موجب شده تا شاهد خروج از رکود تورمی و کنترل تورم باشیم .