هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

انبوه سازان از وضیعت حاضر رنج می برند


گروه ساخت‌وساز: درحالی‌که باید در هر کشوری سیاست‌های کلان در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ... حول محوری مشخص باشد اما در کشور ما هر دولتی سیاست‌های خاص خودش را دنبال می‌کند و تفاوت در طرح‌ها و برنامه‌ها بسیار زیاد است. در بخش تولید مسکن هم وضعیت به همین منوال است؛ برخی دولت‌ها اعتقاد به ساخت‌وساز به شکل انبوه دارند و برخی تولید مسکن در مقیاس‌های کوچک برای دهک‌های ضعیف را دنبال می‌کنند. این سیاست‌های متفاوت و البته در بسیاری مواقع متناقض علاوه بر اینکه وضعیت مسکن را در کشور با چالش‌های بسیاری مواجه می‌کند، عواقب نامطلوبی برای نیرو‌های فعال در صنعت ساختمان به همراه خواهد داشت.
 انبوه‌سازان یکی از انجمن‌هایی است که در دولت قبل از آنها به‌عنوان «لشکر وزیر راه و شهرسازی» برای ساخت‌وساز، یاد می‌شد و دولت امیدوار بود با استفاده از ظرفیت‌های آنان مسکن مهر را پیش ببرد اما تاکنون برای این سازندگان در دولت یازدهم پروژه‌ای تعریف‌نشده است. در رابطه با آینده ساخت‌وساز و انبوه‌سازان در دولت یازدهم سراغ حسن محتشم، رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران رفته‌ایم.
پیام ساختمان: طرح لیزینگ انبوه‌سازان به کجا انجامید؟
لیزینگی که انبوه‌سازان پیشنهاد داده‌اند، نیاز به مجوز بانک مرکزی ندارد؛ مانند کسی که می‌خواهد بخشی از ملکش را نقد و بخشی را نسیه بفروشد. ما در این راستا با بانک‌ها ازجمله بانک شهر صحبت کرده‌ایم تا چارچوب و نحوه اجرای آن را تهیه کنیم. به دلیل اینکه طرح لیزینگ دیگری توسط دولت و بانک مسکن در حال انجام است که البته وسیع‌تر و کامل‌تر است، ما فعلاً دست نگه‌داشته‌ایم.
پیام ساختمان: نظرتان در مورد لیزینگی که دولت و بانک مرکزی می‌خواهند اجرا کنند، چیست؟
این لیزینگ هیچ امتیازی به خریدار نمی‌دهد، بلکه پول گرانی است با بهره‌ای غیرمتعارف و بیشتر از سود‌های بانکی که ممکن است در ابتدا به خریدار کمک کند اما در ادامه به دلیل بهره‌های بسیار بالا خریدار دچار مشکل خواهد شد. درحالی‌که لیزینگ انبوه‌ساز اثرات تورمی ندارد برای خریدار هم گران تمام نمی‌شود.
پیام ساختمان: وضعیت انبوه‌سازان در سال جاری به کجا ختم می‌شود؟
انبوه‌سازان مسئولیت تولید مسکن در کشور را بر عهده دارند و تا زمانی که دولت در اقتصاد کلان تصمیمات منطقی و معقولی برای ساخت و ساز نگیرد، در بخش مسکن و انبوه‌سازی هم اتفاقی نمی‌افتد. دولت در طول دو سال اخیر به خاطر کنترل تورم بر سیاست‌های انقباضی و کند شدن چرخه پول تأکید کرد و البته موفق هم شد اما کنترل تورم نباید به قیمت رکود و بیکاری باشد. این سیاست بر کل اقتصاد از جمله بخش مسکن تأثیر منفی گذاشته و دولت تصمیم گرفته اقتصاد را از حالت رکود خارج کند. قطعاً برای اینکه آن را فعال کند، مجبور است مسکن را فعال کرده و تمهیداتی بیاندیشد که البته معتقدم کفایت نمی‌کند. طرح وام 80 میلیون تومانی به‌علاوه 10 میلیون تومان وام به‌صورت جعاله برای خانه اولی‌ها به دلیل اینکه مخصوص خانه اولی‌هاست با محدودیت مواجه است. موضوع دیگر اینکه مدت انتظار این وام حداقل یک سال است و اگر کسی امروز سپرده‌گذاری 40، 30 و 20 میلیون تومانی را انجام دهد، سال آینده نتیجه می‌دهد؛ بنابراین امسال خبری از رونق نیست. تنها اتفاق مبارک این است که انبوه‌سازان و سازندگانی که واحد‌های کوچک ساخته‌اند، می‌توانند امیدوار باشند که اگر امسال پروژه را به اتمام برسانند، سال آینده با توجه به این وام‌ها به فروش برسانند.
پیام ساختمان: حضور انبوه‌سازان در بافت فرسوده در چه مرحله‌ای است؟
تفاهم‌نامه‌ای بین شرکت عمران و بهسازی وزارت راه و شهرسازی و کانون سراسری انبوه‌سازان امضاء شده است اما مهم‌تر از این تفاهم‌نامه، اجرای مفاد آن است. اگر وزارت راه و شهرسازی و دستگاه‌های ذی‌ربط مسئله تملک را در بافت فرسوده تسهیل کنند، انبوه‌سازان می‌توانند وارد چرخه کارشده و مؤثر واقع شوند.
صحبت پایانی؟
بخش مسکن و انبوه‌سازی از وضعیت حاضر رنج می‌برد و به نظر می‌آید امسال خبری از رونق نباشد و احتمالاً در شش‌ماهه دوم امسال شاهد تورم در بخش مسکن خواهیم بود. صنعت ساختمان یک عزم ملی می‌خواهد. ما سالانه یک‌میلیون واحد مسکن می‌خواهیم که ضمن تولید این رقم، باید همزمان تقاضا تقویت و فعال شود.