هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   215   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

ایران 565 بار لرزید

کد مطلب : 2258
در حالی حوادث ساختمانی طی چند سال اخیر به شدت افزایش یافته و ساختمان‌ها با وجود نوساز بودن در فهرست بافت فرسوده قرار گرفته‌اند که همواره خطری جدی به نام زلزله ساکنان خانه‌های سست و غیر استاندارد را تهدید می‌کند‌. از این ساختمان‌ها نمی‌توان انتظار داشت در مقابل بلایای طبیعی مقاوم باشند زیرا همگان می‌دانند که برخی از این ساختمان‌ها آنقدر آبکی ساخته شده‌اند که با توفان هم فرو می‌ریزند چه برسد به زلزله!
 آنچه در این شرایط بیش از همه نگران‌کننده است وقوع ۵۶۵ زلزله است که تنها در خرداد سال‌جاری کشور را لرزانده است‌.بزرگ‌ترین زلزله کشور در خرداد ماه سال‌جاری امسال در استان کهگیلویه و بویراحمد و به بزرگی بیش از ۴ (در مقیاس امواج درونی) به ثبت رسیده است‌.
بر اساس گزارش بنیاد مسکن انقلاب اسلامی‌، شبکه‌های لرزه‌نگاری کشوری در خردادماه ۱۳۹۴، تعداد ۵۶۵ زمین‌لرزه با بزرگی بیش از یک (در مقیاس امواج درونی) که در ایران و نواحی مرزی روی داده است را ثبت و تعیین محل کرده‌اند‌.
در این ماه تعداد هفت زمین‌لرزه با بزرگی بیش از ۴ در کشور توسط مرکز لرزه‌نگاری کشوری به ثبت رسیده که بزرگ‌ترین آن در تاریخ ۱۱ /۰۳/ ۱۳۹۴ با بزرگی ۴ /۵ طبق اعلام IGTU) ) حوالی دوگنبدان واقع در استان کهگیلویه و بویراحمد، رخ داده است‌.
زمین‌لرزه ۱۱ خرداد ۱۳۹۴ استان کهگیلویه و بویراحمد؛ در ساعت ۰۴:۳۲:۲۹ روز ۱۱ خردادماه ۱۳۹۴ برابر با ۰۰:۰۲:۲۹ به وقت بین‌المللی روز یک ژوئن ۲۰۱۵ زلزله‌ای با بزرگای ۴/۵ و عمق کانونی ۸ کیلومتر طبق اعلام IGTU بزرگای ۴/۴ و عمق کانونی ۱۰ کیلومتر طبق اعلام USGS در استان کهگیلویه و بویراحمد به وقوع پیوست‌. کانون این زلزله در فاصله ۴۲ کیلومتری دوگنبدان گزارش شده است‌.
مهم‌ترین زمین‌لرزه‌های جهان در خردادماه سال ۱۳۹۴ تعداد ۱۷ زلزله با بزرگای ۶ و بالاتر در زمین رخ داد که یک زلزله با بزرگای 7 و بالاتر بود‌ مهم‌ترین رویداد لرزه‌ای که در این ماه رخ داده مربوط به زمین‌لرزه با بزرگای ۷/۸ چی چی شیمای ژاپن بوده است‌.
زلزله ۳۰ مه ۲۰۱۵ با بزرگای ۷/۸ در غرب شمال غربی چی‌چی بر ۶۷۷ کیلومتری زیر اقیانوس آرام روی داد‌. این زمین‌لرزه در داخل ورقه پاسیفیک که به زیر ژاپن فرورانش می‌کند، روی داده است‌.
زمین‌لرزه‌هایی که دارای عمق بیش از ۳۰۰ کیلومتر هستند اغلب زمین‌لرزه‌های عمیق نامیده می‌شوند‌. این قبیل زمین‌لرزه‌ها آسیب و خسارات کمتری در سطح روی کانون نسبت به زمین‌لرزه‌های با بزرگی مشابه و عمق کمتر بر جای می‌گذارند‌. زمین‌لرزه‌های بزرگ عمیق در گستره شدت لرزش در پیرامون مرکز زلزله وسیعی از کانون احساس می‌شوند‌.