شیوه نامه تبلیغات انتخابات نظام مهندسی ابلاغ می شود

شمار نشریه : 215

کد مطلب : 2114
گروه گزارش: هفتمین دوره انتخابات اعضای هیئت‌مدیره سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها روز پنج‌شنبه، نهم مهرماه سال جاری از ساعت ۸ صبح تا ۱۷ برگزار خواهد شد. البته برگزاری چنین انتخاباتی، مقدمات و مؤخرات بسیاری دارد، چراکه این فرایند، مطابق جدول زمان‌بندی اعلام‌شده از سوی معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی، از روز 24 اردیبهشت سال جاری و با تعیین اعضای دو هیئت نظارت و اجرایی هر استان و صدور حكم برای آنان آغازشده و تا روز شنبه 25 مهرماه امسال و با صدور و اعطای اعتبارنامه اعضای منتخب هیئت‌مدیره سازمان استان توسط وزارت راه و شهرسازی ادامه می‌یابد. اما آنچه در این مدت باقی مانده بیش از هر موضوع دیگری اهمیت دارد سلامت برگزاری انتخابات است، موضوعی که  به‌شدت مورد تأکید مسئولان، از جمله حامد مظاهریان، معاون وزیر راه و شهرسازی نیز هست. ازاین‌رو در خصوص همین موضوع با وی  گفتگو کرده ایم.
پیام ساختمان: چرا انتخابات پیش روی سازمان نظام‌مهندسی ساختمان اهمیت دارد؟
اصولاً در جوامع دموکراتیک و مبتنی بر مشارکت مردم همه انتخابات‌ها در هر سطحی دارای اهمیت ویژه خود است. در کشور ما نیز این موضوع دارای جایگاه ویژه‌ای است. انتخابات مجالس، ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر از موارد عمومی آن است و نهادهای حرفه‌ای و بخش خصوصی نیز به‌طور پیوسته در این امر دخیل‌اند. انتخابات از جنبه توسعه مشارکت از یک‌سو و نظام ارزیابی منتخبان قبلی نیز از سوی دیگر موردتوجه رأی‌دهندگان قرار می‌گیرد. در سال‌های اخیر سازمان‌های نظام‌مهندسی ساختمان استان‌ها با چالش‌های خاصی مواجه شده‌اند که در دوره عمر آنها بی‌سابقه است و برای مواجهه با این چالش‌ها حضور افرادی اندیشمند و باتجربه در هیئت‌مدیره سازمان‌ها امری ضروری و بسیار مهم است. لذا می‌توان دوره اخیر را به لحاظ شرایط خاص این سازمان‌ها و شرایط خاص حرفه مهندسی ساختمان دارای اهمیتی بیشتر دانست.
پیام ساختمان: تامین سلامت برگزاری انتخابات با چه کسانی است و چه تضمینی برای آن وجود دارد؟
هیئت‌های اجرائی انتخابات در استان‌ها مسئولیت مستقیم برگزاری انتخابات و سلامت آن را بر عهده دارند. وزارت راه و شهرسازی نیز به‌عنوان دستگاه نظارت، وظیفه نظارت بر حسن برگزاری آن را عهده‌دار است. در این راستا در هر استان دستگاه نظارت به ریاست مدیرکل راه و شهرسازی استان تشکیل‌شده و برای هماهنگی و ایجاد وحدت رویه و هدایت و هماهنگی خط‌مشی‌های کلی و عمومی، دستگاه نظارت کشور در محل دفتر سازمان‌های مهندسی و تشکل‌های حرفه‌ای این وزارتخانه تشکیل‌شده است.
پیام ساختمان: نظر شما در خصوص تبلیغات داوطلبان چیست؟ آیا وزارتخانه سازوکار مشخصی در این خصوص دارد؟
آنچه مسلم است دو وجه رعایت اخلاق حرفه‌ای و روش اثباتی باید به‌عنوان اصل حاکم در تبلیغات انتخاباتی مدنظر قرار گیرد. فراموش نکنیم که در کشوری اسلامی با پیشینه تمدن تاریخی مشهور به ادب و جوانمردی زندگی می‌کنیم و این پشتوانه در کنار بنیادهای اخلاق مهندسی ما را دراین‌باره باید به سمتی سوق دهد که داوطلبان و طرفداران آنها مبانی تبلیغات خود را بر این محورها استوار نموده، به جنبه‌های اثباتی خود بپردازند و از روش‌های سلبی و نفی دیگران خودداری کنند. برخی روش‌های تخریبی و موهن که متأسفانه در فضای مجازی و سایبری دیده می‌شود، اقداماتی غیرمسئولانه، غیراخلاقی و مذموم است و به‌هیچ‌وجه در شان مهندس و مهندسی نیست. برای جلوگیری از این پدیده مخرب اطلاعیه‌ای صادرشده و البته شورای مرکزی نیز پیش‌نویس شیوه‌نامه‌ای را برای تبلیغات آماده کرده که با هماهنگی دستگاه نظارت کشور به‌زودی ابلاغ می‌شود.
پیام ساختمان: رأی‌دهندگان باید به چه موضوعاتی توجه کنند؟
علاوه بر توجه به زمان و مکان‌های تعیین‌شده در استان‌ها برای ارائه رأی خود، رأی‌دهندگان باید نهایت دقت را در انتخاب خود لحاظ کنند. به پیشینه، معلومات، توان و تجربه و اطلاعات افراد بخصوص در زمینه‌های مهندسی، حقوقی و مدیریتی توجه و افرادی واقعاً شایسته و بایسته را انتخاب کنند. رأی‌دهندگان باید کسانی را انتخاب کنند که دارای غنای معنوی و مالی باشند، زیرا عضویت در هیئت‌مدیره سازمان نظام‌مهندسی ساختمان استان جایگاهی برای خدمت به حرفه و مردم و مهندسان است نه محلی برای ارضای جاه‌طلبی‌های فروخفته و نه محلی برای اشتغال و کسب درآمد. قانون‌گرایی، توجه به حقوق شهروندی و توسعه حرفه نیز از ویژگی‌های لازم برای تصدی چنین مسئولیت‌هایی است. رأی‌دهندگان باید از تسلیم شدن در برابر هیاهو و تبلیغات بی‌مایه خودداری کنند و بر اساس مطالعه و دقت رأی دهند، زیرا با این انتخاب درواقع، حداقل برای سه سال آینده سرنوشت حرفه‌ای خود را رقم می‌زنند.
امید است کلیه اعضای محترم سازمان‌های استان‌ها با درایت و تدبیر لازم در این انتخابات شرکت کنند و زمینه اداره امور حرفه‌ای خود را به اشخاص شایسته‌ای بسپارند که منافع عموم را برای فرصت‌های شخصی ترجیح  می‌دهند.