اهميت فشردگی فوم در بلوک سقفی و تریدی پانل

شمار نشریه : 160


استاندارد ملی ایران به شماره 11108 (اجباری) حداقل دانسیته برای پلی استایرن را در ویرایش اول (شهریور 90) معادل 15 کیلوگرم بر مترمکعب و در اصلاحیه بعدی (اسفند 91) معادل 12 کیلوگرم الزام نموده است. وزن رایج بلوک‌های پلاستوفوم با ابعاد 25×50 ×200 سانتی متر بین 5/1 تا 8/1 کیلوگرم می‌باشد که با وزن استاندارد جدید (3 کیلوگرم) 100 درصد اختلاف دارد (چگالی رایج بین 5 تا 6 است!). مهم‌ترین عامل این کاهش کیفیت، ضعف دانش فنی در تولیدکنندگان (صاحبان تکنولوژی) و به تبع آن، مصرف‌کنندگان است که اطلاعات فنی را از تولیدکنندگان غیراستاندارد (اکثریت قریب به اتفاق) طلب می‌نمایند. در این بین اصطلاحاتی مانند:«توجیه اقتصادی، نقش پرکننده، قالب ماندگار، سبک و عایق» تعاریف و دفاعیاتی است که به بلوک‌های پلاستوفوم نسبت داده می‌شود، اما بزرگ‌ترین خطر و ضرری که بلوک‌های« غیر‌استاندارد» بر کل ساختمان‌ها وارد می‌نمایند، عدم مسلح بودن بتن سقف‌ها بر اثر استفاده از آنها می‌باشد. برای کارفرمایی که آرماتور حرارتی رویه سقف‌ها را خریده و دستمزد آرماتوربند و مهندس ناظر را پرداخت نموده، عملاً به علت چسبیدن و فرو رفتن میلگردهای 5/6 ساده (کلاف) به فومی که فشردگی‌اش يك سوم استاندارد جهانی و يك دوم استاندارد ایران است، بتن غیرمسلح خواهد بود.

سقف، بخشی از سازه است که بار مرده و زنده (ثقلی و دائمی) را تحمل نموده و در زلزله نیز باید به مثابه دیافراگم صلب، رفتار مناسب سازه را تضمین نماید که با این خطای رایج، همان cm 5 بتن، با این همه تأثیر و نقش مهم، غیرمسلح می‌گردد.

در مورد« تری دی پانل» به عنوان دیوار غیر باربر، قید عنوان غیر باربر منجر به کم اهمیت تلقی شدن این محصول گردیده است، در حالی که طبق ضوابط (مبحث ششم و آیین‌نامه زلزله) باید وزن خود و قطعات الحاقی (کابینت، آبگرمکن، پکیج و ...) و عکس‌العمل‌های زلزله را تحمل نماید. با یادآوری رفتار و عملکرد قید و بست های نردبانی در ستون‌های فلزی دوبل که برای 1 درصد فشار موجود طرح می‌شدند (نیروی ملاک طراحی آنقدر کم است که finger force نامیده می‌شود)، جلوگیری از کمانش برشگیرها نیز وظیفه فومی است که مفتول در آن فرو رفته است، با این حساب هرچقدر فوم فشرده‌تر و قطر مفتول کمتر و تعداد آن بیشتر باشد، انتقال برش تا ظرفیت نهایی قطعه میسر می‌گردد. بدیهی است شاقولی، تراز بودن و نیاز به کمترین لایه نازک‌کاری و آستر، تنها تابع سختی خود محصول (پانل بدون شاتکریت) بوده که چگالی 12 یا 15 و مفتول سه برای مش را توجیه می‌نماید.

ارائه دهنده مقاله: پارس بتن مقاوم تیام واحد R&D