هرهفته شنبه ها - سال سیزدهم

پرتیراژترین نشریه صنعت ساختمان

نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

تعطیل کردیم چون تولید صرفه ندارد


 کورش شرفشاهی: دارندگان کارخانه های سنگبری کشور نسبت به قانون مالیات بر ارزش افزوده اعتراض دارند. این کارخانه داران تاکید دارند که در شرایط فعلی که رکود بر بازار ساخت و ساز کشور حاکم بوده و خریدار سنگ به شدت کم شده، سنگبری با توجه به مالیات بر ارزش افزوده صرفه اقتصادی ندارد. به همین دلیل جلسه اتحادیه سنگبری های شهر ری با حضور تعداد قابل توجهی از اعضای این اتحادیه برگزار شد و اعضای این اتحادیه با اکثریت قاطع تصمیم گرفتند تا کارخانه های سنگبری خود را تا روشن شدن تکلیف مالیات بر ارزش افزوده تعطیل کنند.
در این جلسه رئیس اتحادیه سنگبری های شهرری پس از آنکه اتفاقات اخیر برای سنگبری ها را به اعضا توضیح داد و اعلام کرد که سنگبری های دیگر استان های کشور در اعتراض به قانون مالیات بر ارزش افزوده کارخانه های خود را تعطیل کرده اند، از اعضا خواست تا نظرات خود را در این مورد اعلام کنند و اعضای اتحادیه نیز پس از بیان اینکه با این شرایط، سنگبری صرفه ندارد، با تهیه صورت جلسه ای اعلام کردند که کارخانه های خود را تعطیل و کارگران را نیز اخراج می کنند.
در این رابطه با محمد حجاری زاده، رئیس اتحادیه سنگبری های شهر ری گفتگو کردیم که در ادامه آمده است:
پیام ساختمان در خبرها آمده بود که سنگبری های استان تهران کارخانه را تعطیل کرده اند. چرا این تصمیم را گرفتید؟
در حال حاضر به علت رکود صنعت ساختمان، وضعیت سنگبری ها خیلی بد است. به نوعی که خیلی از کارخانه های سنگبری تعطیل هستند و آنهایی هم که کار می کنند و می خواهند چراغشان خاموش نباشد، تنها با 50 درصد ظرفیت کار می کنند و می توانیم ادعا کنیم که این کارخانه ها نیز به صورت غیرمستقیم تعطیل هستند.
پیام ساختمان  دلیل استفاده از 50 درصد ظرفیت کارخانه های سنگبری چیست؟
شاید به خاطر اینکه در کارخانه هایشان دپوی سنگ زیاد شده و فروش نمی رود، در این شرایط اگر هم بتوانند تولید کنند، جای نگهداری ندارند و همین امر باعث توقف یا کاهش تولید شده است.
پیام ساختمان آیا بازار مسکن در رکود به سر می برد یا سازندگان برای ساختمان خود از سنگ استفاده نمی کنند و کالای دیگری جایگزین سنگ ساختمانی شده است؟
دلیل رکود بازار سنگ این است که بازار مسکن بسیار خراب شده و این را همه اصناف می دانند. تنها صنف سنگبری با رکود مواجه نیست، بلکه بازارهای دیگر مثل کاشی، آهن، گچ و دیگر مصالح ساختمانی هم دچار رکود هستند. سیمان که همیشه برای خرید آن سر و دست می شکستند نیز همین حالت را دارد و در کل مصالح ساختمانی همگی شرایط رکود را دارند که سنگ هم تابع بقیه این مصالح است.
پیام ساختمان  با این شرایطی که برای سنگبری ها پیش آمده است، دیگر اصناف مرتبط با سنگ و ساختمان می توانند به حیاتشان ادامه بدهند و آیا مالیات بر ارزش افزوده ای که صدای اعتراض به آن درآمده، بر دیگر صنوف هم تاثیر می گذارد؟
سنگبری ها مشکلات بسیاری دارند، اما بحث ارزش افزوده بر این مشکلات مضاعف شده است. سنگبری ها همه شرایط ورشکستگی و بحران را دارند و تیر آخر به این پیکر نیمه جان، همین قانون مالیات بر ارزش افزوده است.چند روز پیش به دیدار دکتر لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی رفته بودیم و به ایشان عرض کردم تولید سنگ آنقدر زیاد شده که از مصرف فراتر رفته و به همین دلیل سنگبری ها وخیم ترین حالت ممکن را تجربه می کنند.
پیام ساختمان با این اوصاف نباید سنگ به فروش برود. اما می بینیم که بالاخره سنگ فروخته می شود چون سنگبری ها با 50 درصد ظرفیت کار می کنند.
ما هم قبول داریم که سنگ فروش می رود، اما مسئله این است که سنگ به صورت مدت دار فروخته می شود، به نوعی که با چک یک تا دو ساله سنگ می فروشند. لابد می پرسید علت آن چیست؟ علت فروش سنگ به مدت دو سال قطعاً نخریدن است. اگر جنسی در بازار طالب داشته باشد که دارنده آن اینطور جنسش را نمی فروشد.
پیام ساختمان  این ارزش افزوده چیست و چرا به آن اعتراض دارید؟
ارزش افزوده قانونی آزمایشی است که مجلس شورای اسلامی چند سال پیش آن را وضع کرد. اما قرار شد این مالیات از مصرف کننده نهایی گرفته شود. در صورتی که سنگبری ها مصرف کننده نهایی نیستند، بلکه ما تولید کننده ایم و مصرف کننده نهایی سنگ، ساختمان است و باید از سازنده ساختمان این مالیات را دریافت کنند. به همین دلیل کار ما طوری نیست که بخواهیم مالیات بر ارزش افزوده را از مشتری بگیریم.
پیام ساختمان  یعنی مالیات بر ارزش افزوده بر عهده سنگبری ها گذاشته شده اما شما نمی توانید آن را از مشتری بگیرید؟ مگر امکان دارد؟
به هیچ عنوان نمی توانیم این مالیات را از مشتری بگیریم. سال گذشته جلسه ای با آقای طیب نیا، وزیر اقتصاد داشتیم که مشکلاتمان را به ایشان توضیح دادیم و ایشان مشکلات ما را درک کرد. در آن جلسه دو نفر از نمایندگان مجلس آقایان فولادگر و صرامی فروشانی هم حضور داشتند. در این جلسه آقای طیب نیا به آقای عسکری رئیس اداره مالیات بر ارزش افزوده گفتند که از صنف سنگبری فقط  10 درصد مالیات بر درآمد را بگیرید و به نام ارزش افزوده حساب کنید تا هم این صنف قانون گریز نباشند و هم چون نمی توانند این مالیات را بگیرند، بدین صورت مالیات بر ارزش افزوده را داده باشند. اما با کمال تاسف آقای عسکری صحبت آقای وزیر را اجرا نکردند. تا اینکه ما با رایزنی هایی که به عمل آوردیم، با آقای علی لاریجانی، رئیس مجلس قرار ملاقات گذاشتیم و در جلسه ای مشکلاتمان را گفتیم. رئیس مجلس هم به رئیس دفترشان گفتند که آقای عسکری با صنف سنگبری کنار بیاید و همان قول وزیر اقتصاد را انجام بدهد. فردای روزی که رئیس دفتر آقای لاریجانی با آقای عسکری قرار گذاشت، ایشان از لحظه ای که وارد جلسه شدند، علیه ما جبهه گرفتند. خیلی پرخاشگرانه و توهین آمیز با ما صحبت کرده و حتی ما را دزد خطاب کردند و گفتند می خواهید مال دولت را بخورید و با این برنامه ای که پیاده کرد، جلسه لوث شد و به نتیجه نرسیدیم. از دفتر آقای عسکری که بیرون آمدیم، متوجه شدیم که فریادمان به جایی نمی رسد. وقتی فهمیدیم از مذاکره نتیجه نمی گیریم و زورمان به دارایی نمی رسد، گفتیم زورمان به خودمان که می رسد و تصمیم گرفتیم کارخانه ها را تعطیل کنیم. وقتی به من خبر دادند که کارخانه های اصفهان تعطیل شده، اتحادیه استان تهران هم طی جلسه ای تصمیم به تعطیلی گرفت که 100 درصد اعضای حاضر با تعطیلی موافق بودند. سنگبری های دیگر استان ها نیز قرار شده با اعضایشان صحبت و کارخانه را تعطیل کنند.
پیام ساختمان چرا تصمیم گرفتید تعطیل کنید؟ یعنی گمان می کنید با فشار می توانید نظر خود را اعمال کنید؟
بحث تحمیل نظرات سنگبری ها نیست. چون نمی توانیم مالیات بر ارزش افزوده را پرداخت کنیم، تصمیم به تعطیلی گرفتیم. به صراحت می گویم اگر اینگونه پیش برود، باید کارخانه هایمان را بفروشیم تا مالیات بر ارزش افزوده را بدهیم. ارزش افزوده طوری نیست که مثل مالیات بردرآمد باشد.
ادامه دارد....