نشریه شماره   214   هفته نامه آرشیو PDF پیام ساختمان

نمایشگاه؛ دریچه ای رو به صنعت ساختمان

این روزها و روزهای آینده، ترافیک نمایشگاهی بسیاری از نمایشگاه‌های مهم و تخصصی است. برگزاری پیاپی نمایشگاه‌های تخصصی صنعت ساختمان نشان از حضور پررنگ پیمانکاران، سازندگان و فعالان صنعتی داخلی و خارجی دارد که می‌تواند هم نشانه‌ای مثبت از بهبود فضای کسب‌وکار و هم رونق صنعت نمایشگاهی کشورمان باشد.
 برگزاری نمایشگاه در یک کشور نمادی از توسعه‌یافتگی، رقابت‌پذیری و آمادگی برگزارکنندگان آن در گسترش همکاری‌هاست که علاوه بر گسترش مبادلات خارجی و عقد قراردادهای بازرگانی جدید، بازارهای صادراتی و فروش داخلی میان شرکای تجاری نیز توسعه می‌یابد. به‌این‌ترتیب می‌توان گفت نمایشگاه فرصتی ارزشمند برای صنعتگران ایرانی است که حضور فعال خود را در عرصه‌های داخلی و خارجی نشان دهند.
در نخستین ساعت‌های بازگشایی بیست‌وسومین نمایشگاه بین‌المللی کاشی، سرامیک و چینی بهداشتی، سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع و تجهیزات آشپزخانه، حمام، سونا و استخر و همچنین هفتمین نمایشگاه بین‌المللی معادن سنگ، ماشین‌آلات و تجهیزات مربوطه با محمدجواد قنبری معاون امور نمایشگاهی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی از تب‌وتاب صنعت نمایشگاهی پرسیدیم.
قنبری با بیان اینکه تعامل و آشنایی، خاصیت همه نمایشگاه‌ها در سراسر دنیاست، افزود: در این راستا کمک به تقویت توان ساخت داخل از طریق تبادل اطلاعات فنی و آشنایی صنعتگران با دستاوردهای جدید ازجمله اهداف نمایشگاه‌هاست.
معاون امور نمایشگاهی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی گفت: در یک سال اخیر، صنعت نمایشگاهی ایران برنامه‌های خوبی را به اجرا گذاشته است و در شرایطی که خیلی از صنوف و فعالیت‌های اقتصادی به‌واسطه شرایط مختلف کشور( مثلاً تحریم) در رکود به سر می‌بردند، نمایشگاه‌ها همچنان فعال و سرپا بوده‌اند و درواقع هیچ رکودی برای آنها متصور نیست، چراکه به‌واسطه برپایی یک نمایشگاه ده‌ها و صدها شغل به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به وجود می‌آید.
وی ادامه داد: شرکت‌ها نسبتاً مشارکت خوبی برای حضور در رویدادها داشته‌اند و آخرین دستاوردهای صنعت ساختمان را به نمایش گذاشتند. ضمن اینکه ما با افزایش صددرصدی حضور شرکت‌های خارجی نسبت به دوره‌های قبل سال 92 و 91 مواجه بودیم.
قنبری با اشاره به توافق‌های هسته‌ای حاصل‌شده گفت: طبیعتاً باید دوره زمانی لازم طی شود و پس از اعلام موافقت‌های تجاری کشورمان با سایر کشورها، پیش‌بینی می‌شود طرفین اقتصادی که اغلب از کشورهای اروپایی هستند حضور پررنگ تری داشته باشند، بنابراین امیدواریم برای نمایشگاه‌های پیش رو شاهد حضور بیشتر کشورهای خارجی باشیم.
معاون امور نمایشگاهی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی تأکید کرد: با نگاهی واقع‌بینانه باید گفت، صنعت نمایشگاهی هم بخشی از فعالیت‌های اقتصادی و تجاری کشور است و مطمئناً در دوران رکود این صنعت هم بی‌نصیب نبوده اما شاخصه خاص صنعت نمایشگاهی این است که نوع فعالیت این صنعت به‌گونه‌ای است که در دوران رکود نیز با یک خواب زمستانی مواجه نمی‌شود زیرا صنایع داخلی در تمام حرفه‌ها و کالاهای تولیدی نیاز به معرفی محصولات و خدمات خود دارند و هرچند هم دارای سوابق چندین ساله فعالیت در حیطه تخصص خود باشند اما نیاز دارند تا از طریق حضور در نمایشگاه‌ها بازاریابی خود را ارتقاء دهند.
وی با اشاره به اینکه در دوران تحریم صنعت نمایشگاهی این صنعت کمتر با رکود مواجه بود، اظهار داشت: بنابراین لازم است مسئولان کشوری نسبت به  سیاست‌های خود در حوزه فعالیت این صنعت تجدیدنظر کرده و تسهیلات بهتر و بیشتری برای این صنعت و دست اندرکاران آن در نظر بگیرند.